Çocuklar Neden Ev İşi Yapmalı?

Minnesota Üniversitesi profesörlerinden Marty Rossmann tarafından yapılan araştırmaya göre çocuklardan erken yaşlarda ev işleri yapmalarını istemek onların beceri, sorumluluk ve özgüven duygularını kalıcı bir şekilde geliştirmelerini sağlıyor. Dr. Rossmann, 84 çocuğu anaokulunda, 10 ve 15 yaş civarlarında ve 20’li yaşlarının ortalarında olmak üzere yaşamlarındaki 4 evre boyunca izleyen uzun soluklu bir araştırmanın verilerini analiz etti. 3 ve 4 yaşlarında ev işi yapmaya başlayan genç yetişkinlerin, hiç ev işi yapmayan ya da ev işi yapmaya ergenlik döneminde başlayanlara göre aileleriyle ve arkadaşlarıyla daha iyi ilişkiler kurabildiklerini, daha fazla akademik ve erken yaşta kariyer başarısı kazandıklarını ve kendi kendilerine yetmeye daha fazla meyilli olduklarını buldu.
“Ev işleri aynı zamanda çocuklara başkalarının ihtiyaçlarına karşı empati kurmayı ve duyarlı olmayı da öğretiyor” diye ekliyor Harvard Eğitim Fakültesi psikologlarından Richard Weissbourd. Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada Weissbourd ve ekibi 10 bin ortaokul ve lise öğrencisine anket yapmış ve öğrencilerin en çok değer verdikleri şeylerin bir sıralamasını yapmalarını istemişti: Başarı, mutluluk ve başkalarına değer vermek.
Öğrencilerin yaklaşık yüzde 80′i başarı ya da mutluluğun başkalarına değer vermekten daha önemli olduğunu söyledi. “Dengemizi kaybetmiş durumdayız” diye yorumluyor Dr. Weissbourd araştırmanın sonuçlarını. Öncelikleri yeniden ayarlamaya başlamanın en iyi yollarından biri de evde yardımsever ve nazik olmayı öğrenmek olabilir.
Biz de haftasonu Enes ve Ela ile bir duvar boyadık  siz de haftasonunu sadece çocukları eğlendirmeye ayırmayın. Onlara sorumluluk verecek bir zaman dilimi de yaratın..

Alaaddin Debgici
Uzman Psikolojik Danışman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol