Bir Daha Hiç Görmeyeceğiniz Öğrencilerinize Söyleyebileceğiniz 30 Etkili Söz

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yine bir eğitim öğretim yılının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir çok öğretmen yıllardır beraber olduğu ama bir daha yüzlerini bile görmeyeceği öğrencilerinden ayrılacak. Bir daha göremeyeceğiniz öğrencilere bu 30 etkili sözü söyleyebilirsiniz.

Her eğitim yılının sonunda sizi değiştiren onlarca ilişkiye de veda edersiniz. Bu hiç de azımsanacak bir şey değil. Öğretmek, öğretmeni ve öğrenciyi birbirine bağlayan kişisel bir eylemdir. Bunun mutlaka karşılıklı sevgiye dayanan bir bağ olması da gerekmez. Öğretmek ve öğrenmek bir araya gelmek demektir.

Her sene öğrenciler sınıftan son kez çıktıklarında, yoğun duygular yaşanır. İçimden onlara her zaman yanlarında götürebilecekleri ve sıkıştıklarında kullanabilecekleri son bir değerli “bilgi” verme isteği çıkar. Umarım bütün bir eğitim yılı bunlarla dolu geçmiştir. Ama ya okulun son günü? Bu tür bir etki yaratmak için elinizdeki son şanstır.

Elbette email, sosyal medya ve okul ziyaretleri yoluyla öğrencilerinizle konuşma şansınız her zaman var. Ama bir kez sınıftan çıkıp gittiklerinde, hiçbir şey bir daha asla eskisi gibi olmaz. Bir şekilde değişir.

İşte bu yüzden size son kez göreceğiniz öğrencilerinize verebileceğiniz 30 farklı fikir sunuyorum. Bunları dilediğiniz sınıfa ya da konuya uyarlayabilirsiniz.

1. Teşekkürler.

2. Bakış açısı her şeydir. Düşünceleriniz sizi nereye götürürse, hayatınız da oraya gider.

3. Her şeyin merkezi sen değilsin. Hatta hiçbir şeyin merkezi sen değilsin.

4. Kendi başarı ölçülerini oluştur. Bunu en başta yap ve bir daha asla arkana dönüp bakma.

5. Cesareti amaçta ve fikirlerde bul, “kendi içinde” gibi soyutlamalarda değil. Korkuyor olduğunda bile amaç cesaret verebilir.

6. Etrafındaki “bilgeliği” kullan. Her yerde bilgeliği bulmayı öğren. Doğada, müzikte, hatalarda, sessizlikte…

7. Ne için “savaşacağını” doğru seç.

8. Kimse kitap okumaktan nefret etmez. Muhtemelen sadece çok seçici bir okuyucusun. Çoğu insan binlerce kitapla dolu bir kitapçı dükkanına girer ama sadece bazı kitaplar ilgisini çeker. Bu normaldir. O “bazı” kitapları bul.

9. Kendinle dalga geçmeyi öğren.

10. Etrafında ilham veren insanlar ve fikirler olsun.

11. Eğer hayatınla ilgili bir şeyi sevmiyorsan, onu değiştir. Hiçbir şey kendini hayal kırıklığına uğratmaktan daha kötü olamaz.

12. Her şeyi bulduğundan daha iyi bir şekilde bırak.

13. Kendine karşı acımasızca dürüst ol.

14. Her şeyi sorgula.

15. Ahlaklı olmak, kimse bakmıyorken de doğru olanı yapmaktır.

16. Küresel düşün yerel hareket et.

17. Dijital vatandaşlık “insanlık” vatandaşlığıdır aynı zamanda.

18. Kendine güven.

19. Yaptığın iş ve hayatın birbirinden ayrı olmak zorunda değiller.Yaptığın iş mutlaka bir “kariyer” olmak zorunda değil. Yaptığın iş dünya ile günlük etkileşimindir. Yaptığın işi dikkatli seç.

20. Hayatında ne için kime gitmen gerektiğini bil.

21. Daha az konuş, daha çok dinle.

22. Mutluluk düşündüğün şey değil. Filmlerde ve toplumsal düzende sana iyi bir işin, evliliğin ve sürekli eğlenmenin hayatın temel amaçları olduğu öğretildi. Ama gerçek mutluluk başka kaynaklardan gelir. İstek ve eylem arasındaki uyumdan. Özgürlükten. Yaratıcılıktan. Yapabilme becerisinden. İnsanlarla bağlantı kurmaktan. İnandığın şeyleri yaşamaktan.

Senin mutluluğa ulaşma yolun bambaşka olabilir. Zaten gerçek olan da budur. Mutluluk herkes için farklıdır.

23. Arada sırada düşünmeye sıfırdan başla. Bakış açını yeniden oluştur. Bunu asla tam olarak başaramayacaksın, ama dene. Çünkü yıllar boyunca içselleştirdiğin duygusal ve bilişsel önyargılarını, yetişkinlik yıllarının ilk evrelerine de beraberinde götüreceksin.

24. Öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin sana yapmanı söyledikleri şeyleri sorgulamadan yapma. Seni seviyorlar ama senin hayatının, umutlarının, düşüncelerinin, hayallerinin ve korkularının karmaşıklığını muhtemelen anlayamazlar. Anlamaya çalıştıklarında da kendi güvensizliklerini ve özlemlerini farkında olmadan sana yansıtacaklardır. Oysa bu senin hayatın ve senin işin.

25. Senin için “iyi yapılan işin” ne demek olduğuna karar ver. Herkesin onayını almak için yaptığın işi “sosyalleştirme” dürtüsünden vazgeç. Yaptığın işin ürünü belki de sonunda herkese açık olacak, ama senin o işle kurduğun birebir ilişki kesinlikle özel olmalıdır. Her gece ışıklar kapandığında ve hepimiz en sonunda yalnız kaldığımızda, seni seven tüm bu iyi niyetli insanlar da kendi yaptıkları işlerle, kendi güvensizlikleriyle, umutlarıyla, hayal kırıklıklarıyla ve hayalleriyle yüzleşmek zorunda kalırlar. Ve sen de kendilerininkiyle.

26. Sürekli önceliklerini belirle. X’in Y’ye sebep olacağını görmek her zaman kolay değil. Bir şeyler değiştikçe, artık sana uymayan şeylerden vazgeçmekten korkma.

27. Yanlış yaptığında kabul et.

28. Ben senin hayat boyu öğretmeninim. Eğer bana ihtiyaç duyarsan mutlaka beni bul.

29. Karmaşık olanı aşırı basitleştirme, basit şey üzerinde aşırı düşünme.

30. Davranışlarını düşünce ve inanç sisteminle uyumlu bir hale getir. Ama tam tersini yapma.

Kaynak: http://www.teachthought.com/teaching/30-things-to-tell-students-youll-never-see-again/

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı