Bayramda Öğrenci Ve Öğretmenlere Protokol Eziyeti

İlkokulda düzenlenen nevruz kutlamalarında, öğrenci ve öğretmenler 1 buçuk saat okula hapsedildi. Düzenlenen etkinlikte protokol üyeleri nevruz ateşi yakıp üzerinden atlarken, öğretmen ve öğrenciler okuldan çıkarılmamış. 

Baharın gelişi Manisa’da çocuklara eziyet oldu. Okul bahçesi protokol için temizlenip, süslenirken komite tarafından okul yönetimine ‘öğrencilerin tören boyunca sınıflarda tutulması’ talimatı verildiği öğrenildi. Tören boyunca şiir dinletisi, zeybek gösterisi protokol tarafından konuşmalar, renkli yumurta tokuşturması ve çekiç ile demir dövülmesi gerçekleştirildi. Bir buçuk saat süren tören boyunca öğrenciler ve öğretmenlerin okul bahçesine çıkışı yasaklandı.

Edinilen bilgiye göre törenin başlaması öncesinde de okul bahçesine çıkışlar yasaklandı. Protokol gidene kadar öğretmenler dahil herkesin okul içinde tutulduğu bayram uygulamasına ilişkin veliler, “Okul yönetiminin de süreçte kararı yokmuş, bu düzenleyen organize komitesinin kararıymış. ‘Kaymakam bey rahatsız olmasın’ diye yapılmış. Çocuğun ayağına kadar kaymakam gelmiş, belediye başkanı gelmiş, komutanlar gelmiş. Çocuklar bunları görmek ister. Çocuklar hapis edildiler ve bayramı göremediler. Ancak protokol gittikten sonra dışarı çıkarıldılar. Çocuklar camdan bakmasın diye ön cepheyi gören perdeler bile kapatıldı” dedi.

Ozan Çepni

Cumhuriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol