Bugün Dünya Okul Zorbalığı ile Mücadele Günü.

Şubat ayının son çarşamba günü okul zorbalığı ile ilgili farkındalık çalışmaları yapılır.

Biz dün oğlumla bu pankartları hazırladık.

Bugün okula götürdü.

Çocuklara zorbalığın ne olduğunu ve kendilerini nasıl koruyacaklarını anlatabilirsek biz yanlarında yokken de güvende olmalarını sağlayabiliriz.

Tıpkı özel bölge kuralını, iyi ve kötü dokunmayı anlattığımız gibi zorbalığı da anlatalım çocuklara.

Birisi senden yapmak istemediğin birşeyi zorla yapmanı isterse, birisi paranı elinden alırsa, birisi seni sıkıştırıp sana kötü sözler söyler ya da sana hoşlanmadığın şekilde dokunursa, birisi sana hakaret ederse, sana isminin dışında farklı bir isim ya da takma isimle şenlenirse zorbalık yapmış olur.

Zorbalık yapan kişiye "Bana böyle davranamazsın, bana bunu söylemeni istemiyorum, sen istedin diye bunu yapmak zorunda değilim" şeklinde cevaplar verebilirsin.

Böyle durumlar yaşadığında bana anlatırsan sana yardımcı olabilirim şeklinde açıklamalar yapmak çocukları rahatlatacaktır.

Okul Zorbalığı konusunda çocuklar bazen anne babalar ve öğretmenler arasında kalabiliyor.

Anne babalar okulda birşey olursa öğretmenine şöyle derken, öğretmenler yanlarına gelen çocukları bana şikayetle gelmeyin diye geri çevirebiliyor.

İşte bu yüzden zorbalığın ne olduğunu çocuklara anlatmak çok önemli. Arkadaşlar arasında olan ufak tefek tartışmalar ya da problemler zorbalık değildir.

Zorbalığın en önemli özelliği sistematik olarak bir çocuk üzerinde sürekli olarak devam etmesi, fiziksel ve duygusal şiddet olarak kendisini göstermesidir.

Sevgili öğretmenler siz okulda sevgili anne babalar siz de evde zorbalığı çocuklarınıza anlatın ki, bilsinler.

Çocuklar, bilmedikleri bir durumdan kendilerini koruyamazlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13