Daha Otantik Öğretme Ve Öğrenmeye 5 Engel

Otantik Öğretme ve Öğrenme Engelleri

Okul farklı olmalı. Öğretme farklı olmalı. Öğrenme farklı olmalı. Çoğu durumda değil. Çoğu okulun ve okul günlerinin parçaları ve parçaları, çoğumuzun onlarca yıl önce deneyimledikleri ama daha ileri teknoloji ile benzerlik gösteriyor. Öğretmenlerin, konuyla ilgili yanılsamaları yaymak amacıyla, en son teknoloji araçlarından bazılarını kullanarak, içeriğin ustalıklarına yönelmelerini sağlamak için kuyruklarını çalıştırdıklarını görüyoruz. Öğrencileri niçin, ne zaman kullanacaklarını sorduklarını, ne zaman kullanacaklarını sorduklarını ve öğrencilere göre kurum için daha fazla olduğu görülen işlerde bulunmalarını isteyen yetişkinlerle uyum mücadelesiyle mücadele ettiklerini görüyoruz. Bu şekilde olmak zorunda değil. Pek çok öğretmen ve öğrenci değişecek şeyler için acıyor ve bazı liderlik pozisyonları gibi PD ortaklarını bile kiralıyorlar.Bize  daha otantik öğretim ve öğrenme için öğretmenler de inşa kapasitesini yardımcı olur.

 
Peki neden daha fazla ilerleme yapmıyoruz?

Katı Müfredat ve İçerik Standartları
not teach standardsOkullar ve öğretmenler pacing kılavuzlarına ve müfredat haritalarına bağlı olduklarında yapay ve mahrem bir ortamda faaliyet gösterirler. Otantik öğrenme daha organiktir ve bu tür yazıya dökülmüş yaklaşımla uyumlu değildir. Problemin bir kısmı, çok fazla standart öğretmeye çalışıyoruz. Son kitabında,  Amerikan Eğitimcileri Övgü: Ve Daha İyi Nasıl Olabilir? Dr. Richard DuFour, belirli standartların önceliklendirilmesi ve başkalarına öğretilmemesi çağrısında bulunan neredeyse saplantılı bir beyanda bulunur. Okulların öncelikli olarak kendilerine “hangi standartların önemli ve niçin?” Diye sorarak öncelik belirleme sürecinden geçtiğini düşünün. Bunu bir özgünlük lensiyle yapmak doğru yönde büyük bir adım olacaktır!

Test ve Sorumluluk Puanlarından Korkma
Öğretmenlerin bana daha fazla otantik öğretme ve öğrenmeyi yapmayı sevdiklerini söyledikleri sayımını kaybettim, ancak test puanlarından sorumlu oldukları için bunu yapamazlar. Buradaki ironi, “içeriği örterek” bir öğretmen olarak işinizi yaptığınızı ve bu çocukları teste hazır hale getirdiğini hissettirirken, o da altın rengi aptaldır. Yıllarca matematik öğretmeni ile çalışmamdaki en sevdiğim hikayelerden biri de bu yanlış anlaşılmanın etrafında dönüyor. Öğrencinin performansını ödemesine bağlayan son mevzuat nedeniyle öğretmenlik uygulamasını değiştirmek için (haklı olarak) dehşete düşmüştü. Öğrencileri için özgün bir proje-temelli öğrenme deneyimi ile uğraşma sürecini durdurup başladığı sırada, atölyemizin iki gününde öğle yemeğinde bana geldi. Gözyaşlarını silerek, kendisini rahat hissedecek bir fikir olduğunu düşündüğünü belirtti. Konuşmamıza bir kaç soru, bu projeyi ne zaman uygulayacağını sordum. Sınavdan sonra, okul yılının sonuna yakın bir yerde denemeyi planladığını belirtti. Yeni öğrenmenin olup olmayacağını sorduğumda (testten sonra olmasının nedeni), “hayır, zaten öğrettiğim şeyler olurdu ama o zamana kadar unutmuşlardı” diye cevap verdi. Bir an sessizce oturdum. Ne dediğini anladığında. Öğretmenlerin öğretmesi için okul kapılarını açmıyoruz, öğrenmeleri için onları açıyoruz. Pedagojik kararlarımızın itici gücü olarak test ve hesap verebilirlikten uzaklaşmalıyız. Sınavdan sonra, okul yılının sonuna yakın bir yerde denemeyi planladığını belirtti. Yeni öğrenmenin olup olmayacağını sorduğumda (testten sonra olmasının nedeni), “hayır, zaten öğrettiğim şeyler olurdu ama o zamana kadar unutmuşlardı” diye cevap verdi. Bir an sessizce oturdum. Ne dediğini anladığında. Öğretmenlerin öğretmesi için okul kapılarını açmıyoruz, öğrenmeleri için onları açıyoruz. Pedagojik kararlarımızın itici gücü olarak test ve hesap verebilirlikten uzaklaşmalıyız. Sınavdan sonra, okul yılının sonuna yakın bir yerde denemeyi planladığını belirtti. Yeni öğrenmenin olup olmayacağını sorduğumda (testten sonra olmasının nedeni), “hayır, zaten öğrettiğim şeyler olurdu ama o zamana kadar unutmuşlardı” diye cevap verdi. Bir an sessizce oturdum. Ne dediğini anladığında. Öğretmenlerin öğretmesi için okul kapılarını açmıyoruz, öğrenmeleri için onları açıyoruz. Pedagojik kararlarımızın itici gücü olarak test ve hesap verebilirlikten uzaklaşmalıyız. Öğretmenlerin öğretmesi için okul kapılarını açmıyoruz, öğrenmeleri için onları açıyoruz. Pedagojik kararlarımızın itici gücü olarak test ve hesap verebilirlikten uzaklaşmalıyız. Öğretmenlerin öğretmesi için okul kapılarını açmıyoruz, öğrenmeleri için onları açıyoruz. Pedagojik kararlarımızın itici gücü olarak test ve hesap verebilirlikten uzaklaşmalıyız.

 
Tarifeler ve Silolar
 what-students-will-learn-in-the-futureÖğretmenler dışında, “gerçek dünyadaki” yetişkinler, günlerini matematik, sosyal bilgiler, bilim, dil sanatları vb. Bölümlerinde geçirmiyorlar. Peki neden öğrencilerimiz? Okul günlerimizde silodan siloya, düzenli olarak binin ve programların düzenli olarak dolaşımı yoksa? Öğrencinin daha otantik olmayı öğrenmesini istiyorsak, onu gerçek hayattan daha çok yapmak mantıklı olmaz mı? Gördüğüm en iyi okullardan bazıları, öğrencilerin daha organik hareketlerine izin vermek ve mevcut bağlamları için neleri bilmeleri gerektiğine bağlı olarak öğrenmek için bu sistemleri ve uygulamaları yeniden tasarladı ve yeniden tasarladı. Biz bu konudayken, daha modern konu alanlarını düşünerek bu “konuları” bağlamsallaştırmaya yönelterek yeniden tasarladık mı?

Eğitimci Uygulaması
Otantik öğrenme zor bir değişim olabilir. Korkunç olabilir. Öğrencilerin olduğu zamanlardan en akılda kalan anlarımızdan bazılarını hatırlatabilirken, yerlilere vahşi koşmak ve mide ekşimesine ve saç dökülmesine neden olan strese neden olmak için kendimizi ayarlamış gibi hissedebiliriz. Bunu biliyorum çünkü sıçramayı attım ama öğrencilerimin ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneğim karşısında özgür ve kendinden emin hissettim. Elbette bu, herşeyin akıl almaz bir şekilde sorunsuzca gitmeyeceği anlamına gelmez, fakat gerçek şu ki, eğitimci olarak hissedebileceğimiz kontrol yanılsaması, gerçekten de uyum mücadelesini kazandığımız hissi. Eğer gerçekten öğrencilerimizin kontrolünü elimizde tutsaydık, test puanları muazzam derecede daha iyi olmaz mıydı? Uygulamanızı daha otantik öğrenmeye doğru ilerletmek zaman ve destek alır çünkü hatalara, yansımalara, revizyona ve büyümeye izin verirsiniz. İlköğretim öğretmeni Nan Arant'in son podcast'imizde de belirttiği gibi,Ep. 44 A Öğretmen, Proje Tabanlı Öğrenmenin Öğretimini Nasıl Etkilediğini Anlatıyor , atölye çalışmasının ilk projesinin çok sayıda hit ve özlemi vardı, ancak öğretisinin sevgisini yeniden canlandıracak şekilde onun uygulaması için dönüşümseldi. Hem öğretmenler hem de liderler için uzun vadeli bir süreç olarak hareket etmeleri önemlidir, çünkü sadece mükemmel bir şekilde gitmediği için bir denemeden vazgeçilmesidir. PBL Atölyelerimiz gibi işbirlikli öğrenme deneyimleri harika bir başlangıçtır ancak bir uygulama dalmasından kaçınmak istiyorsanız, daha derinlemesine çalışmak en iyisidir. Ayarlama ve hizalama, gözlem ve geri bildirim, yansıtma / revizyon oturumları ve PLC'leriniz ve personelinizin gerçek öğrenme uygulamalarını destekleyen ve geliştiren etkileşimlere düzenli uygulamaların eklenmesi, soruların, sorunların ve çözülecek engellerin ortaya çıkarılmasına yardımcı olur.


 

Kaynak: https://www.teachthought.com/pedagogy/5-barriers-to-more-authentic-teaching-and-learning/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13