Çorum MEM'De Kaos Yalanı

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki yapılan doğruluktan uzak haberlerin kaynağı Cumhuriyet Gazetesi, Odatv internet sitesi ve Çorum’un yereldeki bazı haber siteleridir. Bu atamayı bu çizgide yayın yapanların istememesinin nedenini ve bu haberleri yaptıranların kim olduğunu kamuoyu tabi ki tahmin edebilmektedir. Kimsenin yanında ya da tarafı değildir. Her zaman olduğu gibi eğitimin, eğitimcimizin ve güzel ülkemizin tarafıyız. Bu yüzden Çorum İl MEM’ de yaşananları tüm gerçekleriyle açıklamayı görevimiz olarak addediyoruz…

Hafta içi Çorum İl Müdürlüğü görevine Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK imzasıyla Ömer YILMAZ atandı. Kişiyi araştırdığımızda genç, çalışkan, kucaklayıcı biri olduğunu, bugüne kadar hizmet ettiği yerlerde tüm vatandaşların kendisinden saygı ve sevgiyle söz ettiğine şahit olduk. Fakat Ömer YILMAZ aleyhinde yayın yapanların/yaptıranların kendi yayınları bile doğruluktan uzak haberlerle algı oluşturmaya çalıştıklarını açıkça göstermiştir. Bakınız yapılan doğruluktan uzak haberlerden bir bölüm sunalım: “Milli Eğitim Müdürlüğü makamına geldiği sırada, bazı çalışanların tepkisiyle karşılaştı. Yılmaz’ın makama girmesine engel olunması üzerine polis ekiplerine haber verildi.” Çorum Milli Eğitim Müdürlüğünde algı haberleriyle sunulan hani şu tepki gösteren çalışanlar, memur mudur? Evet memurdur.

Memur nasıl olur da Sayın Bakanın emriyle göreve başlayan birisine mukavemette bulunabilir, bir memur bakanın emriyle göreve başlamaya gelen birisine tepki gösterip makama girmesine nasıl engel olabilir? Eğer bu haberler doğruysa ve bir il müdürüne ilgili memurlar böyle davranabiliyorsa 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu açıktır ve bu tür hareketlerin cezası “Devlet Memurluğundan Çıkarma” dır. Eğer algı haberlerindeki bu ifadeler doğru ise gereği yapılmalı ve memuriyet anlayışından uzak bu kişilerin derhal memurlukla ilişikleri kesilmelidir. Tanımadıkları bir kişiye nasıl olurda böyle davranabilirler, demek ki amaç kişi değil kendi makamlarını yani koltuklarını korumaktır. Unutulmamalıdır ki makamlar gelip geçicidir ve mahkeme kadıya mülk değildir. Bakanın dahi emrine karşı gelme cesaretini bir memurun bulabilmesi imkânsızdır. Biz bu zamana kadar böyle bir şeye şahit olmadığımız gibi duymadık da... Böyle bir durum devlet geleneğimize, hukukumuza, örf ve adetlerimize aykırıdır. Bu tür davranış sergileyenlere memur denilemez olsa olsa çıkar grubu denilebilir.

Çıkar gruplarıyla da ülkemizin, eğitimimizin bir yere varması imkânsızdır. İlgili çizgide yayın yapanların başka bir algısı da yeni atanan müdür Ömer YILMAZ’ın Yozgatlı olduğu ve Çorum’a nasıl olurda Yozgatlı biri atanabilir feveranlarıdır. Yaptığımız çalışma da yeni müdür Ömer YILMAZ’ın Yozgatlı olmadığını, babasının Burdur/Bucaklı annesinin ise Rize/Güneysulu olduğunu, eğitim fakültesi mezunu başarılı bir eğitimci olduğunu gördük. Kaldı ki Yozgatlı olan biri Kars’ta, Karslı biri Edirne’de, Çorumlu biri Ordu’da görev yapamaz mı? Bu ülke hepimizindir. Her yeri necip milletimizindir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlet anlayışımız bulunmaktadır. Özellikle o kurumdaki bazı yöneticilerin yeni müdüre zorluk çıkarmaya çalıştıkları bir gerçektir. Polisle makama gitme olayı ise o yöneticilerin bir algı operasyonudur. Bu kişilerin ismini eğitim camiamıza duyduğumuz saygıdan dolayı şimdilik kaydıyla açıklamadığımızın bilinmesini isteriz. Sayın Bakanımız Ziya SELÇUK’un yine Personel Genel Müdürümüz Sayın Hamza AYDOĞDU’nun isimlerini bu algı haberlerinin içine dâhil etmeye çalışanların amacı görülmektedir ve bilinmektedir. Bu haberler bile yapılan tercihin ve yeni müdür atamasının ne kadar doğru ve yerinde olduğunun bir göstergesidir.

Fakat anlaşılan odur ki doğru olan orada devlet geleneğinden, memuriyet kültüründen uzak yöneticilerle de yolların ayrılmasıdır. Her zaman olduğu gibi yine; eğitim camiamızın, ülkemizin aydınlık geleceği için haklının, doğrunun, mazlumun yanında durmaya devam edeceğimizi doğru işleri destekleyeceğimizi kamuoyuna duyururuz.

Bu vesileyle de Sayın Bakanımız Ziya SELÇUK’a ve Personel Genel Müdürümüz Hamza AYDOĞDU’ya teşekkürü bir borç biliriz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol