Çocuklarınıza Matematiği Sevdirmenin Yolları

 Ali EKBER ÖZGEN

Matematik dersi maalesef bir çok öğrencinin kabusu olmuş bir derstir. Peki çocuklarınıza Matematiği sevdirmeyi ister misiniz?

Çocuklar, zeka gelişimlerini destekleyen matematiği sevmeliler. Peki ama nasıl? Sizler için çocuklara matematiği sevdirebilecek yararlı ipuçlarını düzenledik. Birçok çocuk matematiğe ön yargıyla yaklaşıyor ve matematiği sıkıcı buluyor. Bu durum da onların matematik dersinde başarısızlığa uğramalarına sebep oluyor. Ebeveynler ve öğretmenler ise çocuklara matematiği sevdirmeleri gerektiğine inanıyorlar. İşte çocuklara matematiği sevdirebilecek ipuçları!
1. Çocuğunuzu matematik ile erken yaşta tanıştırın. 
Çocuklarınızın ilerleyen yaşlarda toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini öğreneceğini kabul edebiliriz. Ancak erken yaşta matematik becerilerine sahip olmak, çocuğun hayatının geri kalanı için sağlam bir temel oluşturur. Ebeveynler okul öncesi dönemde çocukları ile birlikte sayabilir, şekilleri tanımlayıp sınıflandırabilir ve sayı kavramlarıyla ilgilenebilirler. Amaç, çevrenizdeki dünyayı işaret ederek çocuğunuza matematiğin “gerçek” ve “anlamlı” olduğunu ispatlamaktır. Bu, marketteki fiyatları karşılaştırmak, caddelerdeki posta kutularını saymak, yemek tarifleri okumak veya yemek masasındaki kaşıkları saymak bile olabilir. Bunlara ek olarak, yanınızda ölçme bantları bulundurabilirsiniz. Çocuklarınız gittiğiniz mekanlarda çeşitli objeleri ölçerek boyutlarını karşılaştırabilirler. Çoğu ebeveyn, çocuklarına kitap okumanın iyi bir fikir olduğunu biliyor ancak her gün çocukları ile matematiksel durumları konuşmanın önemini de kavramaları gerekiyor.
Peki ya zorlanırsa? : Çocuğunuz matematikten nefret ederse ne yapacaksınız? Hayal kırıklığınızı bir kenara bırakıp, çocuğunuzu mümkün olduğunca teşvik etmeye çalışmalısınız. Unutmayın, küçük çocukların doğasında öğrenmek vardır. Sınırları zorlayın. Yürümeyi ya da konuşmayı öğrettiğiniz tutumla matematiğin de üstüne gidin! Çocuğunuz matematiğin önemli olmadığına inanıyors, onu öğrenmeyecektir. Öncelikle, onun matematik hakkındaki tutumunu değiştirmelisiniz.
2. Matematiği bir gerçeğe dönüştürün.  Çocuklar öğrendikleri şeyleri bir amaç için kullanmadıklarında öğrenmeyi bırakırlar. Bu nedenle, matematiğin gerçek hayatta ne derece ve nasıl faydalı olduğunu onlara göstermek önemlidir. Yemek pişirme ve pişirme zamanını anlatma, sıcaklık kontrolü yapma ve para kullanma gibi faaliyetlere çocuklarınızı dahil edin. Madeni paraları sıralayabilir, alışverişte market faturasını tahmin etmekte sizlere yardımcı olabilirler. 3. Matematiği eğlenceli aktivitelerle birleştirin.   Çocuğunuzun hangi oyun ve aktivitelerden zevk aldığını öğrenin ve içine matematiği yerleştirin. Örneğin, çocuğunuz sizinle yemek pişirmeyi seviyorsa, çocuğunuzun malzemeleri bütüncül veya kısmen ölçmesini sağlayabilirsiniz. Çıkarma becerisini geliştirmek istiyorsanız, çocuğunuza “Beş yumurta koymamız gerek. Zaten iki yumurta koyduk. Kaç tane daha yumurta koymaya ihtiyacımız var?” gibi sorular sorabilirsiniz. Daha büyük çocuklar için yol gezilerinizde saat hesaplamaları yaptırabilirsiniz. Eğer çocuğunuz sporu seviyorsa sporda kullanılan puanları, vuruş ortalamalarını, kazancın yüzdesi gibi ögeleri öğretebilir; onlara sorular sorabilirsiniz.
Kaynak: http://www.pbs.org/parents/education/math/math-tips-for-parents/instill-a-love-of-math/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13