Birinci Sınıf Öğretimimin En Büyük Dersi

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By Cindy Bourdo
Ezici , ilk öğretim yılımı en iyi tanımlayan kelime. Tabağımdaki birçok şeye hazırlıklı değildim. Sınıf yönetimi hakkında bir fikrim yoktu ve her gün yorgun ve mağlup hissetmek için ayrıldım.

Zamanım yeni bir müfredat öğrenmek, kişiselleştirilmiş öğrenme teknikleri geliştirmek, dersleri değiştirmek ve verileri analiz etmekle geçti. Bunun önemli bir iş olduğunu biliyordum ama bir şeyin çalışmadığını da biliyordum. Sınıfımda bir kopukluk hissettim ve daha iyisini yapabileceğimi biliyordum.

Etrafıma baktım ve herşeyi yolunda götüren ve yaptıklarından gerçekten zevk alan bazı öğretmenler olduğunu gördüm. Sınıfları rahatça koştu ve öğrencileri mutlu görünüyordu. Onları birbirinden ayıran ne yaptıklarını anlamak için, ilk yıl boyunca üç öğretmen incelemek için çaba gösterdim.

Oturup derslerini gözlemleyebilir miyim diye sordum. Birkaç ay boyunca, bu öğretmenleri her zaman yaklaşık 20-30 dakika boyunca yaklaşık beş ila yedi kez gözlemledim. Bu gözlemleri genellikle hazırlık ya da öğle yemeğimde planladım, ancak zaman zaman derslerim için gözlem zamanı yaratacak bir yedek öğretmen getirebildim.

Ayrıca öğretmenlerin sınıf dışındaki öğrencilerle etkileşime girmelerini izledim: oyun alanında, öğle yemeğinde, koridorda ve meclislerde. Konuşmalar, yorumlar ve tutumlara dikkat ettim.


DERSLER ÖĞRENİLDİ
Bu öğretmenler için en yüksek önceliğin öğrencilerle ilişkiler kurmak olduğunu görmeye başladım - ondan sonra her şey yerine oturdu.

Her öğretmen öğle yemeğinde her Cuma çocuklarla basketbol oynadı. Başka bir yıl boyunca yemek odasında birkaç kez çocuklarla oturdu. Öğle yemeğinde yürümeyi seven ve farklı çocuk gruplarını konuşmaya katılmaya davet eden öğretmen vardı. Anaokulu öğretmeninin her gün okuldan sonra okuldan ayrıldıktan sonra başka bir ebeveynle tanışmasını izledim, çocuklarıyla olan harika bir şeyi öğrenmelerini sağladım.

Fark ettiğim şeylerden bazıları daha fazla zaman alıyordu. Bir meslektaşım 15 dakikalık sabah toplantıları yaptı ve günü kısa bir yansımasıyla bitirdi; çocuklardan o gün iyi giden bir şeyi paylaşmalarını ve muhtemelen haftanın geri kalanında üzerinde çalıştıkları bir hedefi paylaşmalarını istedi.

Bir öğretmen öğrencilerinin spor ve müzik etkinliklerine katılırken, diğeri mücadele eden bir öğrenciyle tanışmak ve gün için matematik dersini önizlemek için her gün erken geldi.

Bu öğretmenlerden sonra kendimi modellemek istediğimi biliyordum, bu yüzden kademeli ve bilinçli bir değişim yaptım; öğrencilerle olan ilişkimi ana odak noktası haline getirmek için öncelikleri değiştirdim. Bir sabah toplantısıyla başladım. Bu kolayca uygulayabileceğim bir şeydi. Öğrencilerimi günün başında bir dairede toplamaya başladım. Farklı sınıf selamları yaptık ve sonra bir oyun veya tartışma yaptık. Bu zamanı kısa anonslar vermek ve günün programını incelemek için kullandım.

Bu değişimi yapmak beni öğretmen olarak değiştirdi ve sınıfımdaki titreşimi değiştirdi. Okulda daha mutlu olmaya başladım ve öğrencilerimin de daha mutlu olduğunu görebildim. Günü ele almak için daha hazırlıklıydılar.

Bana güvendiler ve soru sormak ve risk almak konusunda daha rahat hissettiler. Her zamankinden daha fazla yardım ve açıklama için uzanıyorlardı. Disiplin sorunları azalmaya başlamıştı ve dürüst olmak gerekirse, okul günü hepimiz için çok daha zevkliydi. Güven ve arkadaşlıklar kuruyorduk ve öğrenciler kendi tarafımda olduğumu ve yardım etmeye istekli olduğumu biliyorlardı. Ebeveynler daha fazlasını bulacaklardı ve ben de çocukların sınıfımda olmaktan gerçekten zevk aldıklarını duymaya başladım. Müfredat, veri, farklılaşma ve sınıfta gerekli olan diğer şeylerle ilgili çalışmalarımdan asla vazgeçmedim, ancak önceliklerimi değiştirdim.

İLİŞKİLER İÇİN ZAMAN NASIL YAPILIR?
15 yıldan fazla bir süredir öğretmenlik yapıyorum, Ulusal Kurul sertifikalıyım ve Ulusal Kurul sertifikasyon sürecinden geçen diğer öğretmenlere mentor olarak hizmet ediyorum. Yeni öğretmenler sık ​​sık bana sınıfta ilişki kurma zamanını nerede bulduğumu soruyor. Onlara her zaman planlarına dahil ettikleri ilk şey olması gerektiğini söylerim. Yılın başında önceliklendirin ve her gün devam edin. Tıpkı öğretmenlik prosedürlerine zaman ayırdığı gibi, topluluk oluşturmak ve öğrencileri tanımak için eşit miktarda zaman harcanması gerekir.

Öğretmenlere, yılın başında öğrencilere kendilerini anlatmaları için zaman harcamanın yararlı olduğunu söylerim. Eğitimciler, rahat ettikleri seviyeye geldiğinde, öğrencilere evcil hayvanları, aileleri ve okul dışında yapmayı sevdikleri şeyler hakkında bilgi verebilir. Ve tam tersi, öğrenciler hakkında bilgi bulmakta fayda var. Evde bir ebeveyn anketi göndermek, bakım verenlerin kişilik özelliklerini, güçlü yönlerini ve zayıf yönlerini paylaşmalarını sağlar; öğrencilerin yaşamlarına ve nasıl öğrendiklerine dair değerli içgörüler.

Her gün bir sabah toplantısında inşa etmek, ilişkileri geliştirmek ve öğrencilerin duygularını ölçmek için harika bir yoldur.

Çocukların birbirlerini tanımalarını ve farklı öğrencilerle çalışmaktan kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak için eğlenceli küçük grup etkinlikleri planlamak büyük bir kazançla küçük bir taahhüttür.

Favori sınıf oyunlarımdan biri Kimdir? Her öğrenci, kendi adıyla bir Post-it notunda kendileriyle ilgili iki ila üç benzersiz şey yazar. Notları alıp sınıfa okudum ve kimin yazdığını tahmin etmeliler.

Yeni bir şey denemek harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Yeni öğretmenler için fazla ödeyememek önemlidir. Tükenmişlik bir sorun için çok ciddi. Basit bir konuşma, soru, yürüyüş ya da oyun, sınıfı olması için harika bir yer yapabilir.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/biggest-lesson-my-first-year-teaching

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol