Bir Velinin Hatıra Defteri

15.09.2017
Bugün zamanın ne kadar hızlı geçtiğini bir kez daha anladım. Oğlum lise son sınıfa başlıyor. İlkokula başlayışı dün gibi gelirken ikinci sömestrin sonunda üniversite sınavına girecek olması insanı hem heyecanlandırıyor hem de yuvadan uçacağı günlerin yaklaştığını hatırlatıp hüzünlendiriyor.
22.12.2017
Eğitim sistemi ile ilgili ilginç şeyler öğreniyorum. Oğlumun dediğine göre, ikinci dönem neredeyse hiç okula gitmeyecekmiş. O zaman 12. sınıfın anlamı olmaz ki deyip itiraz ettim ve yanıldığını, öyle bir durumun olamayacağını söyledim. Beni sistemi bilmemekle suçladı, kızdı. Artık senin zamanındaki lise öğrenciliği yok dedi.
01.03.2017
Bugün oğlumun okulundaki yöneticilerle görüştüm, bundan sonra okula gelmesine gerek olmadığını ve doktordan alınacak raporlarla dönem sonuna kadar devamsızlık hakkını da kullanıp bütün zamanını üniversite hazırlık kursuna ayırması gerektiğini söylediler. Kendilerine, eğitim yerinin okul olması gerektiğini, yönetmelikte böyle bir uygulama olmadığını ve sahte doktor raporu alarak okula gelmemenin çocuklara olumlu bir uygulama gibi gösterilmesinin son derece sakıncalı olduğunu söyledim. Eğer böyle bir uygulama yapılacaksa inisiyatifin MEB ve okul yönetimlerinde olması gerektiğini,  doktorlarla öğrencileri neden yasadışı bir yola yönlendirdiklerini ve bunun neden normalmiş gibi gösterildiğini sordum. Medyada gördüğüm kadarıyla, bu konuda veliler ile doktorlar arasında sert tartışmalar yaşanmaktaydı. Yanıt, istemiyorsan çocuğunu okula göndermeye devam et, sınıfta bütün gün yalnız başına oturup akşam eve döner şeklinde oldu.
15.3,5.2017
 Sınıfta yalnız oturmaktan sıkılan oğlumla uzun süren tartışmalardan sonra mecburen bu düzene katılmaya karar verdim. Şimdi ki sorun ise oğlumun hiçbir sağlık sorunu olmamasına rağmen dönem sonuna kadar sahte raporlar alabilmek. Bunun için, işimi gücümü bıraktım, kentteki hastanelerde doktorların kapısını aşındırıyorum. Haklı olarak, doktorlar sahte rapor vermenin yasadışı olduğunu belirtip beni reddediyorlar.
33.herhangi bir ay.2018
Artık iyice yüzsüz oldum. Rastladığım her doktordan rapor istiyorum. Bir doktor kendi çocuğunun da lise son sınıfta okuduğunu ve halimi anladığını söyleyerek 10 günlük rapor verebileceğini söyledi, çok sevindim. Ancak, sevincim kısa sürdü çünkü bir Jinekoloğun oğluma rapor vermesi mümkün olmayacaktı.
444.195.1945
Bin türlü takla atıp, sahte raporları ayarlayıp oğlanı 3 ay okula göndermeden sadece kursa göndermeyi başardım. Yakında üniversite sınavına girip istediği bölümü kazanmaya çalışacak. Bu süreçte 10 yıl yaşlanmam, psikolojimin bozulması yanında önümüzdeki yıl da kızımın 12. sınıfa başlayacak olması nedeniyle bugün kafama takmak için güzel bir huni aldım.
XXX.XIX.MCMVI
Kayıp Milli Eğitim Bakanı bulundu!
Benmişim.
Bakanlık önünde kendi kendime bağırarak dolaşırken beyaz renkli ve üstündeki çakarları yanıp sönen makam arabamla beni alıp merkez binaya getirdiler. Resmi kıyafet olduğunu söyledikleri ve kolları arkadan bağlanan bir gömlek giydirerek pencereleri kalın demirlerle korunan çok güvenli bir odaya soktular.
Geleceğin eğitim sistemini burada kuracağım.
İmza
ANADOLU VELİSİ
*Bu yazının ilham kaynağı olan büyük yazar Gogol’e çok teşekkür ederim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol