Bir Problem Çözmek İçin Öğrencilerin Bilmeleri Gerekenler

Bir matematik problemini çözmek için matematik okuyan birinin bilmesi gerekenler nelerdir? Bu kesinlikle matematik alanındaki en yaygın sorulardan biri. Matematik genellikle öğrenciler için zor bir konudur. Peki, matematiğe doğru şekilde öğrettiğinizden nasıl emin olabilirsiniz?

Öğrencilerin matematiği öğrenmek ve anlamak için geliştirmeleri gereken temel nitelikleri ve ayrıca öğrenme sürecinin nasıl çözüldüğünü aklınızda tutmanız önemlidir . Sadece bu yolla, matematiği düzgün bir şekilde öğretebileceksiniz.


Matematiğin nasıl çalıştığını anlamak için, öğrenciler ilk önce dört farklı yöne hakim olmalıdır :

Söz konusu sorunun zihinsel bir temsilini inşa etmek için dilsel ve olgusal bilgi .
Mevcut tüm bilgileri kapsayacak şekilde kendi şematik bilgilerini oluşturmak.
Sorunun ne sorduğunu belirleme stratejileri.
Problemi çözmelerini sağlayan prosedürel bilgiye sahip olmak .
Ayrıca, bu dört yönün de dört adımda geliştirildiğini akılda tutmak önemlidir:


1. Sorunlu çeviri
Öğrencilerin matematik problemini çözmek için yapması gereken ilk şey, onu içsel bir temsile çevirmektir. Bu şekilde, mevcut verilerin ve hedeflerin genel bir resmine sahip olacaklar .

Ancak metnin doğru çevrilebilmesi için öğrencilerin belirli bir dili ve doğru bilgiyi bilmeleri gerekir. Örneğin, bir karenin dört eşit düz kenarı olduğunu bilmeleri gerekir.


Araştırma, öğrencilerin sık sık metnin yüzeysel yönlerine odaklandığını göstermektedir. Bu teknik, yüzeysel kelimeler çözüm yönünde gittiğinde faydalı olabilir, ancak böyle olmadığında, bu yaklaşım daha fazla engellere yol açar.

Ve problemin ne yapmasını istediğini anlamayan öğrenciler bile daha kötüdür. Anlamadıkları bir şeyi çözmeye çalıştıkları için bir faydası yoktur.

Bu yüzden matematik öğretimi, problem çevirisi hakkında eğitim vererek ve kelime problemlerinin dilini açıklayarak başlamalıdır. Birçok çalışma , problemlerin iyi zihinsel temsillerini oluşturmak için özel bir eğitimin matematik becerilerini geliştirebileceğini göstermiştir .

2. Problem entegrasyonu
Öğrenci problemi zihinsel bir temsile dönüştürdüğünde, bir sonraki adım tüm verileri birbirine bağlamaktır. Bunu yapabilmek için sorunun amacını tanıması önemlidir. Ayrıca, öğrenciler hangi kaynaklarla mücadele etmeleri gerektiğini bilmelidir. Başka bir deyişle, bu aşama onların tüm matematiksel problemin genel bir bakış açısına sahip olmasını gerektirir.

Verileri bütünleştirirken yaptıkları herhangi bir hata, onların kaybolduklarını ve tamamen anlamadıkları bir şey olduğunu hissetmelerini sağlayacaktır . En kötü senaryoda soruna yaklaşım tamamen yanlış yöne gidecektir. Bu yüzden matematiği öğretirken bu yönü vurgulamak önemlidir, çünkü sorunu tam olarak anlamanın anahtarıdır.


Tıpkı son adımda olduğu gibi, öğrenciler önemli yönlerden ziyade yüzeysel alana odaklanma eğilimindedir. Sorunun doğasını belirleme zamanı geldiğinde , amacın kendisini görmek yerine en az ilgili verilere ulaşırlar.

Bununla birlikte, bu, belirli bir öğreti ve öğrencilere aynı sorunun başka şekillerde sunulabileceğini öğreterek çözülebilir .

3. Çözüm planlama ve denetim
Eğer öğrenciler problemi tam olarak kavrayabilirlerse, bir sonraki adım çözümü bulmak için bir icra planı oluşturmaktır. Sorunu aşamalı olarak çözmeyi kolaylaştıran küçük işlere bölme zamanıdır. 

Bu muhtemelen bir matematik problemini çözmenin en zor kısmıdır. Özellikle yeni bir sorunla karşılaştığında, çaba ile birlikte bilişsel esneklik gerektirir.

Bu konuda matematiği öğretmek imkansız gibi görünebilir, ancak araştırmalar farklı yöntemlerle planlama becerilerini geliştirmenin mümkün olduğunu göstermektedir. Bunu yapmak için üç temel prensip vardır:

Üretken öğrenme
Öğrenciler aktif olarak kendi bilgilerini oluştururken daha iyi öğrenirler. Yapılandırmacı teorilerde kilit bir özelliktir.

İçeriğe dayalı öğretim
Problemleri anlamlı ve faydalı bir bağlamda çözmek, öğrencilerin daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

İşbirlikli öğrenme
İşbirliği, öğrencilerin ortak fikirlerini paylaşmalarına ve bilgilerini diğer fikirlerle pekiştirmelerine yardımcı olabilir . Bu aynı zamanda üretken öğrenmeyi teşvik eder.

4. Sorun yürütme
Bir matematik problemini doğru şekilde çözmenin son adımı elbette çözümü bulmaktır. Bunu yapmak için, bir problemin belirli işlemlerinin veya kısımlarının nasıl çözülebileceği hakkındaki önceki bilgilerinize başvurmalısınız . İyi bir uygulamanın anahtarı, sorunu başka bilişsel süreçlere müdahale etmeden çözmenize izin veren temel becerileri içselleştirmektir.

Alıştırma ve tekrarlama, bu becerileri içselleştirmenin iyi yöntemleridir, ancak daha birçokları vardır. Bu diğer yöntemleri matematiğe uygularsak (sayı kavramı, sayma vb.), Öğrenme sürecinizi güçlendirirsiniz.

Gördüğünüz gibi, matematik problemlerini çözmek birçok bilişsel süreci içeren karmaşık bir zihinsel alıştırmadır. Matematiği sistematik ve katı bir şekilde öğretmek yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir .

En önemlisi, çok yetenekli öğrenciler istiyorsanız, onlara esnek olmalarını ve bu dört yönü kullanarak soruna yaklaşmalarını öğretmelisiniz.
 

Kaynak: https://exploringyourmind.com/teaching-math-what-students-must-know-to-solve-a-problem/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13