Biruni Üniversitesi’nde ’’Spina Bifida Farkındalık Konferansı’

BİRUNİ Üniversitesi, Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Ahmet Belce önderliğinde “Engelsiz Biruni Kulübü” öğrencileri tarafından organize edilen ‘’Spina Bifida Farkındalık Konferansı” 7 Kasım 2019 tarihinde Biruni Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.


Prof.Dr. Ahmet Belce, Spina Bifida nedir? Nasıl önlenir? konularında Biruni Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği ve Ebelik bölümü öğrencilerine çok değerli bilgiler aktardı. Spina Bifida dünyada en sık rastlanan doğumsal anomalilerden biri olup açık omurilik anlamına geldiğini belirten Prof.Dr.Ahmet Belce, hamileliğin ilk ayı içinde anne karnındaki bebeğin omuriliğinin düzgün olarak kapanmaması sonucu Spina Bifida’nın oluştuğunu ve Türkiye’de her 1,000 bebekten 3’ünün Spina Bifidalı olarak dünyaya geldiğini sözlerine ekledi. Prof.Dr.Ahmet Belce, planlı gebeliğe dikkat çekerek doğurganlık yaşına gelmiş veya hamile kalmayı planlayan tüm kadınların hamile kalmadan en az 3 ay öncesinden günlük 400 mikrogram Folik Asit takviyesi almalarının önemini vurgulayarak folik asit takviyesinin Spina Bifida’yı %70 oranında önlediğine dikkat çekti.

Konferansa katılan Türkiye Spina Bifida Derneği İstanbul Şube Başkanı Dilek Nalçakan ise Spina Bifidalı çocuk sahibi ailelerin ve Spina Bifidalı bireylerin yaşadığı sorunları dile getirerek, özellikle toplumumuzda engelli bireylere nasıl davranılması gerektiği konusunda halkımızın daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Engelli çocukların okul yaşamında karşılaştıkları problemlerin çözümünde ise okul-veli-öğretmen işbirliğinin çok önemli olduğunu ve bu çocukların diğer yaşıtları ile eşit şartlarda eğitim görmesi durumunda yüksek öğrenimlerini tamamlayıp meslek sahibi olabildiklerini sözlerine ekledi.

Spina Bifidalı çocuk sahibi ailelere de seslenen Dilek Nalçakan, Spina Bifidalı çocukların sosyalleşmesi ve öz güvenlerinin gelişmesi için sosyal yaşamdan uzak tutulmamaları ve  diğer çocuklar gibi toplumun içinde yer almaları gerektiğini vurgulayarak, ailelerin çocuklarını, yetenekleri doğrultusunda sanatsal veya sportif yönden desteklenmelerinin önemini anlattı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13