Bu Okulun Bir Çok Yerinde Konuşmak Yasak

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İngiltere, Birmingham’daki bir ortaokul, yeni “sessiz koridor” kuralıyla öğrencilerin ders aralarında konuşmalarını yasaklamaya ve bu kurala uymayanlara disiplin cezası vermeye hazırlanıyor.

Ninestiles Okulu tarafından velilere gönderilen bir mektupla, 5 Kasım’dan itibaren öğrencilerin okul binasında sessizlik içinde hareket etmelerinin beklendiği bildiriliyor.

Okula göre bu yeni kural, öğrencilerin sakin kafayla ve öğrenmeye hazır bir şekilde sınıfa girmelerini ve bunu gün boyu sürdürmelerini sağlayacak. 1,400 öğrencisi bulunan ve sınavlarda “başarılı” olarak görülen okulda, öğrenciler sadece yemekhanede ve bahçede arkadaşlarıyla konuşabilecek.

Velilere gönderilen şaşırtıcı mektupta ise şunlar yazıyor:

Öğrenci davranışının yüksek standartta olması için öğrencilerimizin 5 Kasım’dan itibaren  ders aralarında okul binasında sessizce hareket etmelerini istiyoruz. Bu, öğrencilerin sakin ve öğrenmeye hazır bir şekilde derse girmelerini ve öğretmenlerin bilgileri kolayca hızlıca aktarmalarını sağlayacaktır. 

Okul gününün sabah 8:40’ta başladığı andan itibaren, öğrencilerin toplanması ve dağılması sırasında, ders aralarında, teneffüslere çıkışta ve öğle yemeğine gidişte öğrencilerin tüm hareketleri sessizlik içinde olacaktır. Son dersin tamamlanmasıyla birlikte öğrenciler okulu sessizlik içinde terk edecektir. 

Bu sayede çocuklar teneffüs ve öğle yemeği aralarında girdikleri ortak kullanım alanlarında dinlenme ve arkadaşlarıyla sosyalleşme fırsatı bulacaktır. Tüm kapalı alanlarda, okul günü içinde sese izin verilmeyeceğine dair işaret tabelaları yer alacaktır. Tüm okul çalışanları, öğrencilere yeni kuralı hatırlatmak, bu kuralı anlamalarını ve uymalarını sağlamak için görev başında olacaktır. “Sessiz Koridor” kuralını ihlal etmenin yaptırımı 20 dakikalık cezadır. İhlal tekrarında ise yaptırımlar artacaktır.

Okul velilerinin bir kısmı bu yeni kurala tepki gösterdi. Bir veli kızının artık okula gitmek istemediğini söylerken, bir başka veli bu kuralın çocukları birbirinden soyutladığını dile getirdi. “Kızım yakında okullarında ziyaret saatlerinin başlayacağı esprisini yapmaya başladı,” diyor ismini vermek istemeyen bir anne. Çoğu veli bu uygulamanın öğrenmeye katkı sağlamayacağına inanıyor.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/uk-england-birmingham-45931847?fbclid=IwAR26KlCjEtkOTeD_CZm9St6nTmtVq8DYFO-E5TKSdH8AlMyj4JKo96khIUQ

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al