Başarısız Öğrenciler İçin Alınacak Önlemler

Bir öğrenci başarısız ise bunun için öğretmenlerin ve velilerin alması gereken tedbirleri şu şekilde sıralayabiliriz!
 

Bir öğrencinin başarısızlığını, yalnızca öğrenciye yüklememek gerekir. Eğitim bir bütündür: İlk başta evde sonrasında okulda kazanılan ve devam edilen bir olgudur. Evde çocuklara olumsuz davranışlar sergileyip, sadece okuldan ve öğretmenden olumlu davranışlar sergilemesini beklemek en büyük hatadır. Çocuklarımıza bebekliklerinden itibaren verilen düzgün ve doğru bir eğitim, ilerde okul hayatlarında daha başarılı olmalarını sağlar. 

Öğrenciler başı boş bırakılırsa planlı ve düzenli çalışmaları çok zordur. Bu konuda ailelerin öğrencilerine destek olmaları ve yol göstermesi gerekmektedir. Bu görevi okuldan beklemek hata olur. Çünkü öğretmen ödevini yapmayan bir öğrenciye en fazla dersine iyi çalış, planlı ol der. Öğretmenin elindeki imkanlar da kısıtlıdır. 

Burdaki en büyük görev ailelere düşer. Aileler çocuklarını sürekli takip edip, onlar hakkında yeterince bilgi sahibi olmalıdırlar. 

Velilere Öğrenci  Takibinde Bazı İpuçları
1. Çocuklara ödevini yap demek yerine: . Bugün okulda öğrendiklerini tekrar edelim mi?

2. Öğrencilerin ödevini asla siz yapmayınız. Her koşulda öğrencinin ödevini kendinin yapmasını sağlayınız. Zorlandığı yerlerde yardımcı olunuz.

3. Evde ki zamanlarınızı verimli değerlendiriniz,: Önceliklerini daima birlikte belirleyiniz.

4. Ev ortamının ders çalışmaya uygun olmasına gayret gösteriniz.  Televizyon, bilgisayar, cep telefonu sizi etkenlerin ders çalışmaktan uzaklaştırabileceğini dikkat dağınıklığı yaratacağını unutmayınız.

5. Çocuğunuzu başka çocuklarla asla kıyaslamayınız. Her insanın bir kapasitesi vardır.Her çocuk özeldir.her çocuğun yeteneği farklıdır. Kıyaslama yaparak sadece çocuğunuzun öz güvenini zedelersiniz.

6.Sadece  ders çalışma, test çözmek önemli değildir. Ev ve okul dışında geçirilen zamanlarda mutlu olan çocuklar daha verimli olurlar

7. Okul  eşyalarını düzenli kullanmasını sağlayın. Düzenli bir hayat daha başarılı bir öğrenci demektir

8. Zaman zaman sizin gözetiminizde  test veya deneme çözdürün. Derslerinde nerelerde hata yaptı ise o konuları tekrar etmesini sağlayın.

9. Okulda yapılan veli toplantılarını asla kaçırmayın. Öğrencileriniz hakkında öğrenmek istediklerinizi en güzel, veli toplantılarından alırsınız.

 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol