Bu Yıldan İtibaren Taslak Ders kitaplarının İncelenmesinde Yeni Bir Süreç Başlıyor

Taslak ders kitapları incelemesi bugüne kadar yalnızca öğretmenlerden oluşan komisyonlar tarafından manuel olarak yapılmaktayken bu yıldan itibaren incelemelerimizin el emeğiyle yapılmasının yanı sıra inceleme sürecinin başında ve sonunda intihal taraması yapılacaktır. Bu amaçla Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık Ltd. Şirketi ürünü olan intihal.net yazılımı, adı geçen şirket tarafından Millî Eğitim Bakanlığı’na hibe edilmiştir. Tamamen yerli ve millî olan bu yazılımın MEB’e hibe edilmesiyle ilgili protokol töreni MEB Başöğretmen salonunda 02/03/2018 tarihinde düzenlenmiştir. 2018 Birinci dönem taslak kitap inceleme sürecinden itibaren İntihal.net yazılımıyla kitapları hazırlayanların başka eserlerden intihal yapıp yapmadıkları tespit edilebilecektir. İntihal.net yazılımıyla bazı kötü niyetli yayıncıların aynı kitabı iki farklı kitapmış gibi sunmasının da önüne geçilebilecektir. İntihal.net yazılımıyla, ders kitaplarında FETÖ irtibatlı veya iltisaklı kaynakların ve mesajların kullanılıp kullanılmadığı tespit edilecektir.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Fırat Üniversitesi Teknokent’te faaliyetlerini sürdüren Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık firması arasında imzalanan protokolle, tamamen Türk mühendislerin emeğiyle oluşturulan intihal.net benzerlik tespit yazılımı sayesinde, ders kitapları incelemesinde artık yerli ve millî bir yazılım programı kullanılacak.

Millî Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu´nda gerçekleşen protokol, Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş ile Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer tarafından imzalandı. Fırat Üniversitesi, tamamen Türk mühendislerin emeğiyle oluşturulan intihal.net benzerlik tespit programı sayesinde ders kitapları incelemesinde yerli ve millî bir yazılım kullanılacak. Kurul Başkanı Alpaslan Durmuş, intihal.net benzerlik tespit yazılımının FETÖ ve diğer terör örgütleri ile mücadelede önemli bir kazanım olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Bu program, başta FETÖ ve PKK olmak üzere bir takım terör örgütlerinin tedavüllerini fark etmemize vesile olacak bir takım uyarılar bize verebilecek. Bu yazılım sayesinde, Başkanlığımıza sunulan ders kitaplarını incelerken bir takım argo, kaba dil, ırkçı söylem, cinsiyetçi söylem gibi söylemleri fark edebileceğiz. FETÖ´nün, PKK´nın veya diğer terör örgütlerinin sıklıkla kullandıkları bir takım kelimeleri biz tarama suretiyle tespit edeceğiz. Ayrıca kitapları hazırlayanlar tarafından başka bir kitaptan alıntı yapılıp yapılmadığını tespit edebileceğiz. Başka bir yazarın eserini kısmen veya tamamen alıp almadığını, bu anlamdaki benzerlik tespitini yapmış olacağız. Bir veya birden fazla eserden parça parça ürünler almak suretiyle bir mozaik tarzında çalıntı yapılıp yapılmadığını, bu anlamda intihal konusu olup olmadığını görmüş olacağız. Bir takım yayıncıların aynı kitabı iki farklı kitapmış gibi sunmalarına veya iki farklı yayınevinin aynı kitabı iki farklı yayınevinin kitabıymış gibi sunmalarını da tespit edeceğiz.”

Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer ise, intihal veya benzerlik tespit programlarının ülke için stratejik ürünler olduğunu belirterek, "Türkiye´deki ilk ve tek intihal programıyız. Yabancı programlar kullanıldığında, bizler bir kitabı, projeyi veya çalışmayı bu yazılım programlarına yüklediğimizde yabancı firmanın veri havuzunda bu depolanıyor. Doğal olarak, Türkiye´de henüz basıma verilmemiş bir kitap, yabancı ülkelerin veri havuzunda yer alıyor. Bu nedenle, intihal tespit programı stratejik ve millî olması gereken bir üründür" dedi. Konuşmaların ardından, protokol imza töreni gerçekleştirildi.  

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına bir yıllık kullanımı hibe edilen intihal.net benzerlik tespit yazılımıyla, bu sene itibarıyla manuel yapılan incelemelerin yanı sıra inceleme sürecinin başında ve sonunda olmak üzere iki kez de intihal taraması yapılabilecek. Hibe edilen yazılım, Millî Eğitim Bakanlığının ücretsiz dağıttığı ders kitapları ve öğretim materyallerinin incelenmesinde de kullanılacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol