Bir Waldorf Anaokulunun Dört Benzersiz Yönü

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Doğal sınıf tasarımı , taze ekmek ya da çorbanın kokusu ya da öğretmenlerin amaca yönelik çalışma yaparken odaya nasıl geçtikleri gibi bu eşsiz ortama katkıda bulunacak pek çok şey vardır .

Ayrıca, erken çocukluk sınıflarımızın günlük ritminde yaygın bir alt akıntı olan Waldorf Anaokulunda daha derin bir sosyal, duygusal ve akademik öğrenim vardır.
Sadece “düşük akım” olarak etiketlenmiş, çünkü çocuklar “öğrenilen” hakkında rapor vermek için asla eve gelmeyeceklerdir, çünkü bu yaş uygun ortam oyun temelli öğrenme ve öğretmen modelleme üzerine odaklanmıştır. Çocuklar bunun yerine hayali oyunların hikayelerini, kukla şov hikayesini, dışarıdaki zamanı anlatırlar ya da yere ekmek ya da süpürme yapmakta yardımcı olduklarını bildirirler.

İşte bir Waldorf Anaokulu oluşturan ve erken çocukluk eğitiminde daha fazla ana akım meslektaşlarından bazılarını ayıran dört özellik var:

Oyun Tabanlı Öğrenme
Waldorf erken çocuklukta öğrenme 3-6 yaş arası çocuklar için gelişimsel olarak uygundur. Bu çağda öğrenmek için en iyi olan şey kendi kendini yöneten bir oyun. Birçok erken eğitim uzmanı, erken çocukluk döneminde gelişimsel olarak uygun, oyun temelli öğrenmeye hızlı bir dönüş önermektedir.

The Telegraph'ın kapsadığı bu Yeni Zelanda çalışması, “Öğrenciler, yedi yaşına gelene kadar, örgün eğitimin dışında tutulduklarını, beşte normal derslere tabi tutulduklarını söylüyorlar… Okuma becerilerinin bazı değerlendirmelerinde, daha sonra başlayacak olanlar, gerçekte üstesinden geldiler. yaşları 10 yaşına kadar ”

Harvard Eğitim Letter , erken çocukluk trendi “senaryosunu müfredat ve azaltılmış girinti” meselesi çağırarak, aynı fikirde “ciddi endişe”. Araştırmacılar özellikle sormak, “Çocuklar daha akıllı aldık? Daha önce bir şeyler öğrenebilirler mi? Modern kültürün çocuk gelişimi üzerindeki etkisi nedir? Şaşırtıcı cevaplar - hayır, hayır ve yok.

Gerçek şu ki, çocuklar oyun yoluyla her türlü zorunluluğu öğreniyorlar. Kendi kendini yöneten oyun, nöral yol gelişimini, sosyal becerileri ve akran navigasyonunu geliştirir, büyük ve küçük motor becerileri geliştirir ve motor planlamasını ve koordinasyonunu güçlendirir.

Bununla birlikte, bu, öğretmenlerin sadece bir oyun ortamını kolaylaştırdığı anlamına gelmez. Çocuklar günlerinin oyunla dolu olduğunu düşünürler, ancak öğretmenler bir sonraki bölümde tartışılan çocukların gelişim becerilerine odaklanırlar.

“Araştırma, program tabanlı programlardan daha fazla akademik odaklı anaokullarından ve anaokullarından daha büyük kazançlar gösteriyor” 
- The Washington Post, Ocak 2015
Ön Akademik Deneyimsel Temeller
Yaratıcı oyun, hikaye zamanı, sanatsal aktiviteler ve açık keşif sayesinde çocuklar dil gelişimi, temel matematik, akranlarla çalışma, dinleme becerileri, dikkat sürelerini uzatma ve hafıza geliştirme konularında çalışırlar.

Örneğin, çocukların yaratıcı oyun sırasında, çok çeşitli doğal oyuncak ve materyallerle oynadıkları ve hayal ettikleri gibi, hayal güçlerini geliştiriyorlar, akranlarıyla etkileşimde bulunuyorlar, problem çözme ve görevleri tamamlamak için taşıyorlar.

Hikaye zamanı, sabah ayeti veya kukla gösterisi için sessizce oturup, hatırlama ve hatırlama, sürekli zamanları dinlemeyi, kelime dağarcığını genişletmeyi ve dilin seslerini ve anlamlarını anlamayı öğreniyorlar.

Bir anaokulu sınıfındaki hikaye zamanı, Waldorf'un okuma öğretme yaklaşımında özellikle önemlidir, bu da çocuğun yetenek becerilerinden önce bir çocuğun anlama becerilerini geliştirir.
Konuşulan sözcüklerde söylenenleri dinlemek, anlamak ve hayal etmek, bir sayfadaki kelimelerin bayat betiğin ötesine geçmesi ve akıllarında bir zenginlik haline gelmesi gerektiğinde, okuduğunu anlama geleceğinin anahtarıdır.

Waldorf erken çocukluk öğrencileri, balmumu modelleme, mum boya çizimleri, dikiş ve parmak örgüsü gibi birçok farklı sanatsal etkinlikle de vakit geçiriyorlar. Bu aktiviteler küçük motor beceriler geliştirir, uzatılmış bir süre için bir göreve odaklanma yeteneği ve parmak örgüsü, birbirine geçen kalıpları sayma ve anlama gibi matematik temellerini teşvik eder.

Atıştırmalık zamanı bile öğrenme zamanıdır. Bu grup faaliyeti, sosyal etkileşimi, yönü takip eder ve yemek pişirme ile ilgili bazı bilim ve matematik temellerine giriş niteliğindedir.

Duyusal bütünleşme
Waldorf bütün çocuğu eğitmek için çabalar ve bu da duyuları ve onların beden ve hareketle olan ilişkisini içerir. Artık “duyusal entegrasyon” olarak adlandırılan uzmanlar, özellikle görsel ve işitsel işlemlerle, duyumları etkili bir şekilde işleme ve organize etme yeteneğinin neden öğrenilmesi için gerekli olduğunu anlamaya başlıyor.

Waldorf Anaokulu, küçük çocuklarda duyuları derinlemesine hissettirir ve temel duyu gelişimini derinleştirmeye çalışır.
İlk ve en önemlisi, Waldorf okullarındaki erken çocukluk öğrencilerinin hareket etmesi ve daha sonra hareket etmesi teşvik edilir. Günde en az üç kez ve hemen hemen her zaman açık havada olan girinti, doğa yürüyüşleri, teeter totter binası, kütük atlama, ağaç tırmanışı ve diğer aktivitelerle birlikte çalışır.

Dokunma duyuları geliştirmek için dağınıklık, kum oyunu, çamur oyunu, yağmurda girinti, kar, rüzgar ve güneş ışığıyla da teşvik edilir. Dokunsal beceriler, yemek pişirme, hamur yoğurma, balmumu heykelciği ve diğer sanat etkinliklerinde iç mekanlarda kullanılır.

Waldorf Kindergartens'te müzik ve dans da düzenli olarak görülür. Öğretmenler çoğunlukla çocukları aynı şeyi yapmaya, şarkı söylemeye, teşvik etmeye ve teşvik etmeye çalışıyorlar. Ve tadı ekili bir his gibi görünmese de, Waldorf Kindergartens, haftanın her günü, gençlere yönelik zengin ve (genellikle yeni) dokular, kokular ve tatlarla dolu çocuklar için farklı ve el yapımı sağlıklı atıştırmalıkları temsil etmesi bakımından eşsizdir. olanlar.

Ve Waldorf'un erken çocukluk eğitiminde kalpten vazgeçmek yerine, kalpteki doğal çocuk oyunu olan tüm bu aktiviteler teşvik ediliyor. Çocuklara çimenlerde yuvarlanmayı, ağaçlara tırmanmayı, çamurda dinlenmeyi veya bu faaliyetlerin duyusal bütünleşmeyi geliştirmek için gerekli olduğu için malç ve taş toplamalarını asla söylemez. Hareketliliğin, motor becerilerin, esnekliğin, mekansal farkındalığın, dokunma duyusunun, propriyoseptif duyuların ve tüm duyusal bütünleşmenin oluşturulmasında çok çeşitli duyusal aktivitelerin önemli olduğunu biliyoruz.

Doğaya Dayalı Öğrenme
Açık hava oyununun duyusal zenginliklerini daha önce tartışmış olsak da, doğada geçen süre, artan bilişsel performans , azalan kaygı , gelişmiş test puanları ve çok daha fazlası dahil olmak üzere diğer inanılmaz beyin faydalarına da sahiptir .

Bu nedenle erken çocukluk çağındaki Waldorf çocukları, her türlü hava koşulunda ve her mevsimde doğal oyun bahçesi ortamlarında dışarıda oynarlar. 
Kendilerini doğal ve sürekli değişen bir çevreye sokan çocuklar yeni şeyleri yeni yollarla öğrenmek için daha fazla fırsata sahiptir. Dışarıda olmak, fiziksel keşif için genişletilmiş bir fırsat sunar. İlham, mevsimlerin ve yaşam döngüsünün değiştiği her yerdedir ve çocuklar kendi içerisindeki yerlerini anlamaya başladıkça doğa ile bir bağ kurarlar. Ayrıca, gelecekteki bilimsel araştırmalar için bir temel oluşturarak doyurucu bir merak ve doğaya saygı da gelişir.

“ Woods’taki Son Çocuk ” un yazarı Richard Louv’ın dediği gibi, “Doğada zaman boş zaman değildir; Çocuk sağlığımız için önemli bir yatırım. ”

Kaynak: http://phillywaldorf.com/four-unique-aspects-waldorf-kindergarten/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al