Bir öğretmenin 1 dakika ve 28 saniyede yaptığı 20 karar

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Deborah Loewenberg Ball, bir uzman ilkokul matematik öğretim ve Michigan Üniversitesi eğitim profesörü içinde, hala araştırma amaçlı kısmen, sınıfta öğretir. Son zamanlarda, gün boyunca bir öğretmenin yapması istenen sık kararını saydı. Bazıları talimatla ilgilidir. Pek çok kişi öğrenci davranışını endişelendiriyor.

Sınıfında çekildiği bir dakikalık 28 saniyelik sürede Loewenberg Ball, nasıl tepki vereceğine karar vermesi gerektiğinde 20 ayrı mikro anı saydı. Onlara “takdire bağlı alanlar” diyor ve Nisan 2018'de düzenlenen Amerikan Eğitim Araştırmaları Derneği yıllık toplantısında bir konferansta, Loewenberg Ball, ırkçılığın ve cinsiyetçiliğin kasıtsız olarak nasıl sinsi olduğuna dair hepimize bir ders vermek için bir bilim insanının mikroskobunu 19 numaralı isteğe bağlı alana koydu. sınıf.

“Öğretim çok güçlü inanılmaz etkilere sahip olabilir,” dedi Loewenberg Ball. “İnanılmaz hasar da yapabilir. Bir an bile. ”

Moment # 19, bir öğrencinin genellikle bir öğretmenin nerede durduğunu, sınıfın önünde, tahtada bir kuru silinmiş işaretleyici ile başlıyor. Aniyah, yuvarlak-yüzlü ve ciddi, belki de farklı, kesirler hakkında bir problemi nasıl çözdüğünü açıklamaya başlar. “Ben bir-yedinci koyuyorum.”
 
Sınıf arkadaşı Toni, “Yediyi mi dedi?” Diye bağırdı. Toni'nin sesi, inancını vurgulamak için yukarı doğru tırmanıyor. Birisi kamera fısıldar, “Şşşt.” Toni, kaslı, uzun boylu, yalın ve kendine güvenen görünüyor. Her iki kız da sınıfın 30 öğrencisinin 22'si kadar siyah.

Aniyah, Toni'yi sakin bir “evet” ile hitap ediyor ve açıklamasını bitirmek için tekrar tahtaya dönüyor. “Çünkü bir, iki, üç, dört, beş, altı ve sonra yedi gibi yedi eşit parça var” dedi, başparmağını ve işaret parmağını, sıfırdan ikiyi geçerek sayı satırını sayar gibi konumlandırıyor. Bu muhteşem ve açık bir açıklama. Sadece cevap yanlış.

İlgili: Bu program anneler ve bebekler yardımcı olduğu kanıtlanmıştır - öyleyse neden daha fazla yatırım yapmıyoruz?

Öğrencilere henüz doğru cevap 1/3 olduğunu söylememişti. Loewenberg Ball, çalışma arkadaşlarından Aniyah gibi 23 öğrencinin doğru çözmediğini görebiliyor.

Toni'nin eli vuruyor ve öğretmen ona sesleniyor. Toni saçları ile gülümser ve oynar. “Neden oldu…” Toni tereddüt ediyor.

“Git, senin sıran,” dedi Loewenberg Ball.

Toni, “Neden yedinci birini seçtin?” Diye tekrarlıyor. Beyaz, orta yaşlı kulağımda, Toni'nin sesinin sesi Aniyah'a alay ediyormuş gibi ses çıkarır. “Yapmadın,” dedi odadan başka bir öğrenci. Toni gülmeye başlar, saçıyla daha fazla oynar ve kamera dışı öğrenciye sanki beraber bir şaka yapıyormuş gibi sevinçle bakar. Daha fazla kahkaha ve saçma şeytan.

O anda ne yaparsın?

Loewenberg Ball'a göre sınıfta genellikle seçtiği üç seçenek öğretmenler:

1. “Toni, saçlarınızla oynamaya ve gülüp bir soru sormaya uygun bir şekilde katılmaya hazır olduğunuzda, size geri döneceğim.”

2. “Daha iyi bir dinleyici olmalısın, Toni. Aniyah, neden yedide birini seçtiğini açıkladı. Aniyah için başka kimin sorumu var? ”

3. Ya da her yerde, “Başkaları ne düşünüyor?”

İlgili:  Tüm öğrencileri ortalamaya çıkarmak ne kadar tutar?

Loewenberg Ball, bu seçeneklerin her birine bir satranç oyunu gibi sonuçlar çıkarır. İlki Toni'nin görev dışı kalmasıyla suçlanıyor. İkincisi Toni'yi dinlememek ve kötü bir soru sormamakla suçluyor. Üçü de Toni'yi tartışmasın.

Loewenberg Ball, “Bir Ayşe ile alay ederek ve saçlarıyla oynayarak rahatsız edici olarak görülüyor” dedi.

Loewenberg Ball, bu gibi küçük anlarda öğretmen yargıları arasında bir bağlantı kurar ve siyah kızların orantısız bir şekilde askıya alınmasına neden olur . Devlet okullarındaki altı öğrenciden biri siyahtır, ancak birçok kez askıya alınan kızların yarısından fazlasını oluştururlar .

“Toni'nin kolayca gruptan gönderilmesi, konuşulmaması veya salonda gönderilmesinin nasıl istenebileceğini hayal etmek zor değil. Ve eğer koridordaysa, o öğrenmiyor, ”dedi Loewenberg Ball.

Toni aslında sınıftaki birkaç öğrenciden çalışma sayfasındaki 1/3 doğru cevaba ulaşmasıydı.

Loewenberg Ball, Toni'nin sorusunu işaret ediyor - neden 1/7? - sorulması gereken en önemli sorudur, çünkü dersin kalbine ulaşır, çizgideki her onay işareti değil, tam sayı arasındaki bir sayı çizgisinde aralıkların nasıl sayılacağını öğrenme. Ancak, Toni'nin matematiksel sorusunu yorumlamak için öğrencilerin ortak yanlış anlamalarına aşina olan deneyimli bir matematik eğitimcisini alabilir. Loewenberg Ball, “Toni aslında bir sınıf arkadaşının sunumuna çok yakın bir şekilde dinliyor” dedi. “O anda sormak için daha iyi bir soru olacak başka bir soru yok.”

Gerçek sınıf bir peri masalı gibi oynandı. Loewenberg Ball, Toni'nin sorusunun önemini açıkça kabul etti. Aniyah, onun hatalı akıl yürütmesini ikinci kez açıkladı ve çoğu öğrenci için aralık karışıklığını netleştiren bir grup tartışması başlattı. Toni, sayı çizgisindeki bir kesriyi nasıl bulacağınızı ve onu nasıl açıklayacağını modellemek için panele geri dönen iki öğrenciden biriydi. Öğrencilerin ders sonunda yaptıkları çıkış biletinde, 30'un 25'i doğru cevap verebildi ve muhakemelerini açıkladı.

Aniyah, not defterine yansıdı: “Bugün hedefimde başarılı oldum çünkü amacım fikirlerimi sınıfla paylaşmaktı ve ben yaptım. Yönetim kuruluna gittim ve fikrimizi sınıftaki bölümlerle paylaştım. ”

İlgili:  Seçkin kolejlerdeki birinci-gen öğrenciler yalnız ve bunalmış olmaktan güçlendirilmiş ve provoke olan değişime giderler.

Toni'nin Aniyah'a saldırmasından endişeliydim ve sınıfın underdog'unu savunmak istedim ama yönetim kuruluna gitme ve hatayı paylaşma deneyimi Aniyah'ın kendini daha özgüvenli hissetmesi gibi görünüyor.

Sınıf arkadaşları Lowenberg Ball'un Toni övgünden iki şekilde faydalandı. Siyah kızları parlak görme fırsatını yakaladılar. İçinde yaşadığımız cinsiyetçi ve ırkçı toplum göz önüne alındığında, bu fırsatlar nadirdir. Ve sınıfın, başka türlü sahip olamayabilecekleri büyük bir matematik tartışması vardı.

Loewenberg Ball, öğretmen eğitiminin bu sabit karar çağrılarını doğrudan ele alması gerektiği argümanını yapar. “Başlayabileceğimiz alışkanlıkların sadece nötr olmayan nötr uygulamalar olduğunu düşünmemiz gerekiyor” dedi.

Daha da ötesinde, öğretmenlerin örtülü önyargılarının sınıfa girip girmediğini görmek için yeterli olmadığını söyledi. Eğitim araştırmacılarını, ırkçı alışkanlıklara karşı yardımcı olabilecek öğretim uygulamalarının “repertuarı” geliştirmeye çağırdı.

Araştırmacılara “bizim için meydan okuma” diyor, “öğretmenlerin iyi bir takdir yetkisine sahip olma şansı bırakmamak” dedi.

Kaynak: http://hechingerreport.org/20-judgments-a-teacher-makes-in-1-minute-and-28-seconds/

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol