ÇOCUĞU İLKOKUL BİRİNCİ SINIFA BAŞLAYACAK ANNELERİN VE BABALARIN DİKKATİNE!

Kızımın birinci sınıfa başlayacağı yıl bizi yaz başından heyecan sarmış, ne yapacağız ne edeceğiz diye dönenmeye başlamıştık.
“İlkokulda okul değil öğretmen önemli” deyip, en iyi öğretmeni aramış, neredeyse bütün ailesi öğretmen olan kızımın en iyi eğitimi alması için dişimizi tırnağımıza takmıştık.
O yıl, okula başlayacak çocukların oturduğu mahalle okuluna kayıt yaptırılmasına karar verilmişti. Mahalle okulunda birleri alacak kaç öğretmen var, onlardan en iyisi hangisi bizim için önemli sorulardı. 
Öğretmen yaşlı mı olsun genç mi? Yaşlı olursa bıkkın olur, yeni nesle hitap edemez, öte yandan tecrübeli ve sabırlı olur; genç olursa tecrübesizdir ama idealisttir, mesleğinin ilk heyecanıyla çocuklara sevgiyle yaklaşır, yeni şeylerden haberdardır; aslında şöyle 10-15 yıllık öğretmen bulsak ne iyi olur diyorduk.
Kız çocuğa erkek öğretmen mi daha iyi olur kadın öğretmen mi? Kadın öğretmen daha anaç ve sevgi doludur ama erkek öğretmen disiplin verir(sanki tam tersi olamazmış gibi!) diye yoldan çıktığımız da olmadı değil.
Mahalle okulundaki öğretmenle kalmayalım, ildeki bütün öğretmenler arasından en iyi olanı bulalım; taşınalım, taşınamadık, bir adres bulalım, artık ne lazımsa yapalım... diye paranoyaya girip,ilin en iyi öğretmenini bulmak için araştırmamızı en uç akrabamızdan, en son hısmımıza kadar uzattığımızı da sizden mi saklayacağım? 
Tam beş okula kısa dalışlar yapıp, beş değişik mahallede ev aradıktan sonra yine mahalle okulumuzda, öğretmenliğinin son beş yılına girmiş bir erkek öğretmende karar kıldık. 
Okul başlayınca baktık ki böyle paranoyak davranan bir biz değilmişiz. En iyi öğretmeni bulacağım, en süper eğitimi aldıracağım diyen veliler, gözleri felfecir şekilde ortalıkta dolaşıyorlar.
Zamanla gördük ki öğretmen önemlidir fakat her şey değildir. Çocuğun eğitiminde ailenin, toplumun, okul yönetiminin, çocuğun öğrenme gücünün, maddi manevi daha bir çok şeyin etkisi vardır. Her işi öğretmende bitiyor sanmak doğru değil. Öğretmenin de belli bir gücü, belli imkanları var.
Sevgili veliler, çocuğunuz okula başlarken heyecanlanmanız, kılı kırk yarmanız normal ama işi paranoyaya vardırmayınız. Sonunda bütün öğretmenlerin, bütün okulların artıları, eksileri var. Her öğretmen öğrencisinin iyiliği için çalışır. Öğrencinin başarısı, öğretmenin başarısı olacağından iyi olmak ister. Güzel bir araştırma yapıp, şartlarınızı da yoklayarak şöyle iyi bir okula, öğretmene gittiniz mi gerisi biraz da şans işi.
Göreceksiniz ki özellikle ilkokul öğretmenleri, işlerine velileri sokmamaya çalışırlar. Bu tutumlarında da haksız değiller. Çünkü bir zaman sonra her veli, kendi dediğinin doğru olduğunda ısrar ederek, öğretmeni kendi istediği gibi olmaya ve davranmaya zorlar. Hiçbir öğretmen de bunu istemez. O bakımdan öğretmenler velileri ile aralarına mesafe koymaya çalışırlar, başka türlü işlerini yapamaz hale gelirler çünkü. O bakımdan öğretmenin mesafeli tutumunu yalnızca kendinize karşı olumsuz bir davranış olarak görmeyin. 
Öğretmeninize saygı duyun. Çocuğunuzun öğretmenini sakın çocuğunuzun yanında kötülemeyin. Çocuğunuzun öğretmenine olan saygısını ve sevgisini yok ederseniz bundan en fazla çocuğunuzun zarar göreceğini unutmayın.
Öğretmeninize güvenin. Çocuklarınızın evde anlattığı hikayelerden etkilenecek, bazen deliye döneceksiniz fakat lütfen öncelikle konuyu iyi araştırıp öğrenmeden öfkeyle hareket etmeyin. Bazen çocuklarımız küçücük bir olayı, çok abartarak eve taşıyabiliyorlar. Sonra onlar unutuyor ama büyükler bir daha birbirlerinin yüzüne bakamıyorlar.
Her dersin sonunda ya da öğretmenle selamlaştığınız her fırsatta öğretmenden çocuğunuzla ilgili ayrıntılı bilgi istemeyin. İlkokul biri okutmak zaten yeterince zordur, aşırı bir efor gerektirir. Birleri okutan öğretmen arkadaşların okuldan eve geldiklerinde seslerinin çıkmadığını, adım atmaya, yemek yemeğe mecallerinin kalmadığını biliyorum. Bırakın öğretmenler o yıl sadece çocuklarınıza anlatsınlar, siz ilginizi veli toplantılarına saklayın. Her dönem bir kez yapılan veli toplantılarında her şey detaylı olarak anlatılır, çocuğun gelişimi hakkında gerekli bilgiler verilir. Onların ne yaptığı, sizin neler yapmanız gerektiği söylenir. Onun dışında gerekli bir şey olduğunda öğretmen size mutlaka ulaşır. Çok özel durumunuz olduğunda okul idaresinin belirlediği günlerde randevu alarak öğretmenle görüşebilirsiniz. 
Hepinize başarılı, sağlıklı, mutlu bir eğitim-öğretim yılı dilerim. Umarım her şey gönlünüzce olur… 
Kezban Küçük-24.08.2017
NOT: Aynı durum biz okul oncesi ogretmenleri için de geçerlidir :)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13