Çoktan Seçmeli Sınav Tasarımı İçin 5 Tavsiye

Çoktan seçmeli sınavlar, öğrencilerin bir konuyu ne kadar iyi anladıklarını ölçmek için yararlı olsa da , son zamanlarda yapılan bir araştırmanın değerlendirmesine göre, zayıf tasarlanmışsa öğrenmeye müdahale edebilirler .

Washington Üniversitesi'nde psikolojik ve beyin bilimleri profesörü olan Andrew Butler, hafızanın alışveriş kolaylığı konusunda uzmanlaşmıştır - hatıralar zaman içinde solabilir veya güçlenebilir. Hafıza ve Bilişe Uygulamalı Araştırmalar Dergisi'ndeki son makalesinde , çoktan seçmeli sınavların popülaritesine rağmen, öğrencilerin bilgiyi işleme ve tutma konusundaki en son bilimsel bulgularla uyumlu olmadıklarını açıklıyor.

Butler, öğrencilerin çoktan seçmeli bir biçimde doğru cevaptan emin olmadıklarında, yanlış öneri etkisi olarak adlandırılan bir olgu olan istemeden yanlış bilgileri öğrenebileceklerini söylüyor. “Öğrenme amacı olduğunda, çoktan seçmeli testlerin sınav katılımcılarını birçok yanlış bilgiye maruz bırakması endişe vericidir, çünkü bunu potansiyel olarak öğrenebilirler” dedi.

Ancak, iyi tasarlanmış, düşük riskli bir sınav, hem öğretmenlere ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamalı, hem de öğrencilerin bildiklerini pekiştirmeli, gelecekteki testlerdeki performanslarını artırmalıdır. Öğrenciler bir dersi çabucak unutmaya meyillidir ve akıllıca tasarlanmış sınavlar bilgilerin daha derin bir şekilde kodlanmasını sağlamaya yardımcı olabilir.
İşte size yüksek kaliteli çoktan seçmeli sınavları tasarlamak için beş araştırma destekli ipucu.

1. Çok fazla cevap listelemeyin. Bir öğrenci gördüğü cevapları ne kadar fazla görürse, yanlış olanı hatırlamaları o kadar olasıdır. Öğrenciler ayrıca bir sınavın kapsayabileceği toplam materyal miktarını sınırlandırarak daha fazla cevap içeren sorular için daha fazla zaman harcarlar. Üç olası cevaba uyun - kalite ve verimlilik arasındaki en iyi denge.

2. hile soruları kaçının. Butler, öğrencileri güdüklemek veya aldatmak için tasarlanan bilmeceler, beyin jimnastikleri veya hileli sorular “öğrenme için üretken değil” diye açıklıyor. Öğrencilerin cevap hakkında düşünmek için birkaç dakika daha geçirmelerini gerektiren soruları dahil etmek cazip gelse de, soruları kandırmak, sınavın geri kalanında iyi iş çıkaranlar dahil olmak üzere öğrencileri geri teptirip kafayı karıştırabilir. .

3. Basit soru formatlarını kullanın.  “Yukarıdakilerin hepsi”, “yukarıdakilerin hiçbiri” ve çoklu cevaplı sorular (“A, B ve D” gibi) oyun oynamaya yatkındır; eğer bir öğrenci olası cevaplardan birini kaldırabilirse, liste Butler, “doğru olarak yapay performansın daha yüksek seviyelere çıkmasına” yol açarak doğru tepkilerin hızlı bir şekilde azaltılması.

4. Testleri zorlaştırın, ancak çok zor değil.  Çok zor olan sınavlar gelecekteki çalışmalara engel olabilir ve malzemenin kendini aşılmaz hissetmesini sağlayabilir. Araştırmaya göre, zor bir sınav aynı zamanda öğrencilerin belleğe kötü bilgi vermelerine neden olabilir, çünkü yanlış cevabı seçmek öğrencinin zihnini güçlendirir. Dikkatli öğrenciler, soruların yüzde 70 ila 80'inin doğru yapılmasını sağlamalıdır - daha az ve test, materyali öğrenme yeteneklerini engelliyor olabilir.

5. Geri bildirim ile takip edin. İnceleme kritik. Daha sonra bir sınav üzerinden geçmek, öğretmene sadece sınıfın mücadele edebileceği beceriler hakkında fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda öğrencilere test edilen materyale hakim olma şansı verir. Butler, “Çoktan seçmeli bir testten sonra geri bildirim sağlamak, öğrenme üzerindeki olumlu etkilerini arttırır ve olumsuz etkilerini büyük ölçüde azaltır veya ortadan kaldırır” diyor.

Paket servisi olan restoran: Quizzes sadece değerlendirme değil. İyi tasarlandıklarında, öğrencinin materyali kavrayışını pekiştirerek etkili öğrenme araçları olabilirler.

By Youki Terada

https://www.edutopia.org/article/5-tips-designing-multiple-choice-quizzes

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol