Bir öğretmen araştırmacılardan ve psikologlardan cevaplar arar. 

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Neden lisede aldattın?” Sorusunu bir düzine eski öğrenciye yolladım.

Haziran ayında üniversiteden mezun olan Sonya, “İyi notlar almak istedim ve çalışmak istemedim” dedi. [Bu makaledeki öğrencilerin adları gizliliklerini korumak için değiştirilmiştir.]

Şimdiki öğrencilerim Sonya'dan daha az samimiydi. Onun intihal Cannery Row deneme, Erin, düz bir ile dokuzuncu sınıf öğrencisi mazeret , belli belirsiz stresli belli belirsiz ve şikayetçi. Belgesel Hipotermalizm'in bir incelemesini kopyalarken , bir kıdemli, Jeremy, “sıkı çalışma” nın yanında durdu ve suçlamaların duygularını incittiğini söyledi.

Gibi vakalar kamuoyuna-çok ( ve kalıcı New York'ta yüksek başarı sahibi Stuyvesant Lisesi) 2012 hile skandalı akademik sahtekarlık yaygın olduğu ve hatta okulların en prestijli dokunur emin olun. Veriler bunu da doğrular. 2012 Josephson Enstitüsü'nün Gençlik Etiği Merkezi raporu , lise öğrencilerinin yarısından fazlasının bir testi aldatmaya itiraf ettiğini, yüzde 74'ünün ise arkadaşlarının ev ödevlerini kopya ettiğini bildirmiştir. 2002 ve 2015 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri genelinde 70.000 lise öğrencisi ile yapılan bir ankette, yüzde 58'inin intihal kağıtları olduğu, yüzde 95'inin ise bir miktar hile yapmaya itiraf ettiği görülmüştür.

Öyleyse neden öğrenciler aldatıyor ve onları nasıl durduracağız?

Araştırmacılara ve psikologlara göre, gerçek nedenler öğrencilerimin açıklamalarına göre değişiyor. Ancak, eğitimciler hâlâ öğrenci aldatma motivasyonlarını tanımlamayı ve sınıflarında en cüretkâr hile yapıcılarını bile tekrar tekrar yapmaya devam etmelerini sağlayacak çözümler hakkında eleştirel düşünmeyi öğrenebilirler.


RASYONELLEŞTIRME

Öncelikle, öğrencilerin aldatmanın yanlış olduğunu anladığını bilin, sadece kendilerine rağmen ahlaki olarak görüyorlar.

“Dürüst insanlar olarak bir öz-kavramını sürdürecek kadar hile yapıyorlar. Davranışlarını genel bir kural haline getiriyorlar, ”diyor . Mary Washington Üniversitesi'nde profesör olan Dr. David Rettinger ve bütünlüğe adanmış bir kampüs örgütü olan Onur, Liderlik ve Hizmet Merkezi yöneticisi.

Rettinger ve diğer araştırmacılara göre, hile yapan öğrenciler kendilerini hile yaparak rasyonalize ederek kendilerini ilkeli insanlar olarak görüyorlar.

Bazıları, ödevlerini ödev-ödev ödevleri gibi tahsis edilen işin değerini görmediklerinde ya da yüksek bahis testlerine bağlı öğretim içeriği üzerinde aşırı bir algı algıladıklarında bunu yaparlar.

Eski bir öğrenci ve son liberal sanatlar yüksek okul mezunu olan Javier, “Kritik bir düşünce yoktu ve öğretmenler bunu müfredatlarına sıkıştırmak için baskı altında görünüyorlardı” dedi. “Derste asla ele alınmayan materyalleri sorguladılar ve eğer testi başaramazsanız, bir dahaki sefere geçmek giderek daha zordu.”

Fakat öğrenciler ayrıca, aldıkları değeri aldıkları ödevlerde aldatmayı rasyonelleştiriyorlar.

Mükemmellik (ve Ivy League kabulleri) elde etmek için baskı altında olan yüksek başarıya sahip öğrenciler, rekabette bir kenar bulmak için ya da tek bir kötü test puanını sabreden aylar süren zorlu işlerden korumak için hile yapmaya yönelebilirler. Örneğin Stuyvesant'ta öğrenciler ve öğretmenler , can sıkıcı ortamı , okulu rahatsız eden yaygın sahtekârlıkta bir faktör olarak tanımladılar .

Ve araştırmalar, akıllı olmak için övgü alan öğrencilerin (çaba ve ilerleme için övgüye karşılık olarak) , performanslarını abartmak ve atamaları aldatmaya daha yatkın olduklarını, büyük olasılıkla ağır beklentilerin yükünü taşıdıkları için bulduklarını bulmuştur.

GELIŞIMSEL BIR AŞAMA
Risk yönetimi söz konusu olduğunda, ergen öğrenciler boğa güdümlüdür. Araştırmalar, gençlerin biyolojik olarak, bilinmeyen sonuçlara daha toleranslı ve yaşlı akranlarına göre daha az rahatsızlık duydukları şekilde daha az yatkın olduklarını ortaya koymuştur.

Rettinger, “Lisede, risk alıcıları gelişimsel olarak davranıyor ve acil eylemlerin sonuçlarını göremiyor” diyor. “Gecikmiş sonuçlar bile onlara uzak”

Aldatma heyecan verici bir yolculuk olmasa da, zaten sokağa çıkma yasaklarına karşı isyan etmeyi ve yasa dışı maddelere saldırma eğiliminde olan öğrenciler pervasız olmakla birlikte belirli bir rahatlık düzeyine sahiptir. Ruse'a ayak uydurabileceklerini düşündüklerinde kumar oynamaya istekli oluyorlar - ve daha çok onlardan kurtulabileceklerine inanıyorlar.

Aldatma aynı zamanda gençler arasında neredeyse bulaşıcı gibi görünmektedir ve hatta en yaygın olarak kabul edildiği ortamlarda bile bir tür sosyal yapıştırıcı olarak hizmet edebilir. 1959'dan 2002'ye kadar askeri akademi öğrencilerine yönelik yapılan bir çalışmada, aldatmanın tolere edildiği topluluklarda öğrencilerin akran baskısına kolayca kapıldıkları ve sosyal statülerini kaybetme korkusuyla aldatılmamalarının daha zor olduğu görülmüştür.

Eski bir öğrenci olan Michael, sınıf arkadaşlarına hile yapmasına yardım etmesine gerek kalmazken, “hayır diyemez” hissi verdiğini açıkladı. Başladıktan sonra duramadı.

Bir öğrenci elindeki cevapları kullanarak hile yapar. 

Amerika Birleşik Devletleri genelinde 70.000 öğrencinin yaptığı bir ankete göre, öğrencilerin yüzde 95'i bir miktar hile yapmaya hak kazandılar.
TEKNOLOJI, KOLAYLAŞTIRIR VE NORMALLEŞTIRIR
Akıllı telefonlar ve Alexa ile parmak uçlarında, bugünün öğrencileri sınavlar ve makaleler için ürettikleri hızlı cevaplara ve içeriğe kolayca erişebilirler. Çalışmalar, teknolojinin okulda aldatmayı daha kolay, daha rahat ve daha önce hiç olmadığı kadar zorlaştırdığını gösteriyor.

Los Angeles'taki Garfield Lisesi'nde İngilizce öğretmeni olan Liz Ruff'a göre, öğrencilerin sosyal medya kullanımı, özgünlük ve fikri mülkiyet anlayışlarını aşındırıyor. Öğrenciler görüntüleri yeniden yayınlamak, memeleri yeniden tanımlamak ve parodi videoları izlemek için kullanıldığından, “sahipliğini nebulous olarak görüyorlar” dedi.

Sonuç olarak, intihal için cezadan kaçınmak isteyebilecek olsalar da, bunu yanlış olarak görmeyebilirler ya da bunu yaptığını bilebilirler.

Bu, Rutgers Üniversitesi İşletme Fakültesi profesörü Donald McCabe'nin 2012 yılında yazdığı kitabı doğruladı  . araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 60'ından fazlasının dijital intihal olduğunu “önemsiz” olarak gördüklerini - etkin bir şekilde, öğrencilerin aslında hiç aldatmadığına inanıyordu.

HILE DÜŞÜRME STRATEJILERI
Ahlak öğrencilerinin ahlaki açıdan harekete geçmeleri için yardıma ihtiyaçları var, diyor  , Auckland Üniversitesi'nin Öğrenme, Gelişim ve Mesleki Uygulama Okulu'ndaki ergenlerdeki akademik motivasyon ve ahlaki gelişimleri araştıran Dr. Jason M. Stephens . Stephens'a göre, öğretmenler öğrencilerine sorumluluk duygusu aşılamak ve aldatmalarını düşünmelerini mümkün kılan rasyonelleşmelerin üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için benzersiz bir konumdadır.
1. Düdüklü tencereyi aşağıya indirin. Öğrencilerin yatırım yaptıkları işe aldatma olasılıkları daha azdır. Çoktan seçmeli bir değerlendirme hileci olurken, yeterlilikleri ölçen benzersiz, çok aşamalı bir yazma projesi, aldatmayı çok daha zor ve daha az çekici hale getirebilir. Araştırmalara göre , tekrar eden ödevler de bir suçludur, bu nedenle öğretmenler, öğrencileri eleştirel düşünmeyi ve sınıf tartışmalarını genişletmeye teşvik eden ev ödevleri oluşturmaya çalışmalıdır. Öğretmenler ayrıca, öğrencilere her çeyrekte bir ödevle ilgili ücretsiz bir geçiş izni verebilir ya da en düşük puanlarını bir ödeve bırakmalarına izin verebilir.

2. Diliniz hakkında düşünceli olun.  Araştırmalar, zihinsel zeka dilini kullanarak, çocukların zekayı ve gelişmeyi övmek yerine akıllı olmaları için övünmek gibi hem aldatıcıdır hem de aldatmayı arttırmaktadır. Geri bildirimde bulunurken, araştırmacılar “Bu yazıda gerçekten büyük ilerleme kaydettiniz” veya “Bu mükemmel bir iş, ama hala büyümeyebileceğiniz birkaç alan var.

3. Öğrenci onur konseyleri oluşturun. Öğrencilere onur kanunlarını uygulama veya kendi sınıflarını / okul yönetmeliklerini onur konseyleri aracılığıyla yazma fırsatı verin, böylece aldatmanın kendilerini ve başkalarını nasıl etkilediğini tam olarak anlayabilecekleri şekilde geliştirin. Fredericksburg Akademisi'nde lise öğrencileri, her sınıfa iki Onur Konseyi üyesi seçerler. Bu öğrenciler beşinci sınıflara onur derecelerini öğretir, bu da daha sonra genç ilkokul öğrencilerine öğrenci odaklı bir dürüstlük kültürü oluşturmaya yardımcı olur. Öğrenciler ayrıca her ödevde bir özgünlük vaadinde bulunurlar. Ve eğer bir onur kodu ihlal edildiğinde, konsey olası sonuçları tartışmak üzere toplanır. 

4. Üstbiliş kullanın. Araştırma, “ düşünme hakkında düşünme ” olarak tanımlanan bir süreç olan üstbilişin, öğrencilerin motivasyonlarını, hedeflerini ve eylemlerini işlemesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Dokuzuncu sınıf öğrencileriyle, ahlaki dinamikleri tartışmak için asırlık bir kaynak kullanıyorum: Macbeth'i oyna. Onlar, Glamis'in kötü şöhretiyle tanışmadan önce, tıp okulu adayları, futbolcular ve politikacılar olarak, hile yapıp yaralamadıklarına, hedeflere ulaşıp ulaşmayacaklarına karar verdiler. Öğrencileri, arzu ettikleri sonuçları elde etmek için attıkları adımları düşünmeye itiyorum. Neden yaptığımız gibi davranmaya eğilimliyiz? Ne istediğimizi elde etmek için ne yapacağız? Ve bu şeyleri kim olduğumuzu nasıl değiştirecek? Her trajedi bizim hakkımızda, sadece Macbeth'in davasında olduğu gibi, “hırsla atlama” ilkesine imza atan bir adam hakkında değil.

5. Dürüstlüğü müfredata doğru getirin. Öğretmenler, etik davranışın tartışılmasını müfredata bağlayabilirler. Ruff ve diğer pek çok öğretmen , öğrencilerin Dijital Söylemeyi anlamalarına ve Sivil Medya gibi kurumların rehberliklerini kullanarak çevrimiçi ikincil kaynakların yaygın kullanılabilirliğine erişmelerine yardımcı olmak için medya okuryazarlığını öğretmek için ilham almıştır .

Uzmanlar ve araştırmacılara göre, öğrenciler hile yaparken oyunda karmaşık psikolojik dinamikleri vardır. Kurallar ve sonuçları uygulamak önemli olsa da, hile yapmayı gerçekten motive eden şeyleri bilmek, aldatmayı cezalandırmak yerine sınıfta bütünlüğü teşvik etmenize yardımcı olabilir.

Kaynak. https://www.edutopia.org/article/why-students-cheat-and-what-do-about-it

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol