Çin eğitimiyle ilgili 10 gerçek


Çin'de yaşamak kolay değildir. Sosyal güvenceleri olmayan bir ülkede sizin gibi 1.5 milyardan fazla insan olduğunda, yolunuza çıkmak ve pençelemek dışında bir seçeneğiniz yoktur. Çinli çocuklar olsa da, böyle bir meydan okuma için oldukça hazırlar çünkü zor işleri okuldaki ilk yılla başlıyor.

Çin'de dört farklı okulda İngilizce öğretmeni olarak çalıştım ve şu anda Avrupa ve Çin yaklaşımlarını eğitimle karşılaştırmak benim için çok ilginç.


Okul Üniformalı çocuklar, spor takımları, Dünya Günü'ne adanmış bir derste. 
Liaocheng, Nisan 2016.

Birçok Çinli okulun merkezi ısıtması yoktur, bu nedenle hem öğretmenler hem de öğrenciler kış aylarında paltolarını bırakırlar. Merkezi ısıtma sadece ülkenin kuzeyindedir. Orta ve Güney Çin'deki binalar sıcak bir iklim için inşa edildi, bu da kışın sıcaklık 32 ° F'nin altına düşebileceği anlamına geliyor, tek ısıtma yöntemi klimalar. Okul üniformaları hepsi aynı: geniş pantolon ve bir ceket ile spor takım elbise. Göğüs üzerindeki renkler ve okul amblemleri hariç tasarımları benzer. Tüm okul tesisleri her zaman kapalı tutulan büyük demir kapılar ile sınırlıdır. Onlar sadece okul çocuklarının dışarı çıkmasına izin veriyorlar.
Çin'de okullar her gün (ve günde sadece bir kez değil) ısınma pratikleri yapar ve genel bir sıralama yapar. Tipik bir okul sabahı bir ısınma ile başlar, daha sonra çocukların ana haberleri öğrenip okul ya da devlet bayrağını büyüttüğü diziye gider. Tüm çocuklar üçüncü dersten sonra göz egzersizleri yaparlar - rahatlatıcı müziklere ve eğitmenlerin kaydettiği seslere vücutlarındaki özel noktaları bastırırlar. Sabah egzersize ek olarak, öğleden sonra saat 14.00'de bir müzik de var. Müzik oynamaya başlar ve tüm çocuklar sınıflarından dışarı çıkarlar (içeride yeterince yer yoksa) ve kollarını yanlara doğru yukarı ve yukarı atmaya başlarlar. yer.

Çinli öğrenciler Jinan'daki okullarının çatısında egzersiz yapıyorlar.

3. Ayrıca, öğle yemeği molası olan büyük mola, genellikle bir saat sürer. Bu süre zarfında çocuklar kantinde yemek yemeyi (eğer biri yoksa, özel öğle yemeği alırlarsa), birbirlerini kovalarlar, bağırırlar ve küçük çocukları olurlar. Tüm okullardaki öğretmenler ücretsiz öğle yemeği alırlar - ve iyi bir şey söylemeliyim. Öğle yemeği geleneksel: bir et yemeği, iki sebze, biraz pirinç ve bir kase çorba. Pahalı özel okullar da meyve ve yoğurt sunmaktadır. Çinliler doyurucu yiyicilerdir ve bu gelenek okullar için de geçerlidir. Bazı ilkokullar da öğle tatilinden birkaç dakika sonra 'şekerleme zamanı' uyguluyorlar. Bu arada, öğrencilerim bir dersin ortasında birkaç kez uyuyakalmışlardı ve kendimi fakir küçükleri uyandırmaya zorlamak zorunda kaldım.


Çin standartlarına göre küçük, okul yemeği: 
domatesli domates, tofu, biberli karnabahar ve pirinç.

4. Öğretmenler büyük saygı ile tedavi edilir. Her zaman soyadlarına 'Öğretmen' önekiyle çağrılırlar: örneğin 'Öğretmen Zhan' veya 'Öğretmen Xian' veya hatta 'Öğretmen'. Bir okulda, öğrenciler - hem benim hem de başkaları - tanıştığımızda bana bir pruva verdi.

5. Pek çok okul, verilen bedensel cezaları alır. Bir öğretmen, bir öğrenciyi eliyle veya bir cetveli bir hatayla çarpabilir. Okul ne kadar uzak ve basitse, bu tür cezalar da o kadar artar. Çinli arkadaşım bana okulda İngilizce kelimeleri öğrenmek için belli bir süre verildiğini ve bir sopayla dövüldüğü her kazanılmamış kelime için söylediler.


Ansai kasabasında geleneksel davullarla dersler arasında bir mola.

Her sınıfta asılı olan ve daha fazla çalışmayı teşvik eden bir akademik sıralama posteri vardır. Notlar A'dan F'ye doğru gider, burada A en yüksek not% 90-100'e eşittir ve F% 59'luk bir tatmin edici derecedir. İyi davranışların teşvik edilmesi eğitimin önemli bir parçasıdır. Örneğin, bir öğrenci belirli bir rengin bir yıldızını ya da doğru bir cevap ya da model davranış için ek puanlar alırken, ders sırasında konuşurken ve yanlış davranışlar yıldız ve puan kaybına neden olur. Öğrencilerin sıralaması günlük olarak güncellenir ve tahtadaki özel bir grafikteki herkes tarafından görülebilir - açık bir yarışma.
Çinli çocuklar günde on saatten fazla çalışmaktadır. Dersler genellikle sabah 8'de başlar ve 3-4: 00'da sona erer. Çocuklar evlerine giderler ve akşam saat 9'dan 10'a kadar ev işlerini yaparlar. Büyük şehirlerde okul çocukları her zaman öğretmenler, müzik dersleri, sanat çalışmaları ve spor kulüpleri ile ek dersler alırlar. hafta sonları. Rekabet o kadar yüksektir ki, anne-babalar çocuklarını çok küçük yaşlardan itibaren bastırırlar - eğer okul mezuniyet sınavlarında yüksek dereceler almazlarsa (Çin'deki zorunlu eğitim 12-13 yaş arası), kabul edilmeleri mümkün değildir. Bir üniversite.


Nanjing Konfüçyüs Okulu'nun birinci sınıf öğrencileri, çalışmalarına başlayacak olan 1 Eylül'deki 'zhen' ('adam') hiyeroglifini çekme törenine katıldılar.

Okullar kamuya ve özel olanlara ayrılır. Özel bir okulda çalışmanın maliyeti ayda 1,000 dolar olabilir, ancak eğitim seviyesi çok daha yüksektir. Yabancı bir dil öğrenmek, burada özellikle önemli bir konudur. Günde iki ya da üç İngilizce dersi ve elit okullar öğrencileri beşinci ya da altıncı yıllarında özgürce dil konuşuyorlar. Ancak, Şangay, örneğin, yabancı öğretmenlerin sıradan devlet okullarında çalışmasına izin veren özel bir devlet destekli programa sahiptir.
Eğitim sistemi, sözel öğrenmeye dayanmaktadır. Çocuklar sadece kalpten çok miktarda materyalle oturuyor ve öğrenirken, öğretmenler gerçekten de öğrencilerin gerçekte ne söylediklerini anlayabilmeleri konusunda gerçekten umursamadan otomatik yeniden üretim talep ediyorlar. Ancak, günümüzde çocukların sanatsal yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan Montessori ya da Waldorf yöntemlerine dayanan daha fazla alternatif okul var. Elbette, bu tür okullar özeldir ve orada çalışmak çok az insan için pahalıdır ve erişilebilirdir.
Öğrenmek istemeyen ya da (ebeveynlerinin düşündüğü gibi) çok yaramaz olan yoksul ailelerden gelen çocuklar genellikle sıradan ilkokullardan ve kung fu okullarından atılırlar. Orada tam pansiyon ile oturuyorlar, sabahtan geceye kadar zorluyorlar ve yeterince şanslılarsa, temel bir eğitim alıyorlar - Çince dil sistemini bilmenin kolay olmadığını okumak ve yazmak zorundalar. Bu tür kurumlarda onbaşı cezalar oldukça yaygındır.

Kung fu okul sınıfları.

Öğretmenler öğrencilerine bir sopa kılıcı yendi ya da sadece tokat atmak ya da tekmelemek. Eğitim bittiğinde, ebeveynler kung fu öğretmek ve kariyere sahip olma şansı olan disiplinli bir genç erkek ya da kadın görür. En çok bilinen kung fu ustaları bu yaşam okulundan geçti. Aynı zamanda kung fu veya tai chi yaşarken, bir ya da iki yıl boyunca onları daha sağlıklı kılmak için zayıf ve hasta çocuklara göndermek için yaygın bir şekilde yayılmış bir özel var.


Çinli çocuklar, bir kung fu okulu ya da sıradan biri olarak çalışabilirlerse , erken çocukluğun üç ana özelliğini benimserler : çalışkanlık, disiplin ve bunların üstlerinde yer alanlara yaş ya da pozisyonda saygı gösterme becerisi .

Genç yaşlardan, yaptıkları her şeyde en iyi olmaları gerektiği öğretilir. Belki de Çin bu yüzden bilim, kültür ve sanat alanında liderler olur. Daha hafif bir ortamda yetişen Avrupalılarla rekabet, aslında onlar için bir rekabet değil, çünkü her gün, her gün, on yıl boyunca, uzun yıllar boyunca ders çalışmak için kullanılmıyoruz.

Kaynak: https://brightside.me/wonder-places/10-facts-about-chinese-education-i-learned-while-being-a-teacher-in-china-226310/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13