Çocuklar ve Ödevler

En son Dünya Sağlık Örgütü istatistikleri, 10 öğrenciden 7'sinin stres altında olduğunu belirtti. Bu istatistik, öğrencilerin ödevlerini yapmak için harcadıkları günde ortalama 6,5 ​​saat ile ilgilidir.


Araştırmacılar bu alanda çok sayıda araştırma yürütüyorlar. Bu çalışmalar üç temel soru üzerine yoğunlaşıyor: Ödevin amacı nedir? Daha fazla ev ödevi yüksek kaliteli eğitime dönüşüyor mu? Ebeveyn katılımındaki artış, çocuk performansında artışa yol açar mı?

Öğretmenler neden ödev veriyor?
Öğretmenlerin neden ekstra görevler verdiğini anlamak, ev ödevlerinin yararını açıklamak için çok önemlidir. Buna iki açıdan yaklaşabiliriz: ev ödevi ya öğrenilmiş olanı sağlamlaştırır ya da günün çalışmasını tamamlar.

Ödev yapmak bir çocuk
İlk bakış açısı, çocukların öğrendiklerini uygulamaları gerektiği gerçeğini ifade eder. Bu onların öğrenmelerini pekiştirmelerini sağlar . Ev ödevi yeni beceriler geliştirmenin en iyi yoludur. Bu bireysel çaba, çocuğun okuryazarlık becerilerini kazanmak gibi dilsel gelişiminde önemli bir aşamada olması durumunda önemlidir . Bu durumda pratik, etkili bilgi ve sürekli iyileştirme sağlamanın tek yoludur.


İkinci bakış açısı ev ödevini o gün sınıfta çocukların üzerinde çalıştığı şeyin bir devamı olarak görür . Başka bir deyişle, evde sınıfta bitiremedikleri egzersizleri yaparlar.

İspanya Anne ve Babalar Sendikaları Konfederasyonu (CEAPA) bu ikinci perspektifi bir eğitim sistemi hatası olarak görmektedir. Başka bir deyişle, öğretmenler yeterli kaynağa sahip olmadıkları için, öğrencileri okulda tamamlamaları gereken görevlerle aşırı doldurmaları gerekir.

Ödev ne zaman yapılır
Çocuklar için okul saatlerinde ödevlerini yapmak en uygun şey olacaktır. Bu şekilde öğleden sonralarını spor veya kültürel veya eğlence etkinliklerine ayırabilirler. Bu faaliyetler akademik çalışma kadar önemlidir.

Ancak, okuldan sonra ev ödevi yapmak, çocukların kendilerini organize etmeyi ve işlerini planlamalarını gerektirir. Bu da çok faydalıdır. Yavaş yavaş, bu rutinin tekrarı, çaba, sebat ve kişisel katılım gibi değerlerin içselleştirilmesini teşvik eder .


CEAPA, eğitim kurumlarının bir dizi eğitim güçlendirme programı oluşturmasını önermektedir. İlköğretimde Eğitim Destek Planları ve ortaöğretimde PROA olarak adlandırılırlar. Okulda daha zor vakit geçiren öğrenciler onlara başvurabilirler.

Ev ödevine daha fazla zaman ayırmak iyi bir şey midir?
Zaman görecelidir. Genel olarak, çocukların ev ödevlerini aşırı doldurma noktalarına yükseltmek uygun değildir . Bize göründüğü kadar yararlı, aşırı yükleme aşırı üretken olabilir.

Çocuklar için çok fazla ev ödevi veriyor muyuz?
Çocuklar yaşlandıkça, çalışmaya ayırdıkları zamanın da arttığını unutmamak gerekir. Küçükler için, gün içerisinde edindikleri bilgileri gözden geçirmek için günde en fazla yarım saat yeterlidir  .

Son tarihler belirlemek de uygundur. Bu sayede çocuklar dikkat dağıtmak veya mazeret bulmak için zaman harcamaz, böylece dikkat süreleri artar .

Daha fazla ebeveyn katılımı daha iyi performansa dönüşür mü?
Şart değil. Ebeveynlerin, çocuklarının soruları olması ya da nasıl örgütleneceğini bilmemesi durumunda, yanlarında kalmaları uygundur  . Ancak, ebeveynlerin ödevlerini yaparken çocukları ile masaya oturmaları yararlı değildir.

Ödev ebeveynlerin sorumluluğunda değildir. Çocuklar özerk çalışmayı ve sorumluluklarını yerine getirmeyi öğrenmelidir.

Sonuç olarak, ev ödevi yapmak çocuklar için sorumluluk alma açısından yararlıdır. Bu nedenle, sadece işi iyi yapmakla ilgili değil. Aynı zamanda, genç yaşta yavaş yavaş edinmelerini sağladığı disiplinle de ilgilidir.

Talimatları takip etmeye alışmaları ve çok küçükken organize olmayı öğrenmeleri önemlidir . Ev ödevi, çocukların tecrübe ve uygulama yoluyla yükümlülüklerini üstlenmelerini öğrenmenin tek yoludur.

Kaynak: https://exploringyourmind.com/children-homework/

Anahtar Kelimeler:
Çocuklar Ve Ödevler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol