Çocuğunuzla Okuma Yapmanın 5 Benzersiz Yolu

Hepimiz 'pratik yapmak mükemmel' ifadesini duyduk ve küçük çocuklar için okumayı öğrenmek bir istisna değil. Araştırmalar, günde 15 dakika kadar bile olsa okuma becerilerini düzenli olarak uygulayan çocukların büyük iyileşmeler görebildiğini göstermiştir.

Ne yazık ki, çocuğunuzun oturup okumaya odaklanması her zaman kolay bir şey değildir. Ancak küçük bir yaratıcılıkla, çocuğunuzun becerilerini geliştirirken okumayı zevk almasını öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz .

Çocuğunuzla birlikte okuma alıştırması yapmanın beş benzersiz yolunu öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Serin bir okuma alanı oluşturun
Çocuğunuz okurken rahat ve rahat hissetmeyi seviyorsa, dikkat dağıtıcı olmayan serin bir okuma alanına sahip olmak okumayı daha eğlenceli hale getirebilir.

Bu okuma alanı oturma odanızda yastıklar ve çocuğunuzun en sevdiği kitapların bulunduğu basit bir bölüm olabilir veya renkli ve benzersiz mobilyalarla dolu ayrıntılı bir okuma alanı olabilir .

Çocuğunuzun en sevdiği kitaplara adanmış özel bir yeri varsa, okuma, hayal etmek yerine dört gözle bekledikleri bir aktivite olabilir.

2. Okuma sırayla alın
Birçok çocuk etraflarında olanlar, özellikle ebeveynleri tarafından belirlenen örneklerle motive edilir. Çocuğunuzu okumaya teşvik etmenin en iyi yollarından biri ortak okuma yapmaktır .

Bir paragrafı sesli okuyarak ve ardından çocuğunuzdan aşağıdaki paragrafı okumasını isteyerek başlayabilirsiniz. Çocuğunuz daha kendine güvenmeye başladığında, sırasıyla bölümlere ve sonra romanlara dönüşen daha uzun bölümleri okuyabilirsiniz.

3. Çocuğunuzun ilgili olabileceği karakterleri olan kitapları bulun
Bağlantınız olmayan bir kitaptan geçmek herkes için zor olabilir. Çocukların (ve hatta yetişkinlerin) , ilgili olabilecekleri karakterlere odaklanan öykülerle ilgilenmeleri daha olasıdır .

Çocuğunuz büyük bir spor tutkunuysa, spor ve sporcular hakkında kitap okuma pratiği yapmak iyi bir fikir olabilir. Belki de hayvan severler. Ardından, konuşan filler ve uçan domuzlarla bir hikaye seçin. Bu, çocukların okuma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olurken, aynı zamanda onları ilgilendiren şeyler ve insanlar hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlar.

4. Ev işleri için yardım isteyin
Bir DIY ya da ev geliştirme projesi geliyor mu? Bu, eğitimdeki okuyucunuzla kaliteli zaman geçirmek için mükemmel bir fırsat olabilir.

Çocuğunuzu, bir cihazı kurmak veya bir araba tamir etmek için kullanım kılavuzlarındaki kelimeleri çıkarmaya teşvik edin. Bunlar olabilir değerlendirmeleri okumak hizmet ve ürünlerin ve istenmeyen posta sıralamanıza yardımcı. Bu, çocuğunuzun evin etrafına karışmasını sağlamanın yanı sıra okuma alıştırması için de harika bir yol olabilir.

Bu ipucunu TV programı Parenthood'dan hatırlayabilirsiniz, Zeke torunu Victor yardımcı olurken birlikte retro bir arabayı yeniden taramayı okumayı öğrenir. Victor daha sonra deneyimle ilgili ödüllü bir makale yazmaya devam ediyor. Yaşa!

Bakkal alışverişi ve yemek yapmayı çocuklar okurken pratik yaparken yardımcı olabilecekleri diğer işleridir. Evden çıkmadan önce bir bakkal listesi yazmasına izin verin ve siz pazardayken listedeki sırada ne olduğunu soralım. Daha sonra akşam yemeği hazırlarken adım adım tarifleri okuyarak genç aşçıların mutfakta yardım etmelerini sağlayın .

5. Filme dönüştürülen kitapları okuyun
Çocuğunuz filmleri seviyorsa, filmler halinde yapılan kitapları okumak onların motive olmalarına yardımcı olabilir.

Çocuğunuz kitabı tamamladığında, bütün aile filmi başka bir kitabı bitirmek için ödül olarak birlikte izleyebilir. Çocuğunuzun önemli detayları öğrendiğinden emin olmak için kitap ile film arasındaki bazı farklılık ve benzerlikleri bile tartışabilirsiniz.

Okumayı eğlenceli hale getirerek, öğrenme sürecindeki hayal kırıklığını giderebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte okuma alıştırması, okulda ve hayatta başarılı olmak için gerekli becerileri geliştirmenize yardımcı olacak birçok adımdan biridir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol