Bir Öğretmenden ebeveynlere uyarı

Jonas Harrysson, 16 yıla yakın bir okulda çalıştı. Bu süre zarfında, genç ebeveynlerin çocuklarını büyütme şekillerinde belirgin bir fark olduğunu fark etti. Ve eğilimin açık olduğuna inanıyor: günümüzün ebeveynleri, çocukların daima eğlendirilmesi gerektiği ve asla 'sıkılmayacakları' oldukları ölçüde çocuklarını şımartıyor ve onlara hizmet ediyor. Jonas düşüncelerini, bir ailenin çocuklarını büyütme şeklini değiştirdiğini görmek istediği üç ana alanı vurguladığı bir Facebook gönderisinde ifade etti. Sadece iki gün içinde, paylaşım binlerce kişiyle paylaşıldı. Aşağıdan okuyabilir ve kendisiyle aynı fikirde olup olmadığına kendin karar verebilirsin.

Yaklaşık 16 yıl boyunca çocuklarla çalıştım ve çocukların gitgide daha da kötüye gittiğini gördüğüm bazı şeyler hakkında yazmak istiyorum:

1. Çocuklar sıkılmaktan nefret ediyor ve bu konuda çok zorlanıyorlar! Sürekli bir şeyler olması gerekiyor. Lütfen onlara hizmet etmeyi bırakın. Bazen sıkılmaları inanın onlar için tehlikeli değil.

2. İlkokula başlamadan önce okumayı ve saymayı öğrendikleri için çocuklarıyla çok ama çok gurur duyan pek çok aileyle tanıştım. Size kötü haber veriyor olmak istemem ama hepsinin yakında okumayı ve saymayı öğreneceğini bilmelisiniz. Bunun yerine çocuklarınıza oyun oynamayı, iyi bir arkadaş olmayı ve paylaşmayı öğretin.

3. Çoğu çocuk, hem başka çocuklara hem de yetişkinlere karşı minnet duygularını göstermekte çok zorlanıyor. Ne yazık ki “bir tane daha” alabilir miyim genellikle ilk soru oluyor. “Sadece bir tane mi alıyoruz?!” ise en çok duyduğum şikayet. LÜTFEN’e ne oldu!? “Yemek için teşekkürler” ve “Beni bıraktığın için teşekkürler” ve daha nicelerine?

Şu anda çocuğum yok, ama gelecekte bir gün çocuklarım olursa onlara oyun oynamayı, iyi birer arkadaş olmayı, minnet göstermeyi ve zaman zaman sıkılmayı öğretmeyi planlıyorum. Bunları öğrendikten sonra onlara okumayı ve saymayı öğretebilirim…

Yazdığı yazı büyük ilgi gördükten sonra yerel bir gazeteye verdiği röportajda Jonas Harrysson, çocukları şımartmanın ebeveynlerin umduğunun tam tersi bir etki yarattığına inandığını söylüyor.

“Onları şımartarak aslında onlara kötülük ediyoruz. Çocukların bol miktarda hayal gücü var ve yapılması gerekenlerle ilgili fikirlerle onları sürekli besleyerek hayal güçlerini yok etmemeliyiz. Çocuklar bir sopa ve bir yapraktan bile muhteşem oyunlar yaratabilirler.”

Kaynak: http://en.newsner.com/his-message-to-parents-spoiling-their-kids-is-going-viral-and-its-not-hard-to-understand-why/about/family

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol