Corona Virüsü Kolejleride Vurdu: Kolejler Corona Virüsü Nedeniyle Kilit Vuruyor

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Corona virüsü salgını binlerce koleji vurdu. Binlerce kolej kapılarına kilit vuracak. Corona virüsü salgını nedeniyle okulların tatil edilmesinin ardından,okulların açılma tarihinin belirsizliği binlerce kolejin batmasına neden olacak. 

Binlerce veli okul ve eğitim yoksa parada yok diyerek, öğrencilerin kayıtlarını kolejlerden geri almak istiyor

Corona virüsü nedeniyle okullar kapatılınca, binden fazla kolej batma riskine girdi. MEB, batışı durdurmak için “Yaz dönemi telafi eğitimi” gibi çözüm senaryoları üretse de, yetmedi.
Veliler, “Eğitim yoksa, para da yok” diyerek, çocuklarının kaydını kolejlerden almak istiyor. Bakanlık, ilk kez özel okullardan öğrenci nakillerini durdurup, sistemi nakillere kapattı.

Türkiye’de, son 5 yılda sayıları 6 bin 710’dan hızlı artışla 12 bin 809′ a çıktığı için arz talep dengesi zaten bozulan özel eğitim sektörü, şimdi de corona virüsü salgınından krize giriyor.

Sektör temsilcileri, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı eylül ayını bin kolejin göremeden batabileceği tespitlerini Bakan Ziya Selçuk’a iletti.

KRİZ SENARYOSU HAZIR

Corona virüsü salgını bitse de şimdi 1,5 milyon öğrenci okuyan, 175 bin öğretmen ve 50 bin personel istihdam eden özel okulları ağır bir ekonomik kriz bekliyor.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, alternatif kriz senaryoları üzerinde çalışıyor. Bakanlık, uzaktan online eğitimi yaz döneminde telafi eğitimine dönüştürme kararı alıp, okulları haziran sonuna kadar uzattı.

100 BİN VELİ GİDEBİLİR


Özel okullar böylece 14 Mart’tan sonraki öğrenim ücretlerini de tahsis edebilecek. Corona virüsü salgını nedeniyle ekonomik sıkıntıya giren, iş yeri kapanan veya işsiz kalan 100 binin üzerinde velinin çocuğunu kolejlerden alma riski üzerinde duruluyor. İkinci dönem ücretleri de sorun oluşturdu.


Ziya Selçuk

NAKİLLER DURDURULDU

Okullar fiili olarak eğitime kapatılınca çok sayıda veli, “Öğrenim/ Yemek/ Servis” ücretlerini ödemek istemiyor.

Veliler, “Çocuğumun binmediği servis yemediği yemek için niye para ödeyeceğim?” diye soruyor.

Çocuklarını, özel okuldan devlet okullarına nakil yaptırarak, ödeme yapmamaya çalışan velilerin, bu girişimi de sonuçsuz kaldı.

TALEPLER REDDEDİLDİ

MEB, okullar kapalı olduğu gerekçesiyle talepleri reddetti. Talep artınca bu kez özel okullardan öğrenci nakilleri tamamen durduruldu. Karar, kurumlara tebliğ edilip, sistem nakillere kapatıldı.

Sözleşmeler bir eğitim-öğretim yılını kapsadığı için veli çocuğunu alırsa, bu kez yıllık toplam ücretin yüzde 10'unu ceza olarak ödeyecek.


Nurullah Dal

‘SIKINTIYI BiRLiKTE AŞALIM'
Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Nurullah Dal sektörde sıkıntının corona virüsü salgını ile artış gösterdiğini doğrulayarak, “Bakanlıkla koordineli çalışılıyor.

Öğretmenlerimiz, velilerimiz, okul sahipleri el ele verirse bu sıkıntılı süreç en az zararla aşılacaktır. Öğrenciler, telafi eğitimine alınacak. Zorlukları uzlaşı ve fedakarlıkla aşalım”dedi.

Türkiye'de 5 yılda kolejler iki kat arttı
5532 Özel anaokulu/sınıfı
1808 Özel ilkokul
2060 Özel ortaokul
3589 Özel orta eğitim
TOPLAM:
12809 Kolej var

Sultan Uçar

Sözcü

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13