Bu 5 şey öğretmeni mahvediyor


Bu zihinsel kısayollar olumlu olabilir - olayların hızlı, verimli ve bazen sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Ancak, genellikle dezavantajlı sonuçların olduğu yerler karar vermemizdedir. Ve bunun nedeni hepimizin önyargılarımız olması.

Hızlı okuma:  Öğretmenlere ' özel öğretmenlerden% 38 daha az ödeme yaptı  '

Hızlı dinleme:  Öğrencilerinize destek olmak için altı  podcast

Daha fazla bilmek ister misiniz? Nasıl  uğraşan veliler olsun  çocuklarının öğrenme

Daniel Kahneman'ın Düşünce, Hızlı ve Yavaş Düşüncede tanımladığı gibi bilişsel önyargı, bir şeye gereksiz ağırlık verme ya da belirli bir şekilde düşünme eğilimi anlamına gelir. Kahneman, bu önyargıların rasyonel yargıda gecikmelere yol açabileceğini savunuyor.

Öyleyse, bir öğretmen olarak neye dikkat etmeniz gerekiyor? Aşağıdakilerden herhangi birini suçlu musunuz?

1. Bandwagon etkisi
Temel olarak, bu, bireyin bir şeyi yapma olasılığının, bireyin beğenisine, tercihlerine veya değerlerine bakılmaksızın zaten bunu yapan kişi sayısı arttıkça arttığı yerdir.

Demek Love Island'ı izlemek gibi bir niyetiniz olmayabilir, tüm değerlere aykırı olabilir, ama… şimdi herkes bunun hakkında konuşuyor, saat 9'da televizyonun önünde oturuyorsunuz ve uygulamayı indirmeyi düşündünüz.

Okullarda, bu, öğretim üyelerinizi, diğer çalışanlar tarafından kullanılan stratejileri içerecek şekilde değiştirmeye veya bloglarda okuduğunuza göre, etrafındaki bir vızıltı olduğu ve herkesin yaptığı gibi hissettiği şeklinde olabilir.

Bu, tüm disiplinlerde ve ortamlarda öğrenmeye her zaman elverişli olmayan tuhaflıklara ve hilelere yol açabilir.

2. Statüko önyargısı
Grup değil, ama faydalı bir karşılaştırma: Status Quo genellikle küçük bir ... samey olduğu için alay ediyor. Aynı şekilde, statüko önyargısı, mevcut durumun ve bu alternatifin ne kadar zorlayıcı olursa olsun, negatif olandan herhangi bir sapmayı tercih etmekten ibarettir.

Bir sonraki akademik yıl için müfredat planlarının güncellenmesi ile ilgili tartışmalar yapıldığında veya kıdemli liderlerin yeni okul politikaları uygulamaya çalıştığı durumlarda, bir öğretmenin statükoyu sürdürme tercihi (ek olarak geri dönüşüm dersleri ve iş yükünü azaltma faydasıyla) daha iyi, daha uygun alternatifler her zaman yeterli dikkate alınmaz.

3. Yenilik yanlışlığına itiraz
Bu yanlışlık, yeni olduğu için bir şeyin tamamen daha iyi olduğu fikrine dayanır.

Bu önyargı öğretmenlerin mevcut öğretim stratejilerini ya da politikalarını vermemelerine yol açabilir ve bunun yerine yeni fikirlerin sınıftaki faydalarını tam olarak incelemeden üstün olduğunu varsayar.

Çoğunlukla yan etkiler etkisine benzer şekilde, bu önyargı, sınıflara sızan solmalara neden olabilir. Ayrıca, bu yeni fikirleri birleştiren sıfırdan ders çıkarması istenen öğretmenler üzerinde iş yükü baskısına yol açabilir.

4. Mere maruz kalma etkisi
Hepimiz biraz aşinalıktan hoşlanırız ve bu bir şeyi tercih etmemize yol açabilir çünkü onu daha fazla “biliyoruz”.

Örneğin, bazı metinler GCSE İngiliz edebiyatı için en popüler seçenek haline gelmiştir. Bu, bu metinler için yaratılmış çok sayıda kaynak ve onların temaları ve fikirleriyle ilgili sonsuz sayıda tartışmalarla sonuçlandı.

Sonuç olarak, bunlara sosyal medya yoluyla ya da kaynak şirketlerinden gelen e-postalar yoluyla maruz kalan öğretmenlerin, metinleri tanıdıklarını hissetmeleri ve onları tercih etmeleri ve diğer seçeneklerin kendi kohortları için daha uygun olup olmadıklarını yeterince incelememeleri daha muhtemeldir.

5. Bilgi yanlılığı laneti
Bu, birinin kabul ettiği, iletişim kurdukları kişilerin ne söylendiğini anlamak için gerekli arka plan bilgisine sahip olduklarını kabul ettiği yerdir.

Bu, öğretmenleri sınıflarına yeni bilgiler iletirken etkileyebilir. Öğrencilerin bir konu ya da açıklama yapmak için ihtiyaç duydukları kültürel okuryazarlıktan yoksun olması durumunda öğrenmeye tam olarak erişemeyecekler.

Eğitimciler, bilgi yanlılığının lanetinin, öğrencileri hakkında varsayımlarda bulunurken onları etkilemelerine izin vermemelidir; bunun yerine, öğrencilerin ne kadar ön bilgi sahibi olduklarını değerlendirmeleri ve boşlukları ele almak için dersleri ve müfredat planlarını uyarlamaları gerekir.

Laura Tsabet, Bournemouth'taki bir okulda öğretme ve öğrenmenin önde gelen uygulayıcısıdır.
 

https://www.tes.com/news/are-these-5-things-ruining-your-teaching

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol