Başarının Sırrı 

Bir okulda okul müdürü, 3 öğretmeni çağırıp şöyle demiş, Siz üç öğretmen sistemde en iyi ve en uzman kişilerden olduğunuz için, 90 tane seçkin üstün zekâ öğrenciyi size vereceğiz. 

Bu öğrencilerin gelecek yıl da hızlarını korumalarını, daha başarılı olmalarını ve daha çok şey öğrenmelerini sağlamanızı bekliyoruz.

Üç öğretmen, öğrenciler ve öğrencilerin anne-babaları bunun çok iyi bir fikir olduğunu düşünmüşler. O okul dönemi hepsinin hoşuna gitmiş ve çok başarılı çalışmalar yapmışlar. Okul bittiği zaman öğrenciler diğer öğrencilere göre %20-30 daha başarılı olmuşlar. 

Yılsonu geldiğinde müdür, üç öğretmeni çağırmış ve onlara şöyle demiş, Bir itirafta bulunmak istiyorum. En zeki öğrencilerin 90'ı sizde değildi. Ortalamanın biraz üstünde öğrencilerdi ve sistemden tesadüfen seçtik.

Öğretmenler, doğal olarak öğrencilerde görülen başarının kendi istisnai öğretme becerilerine bağlanması gerektiği sonucuna varmışlar. Müdür devam etmiş, Bir itirafım daha var demiş. Siz de en parlak öğretmenler değilsiniz.

İsimlerinizi bir şapkanın içine doldurduğum kâğıtların arasından rasgele seçtim. Siz inandığınız için başarılı oldunuz.

Başarmak için önce inanmak gerekir. İnanan başarır.

Saygılarımla..
Ahmet Kuruçay — Uzunköprü BARIŞ Gazetesi'de.

banner47

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14