Bilgisayar tabanlı testler eğitim araştırmalarını nasıl zenginleştiriyor?

Bireysel veya ülke düzeyinde, sınav puanları bize, sınav katılımcılarının belirli bir performans seviyesine nasıl ve niçin ulaştığı hakkında bir şey söylemez - öğrencilerin gelişimine yardımcı olmak için gerekli olan bilgiler. Sınıf ortamında, öğretmenler genellikle öğrencilerin bir matematik testi veya yazma ödevindeki gerçek cevaplarına, öğrenci hakkında kendi bilgileri ile birlikte, geri bildirim sağlamak, inceliklerini vurgulamak ve yanlış anlamaları düzeltmek için kullanabilirler. Bu, PISA ve Avrupa Komisyonu gibi büyük ölçekli değerlendirmelerden verileri analiz eden araştırmacılar için geçerli değildir .Yetişkin Becerilerinin Araştırılması ; ancak bilgisayar tabanlı testler araştırmacılara yeni ve önemli görüşler sağlar. 
 
Bilgisayar tabanlı test, araştırmacıların katılımcılardan toplayabilecekleri bilgi miktarını önemli ölçüde artırmıştır ve test puanlarının anlaşılmasını ve yorumlanmasını iyileştirmeyi vaat etmektedir. Değerlendirmeleri yönetmek için kullanılan yazılım, katılımcıların bilgisayar arayüzü ile yaptığı tüm etkileşimleri de kaydedebilir (araştırmacıları, katılımcıların davranışları hakkında daha önce benzeri görülmemiş düzeyde bir ayrıntı sağlayan "günlük dosyalarında" saklar).

Bu tür bir bilgi, örneğin, belirli bir değerlendirmeye girdikleri zamana bağlı olarak, sınav katılımcılarının katılımını ve sürekliliğini belirlemek için kullanılabilir. Bu ölçütler, Yetişkin Becerileri Araştırması veya PISA gibi düşük riskli değerlendirmeler için özellikle önemlidir, çünkü bu tür testlerin geçerliliği katılımcıların makul bir çaba gösterdiği varsayımına dayanır. Ankette, log dosyalarından elde edilen veriler, yeni bir raporda ayrıntılandırdığımız gibi, katılımın farklı ülkelerdeki sınav katılımcıları arasında geniş ölçüde değiştiğini göstermektedir .
Akıllı ölçüm yolda - ve heyecan verici yeni gelişmeler ufukta.
Örneğin Norveç, Almanya, Avusturya ve Finlandiya'daki yetişkinler testte ortalama 50 dakika geçirdi; ve bu ülkelerdeki katılımcıların sadece% 5'inin maddelerin% 20'sinden fazlasında serbest olduğu tespit edildi. İtalya ve Slovak Cumhuriyeti'nde ise, ortalama test katılımcısı değerlendirme için sadece 40 dakika harcamıştı ve serbest bırakılmış katılımcıların payı sırasıyla% 15 ve% 10 idi.

Bu bulgular iki nedenden dolayı önemlidir. Öncelikle, katılımcıların vicdanlılıkları ve yorgunluğa dayanma ve bir göreve bağlı kalma yetenekleri gibi bilişsel olmayan bazı önemli özellikleri hakkında bilgi aktarırlar. (Ankete katılanların gerçek dünyada daha yüksek riskli bir durumda nasıl davranacaklarından emin olamadığımızdan, bu tür bilgiler dikkatli yorumlanmalıdır.) İkincisi, sonuçları daha iyi yorumlayabilmemizi sağlayan bir bağlam sağlarlar. . Örneğin, yanıt vermeyenlerin değerlendirilen performansı, gerçek temel performanslarının daha az göstergesidir ve bu, ülkeler veya yanıt veren gruplar arasındaki sonuçların karşılaştırılmasında dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte, bu sonuçlar kesin değil, acil politika eylemlerinden ziyade daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunun altını çizer.

Günlük dosyaları üzerine araştırmalar henüz başlangıç ​​aşamasındadır ve sınırlamalar vardır. Günlük dosyalarının içeriği, hem yazılım geliştiricilerin kaydetmeyi seçtiği şeylerle sınırlıdır (mevcut veri kümeleri, tüm yanıt veren etkileşimlerin yalnızca sınırlı bir alt kümesini kaydeder) ve değerlendirme öğelerinin biçiminin kaydedilmesine izin verilir. Yukarıda tartışılan ayrılma göstergesi, bir maddeye harcanan zamanın çabanın makul bir tahmini olduğu varsayımına dayanmaktadır, ancak, bilgisayar platformu ile etkileşimi gerektiren birkaç eylem dışında, yanıtlayanların bu süreyi nasıl harcadığını gözlemlememizin hiçbir yolu yoktur. Günümüzün bilgisayar temelli değerlendirmelerinin birçoğu, orijinal olarak kağıt için tasarlanmış malzemelerin dijital transpozisyonlarıdır. Sonuç olarak, bunlar bilgisayar etkileşimlerinin miktarını sınırlayan doğada etkileşimli değillerdir. Bu, sırayla

Yine de gelecekte işler değişebilir. Araştırma topluluğu, teknolojinin potansiyelini anlama yeteneğini geliştirirken, bilişsel stratejileri yakalayabilecek daha fazla öğe ve sayısız diğer bilişsel ve bilişsel olmayan yönleri tasarlamaya başlayacaklar. Ortaya çıkan teknolojik gelişmeler, araştırmacıların test alma davranışlarının daha da fazla yönünü ölçmelerine olanak sağlayacaktır. Örneğin, henüz geniş bir ölçekte olmasa da, sofistike göz izleme teknolojisi ile deneyler yapılmıştır. 

Akıllı ölçüm yolda - ve heyecan verici yeni gelişmeler ufukta. 
 

https://oecdeducationtoday.blogspot.com/2019/04/computer-based-testing-education-oecd-survey-of-adult-skills.html

Anahtar Kelimeler:
Bilgisayar Tabanlı Testler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol