Başarılı bir ebeveyn-öğretmen görüşmesi için 5 strateji

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Eğitimciler, ortak problemleri nasıl çözeceklerine ağırlık veriyorlar.


Birçok öğretmen için ebeveyn konferanslarına genellikle bir korku duygusu eşlik eder. Herhangi bir eleştiriye geri dönen ebeveynler, nasıl yardım edeceğini anlamayanlar ve asla göstermeyenler var. Toplantılar, işgününde onları sıkıştırmak için acele eden ya da öğretmenin çocuklarını anlamadığını hissedebilen ebeveynler için bu kadar kolay değildir.

Ancak ebeveyn-öğretmen toplantıları verimli olabilir. Beş yaygın endişeyi - hem öğretmenlerin hem de ebeveynlerin bakış açılarından - topladık ve katılımı, iletişimi ve öğrenci sonuçlarını iyileştirmek için stratejiler belirledik.

Sorun: Ebeveynlerin ortaya çıkması zor.

Çözüm: Konferansa veya toplantıya gelmeyen ebeveynlerden daha fazla rahatsız edici bir şey olamaz.

ABD Eğitim Bakanlığı ve Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi'nden yapılan 2008 tarihli bir araştırmaya göre , beş aileden birden fazlası ebeveyn-öğretmen konferanslarına düzenli olarak katılmadıklarını bildirmiştir.

Birçok durumda, her iki ebeveyn de çalışmakta ve çoğu zaman konferanslar öğleden sonra yapıldığından, onlar için çalışan zamanlar hazırlamak zor olmaktadır. Ulusal Aile Öğretmenleri Derneği'nin (PTA) eski başkanı Charles Saylors, NPR'nin rapor ettiği gibi . Saylors, ebeveynlerin çalışmadığı zamanlarda ve hatta mümkünse öğrencilerin evlerini ziyaret ettiğinde sabah ve akşam konferanslarını düzenlemeye teşvik eder.

Mobile, Alabama'daki George Hall Elementary'dan rehberlik yardımcı olabilir. Daha büyük aile etkinliklerinde düşük katılımla karşılaşan okul, ailelerin ihtiyaçlarına ve kısıtlamalarına daha yakından bakmaya başladı. Birçok George Hall ailesi vardiyalı çalıştığı için okul, vardiya zamanlarının başlangıcına veya bitişine yakın etkinliklere ev sahipliği yapmaya başladı. Okul 4 ila 6 pm arası etkinlikler düzenledi, bu yüzden ailelerin daha sonra eve yürümeleri için yeterince ışık vardı.

Ama bazen ebeveynler sadece unutur. Remind ve ClassDojo gibi bir dizi eğitim teknolojisi aracı, öğretmenlerin ebeveynleri okulun ve sınıfların yaşanmasına izin vermelerini sağlıyor. Birçok okul, hızlı metin mesajlarının da işe yarayacağını ve birtakım hizmetlerin metinleri farklı dillere çevireceğini bulmuştur  .

Problem: Bir öğrencinin performansının tartışması bir ebeveynin kafasını karıştırdı.

Çözüm: Bir rapor kartını veya bir konferanstaki değerlendirmeleri hızlı bir şekilde teslim etmek, ebeveynleri çocuklarının performansından ya da nasıl yardımcı olacağından emin olmayabilir .

Arizona Eyaleti, Dewey-Humboldt'taki Humboldt İlköğretim Okulu'nda okuma uzmanı olan Maureen Holt tarafından kullanılan bir uygulama bu sorunu hafifletebilir.

Holt, öğrenci verilerini velilerle düzenli bir konferansta veya toplantıda değil, düzenli olarak paylaşmayı yararlı buldu. Her üç haftada, öğrencilerin test ettiği belirli beceriler, her öğrencinin nasıl çalıştığını gösteren grafikler ve değerlendirme verilerini ve açıklamak için kullanılan kafa karıştırıcı terminolojiyi açıklayan açıklamalar içeren çıktılar içeren ev veri klasörleri gönderir.

Holt aynı zamanda, yılın başında ebeveynleri için klasörleri açıkladığı bir veri gecesine ev sahipliği yapar ve bire bir ebeveyn toplantılarını gerektiği gibi veya yıl boyunca talep edildiğinde planlar.


Sorun: Ebeveynler çocukları hakkında olumsuz geribildirim duymakta zorlanıyorlar.

Çözüm: Ebeveynlerin çocuklarının mükemmel olduğunu düşündüğü şaka, bazı gerçeklere sahip.

Konferanslarda olumsuz geri bildirimler vermeniz gerektiğinde zor durumları ele almak için liderlik koçu ve eski müfredat geliştiricisi olan Joe Hirsch'in önerdiği bir yaklaşım yardımcı olabilir.

Hirsch “geri besleme sandviçi” ni engellemeyi ve bunun yerine bir bağlam, gözlem, duygu, değer ve girdi çerçevesi izlemeyi önerir. Önce, küçük grup etkileşimlerinde olduğu gibi, sorunun nerede meydana geldiğini (zaman ve yer) adlandırın. Sonra, olanlar hakkında özel ve objektif gözlemleri paylaşın. Daha sonra öğrencinin hareketlerinin başkalarını duygusal olarak nasıl etkilediğini ve neden önemli olduğunu açıklayın. Son olarak, ebeveynlerin sorunun nasıl verimli bir şekilde çözülebileceğine dair bir giriş yapmasını isteyin, böylece sorunu ortak olarak ele aldınız.

25 yılı aşkın bir ilkokul öğretmeni olan Terri Eichholz da , proaktif olmayı  ve geribildirimin önünü açmayı önerir . “Sorunların ortaya çıkmasını beklemeyin. Sık sık ve olumlu iletişim kurmasını sağlayın, böylece yolda çarpmalara çarpmadan önce bir ilişki geliştirdiniz, ”diyor.

Ebeveynler ana dili İngilizce konuşanlar olmadığında, bir konferans sırasında verilen geri bildirimin yanlış yorumlanması veya yanlış anlaşılması olasılığı daha yüksektir. Rapor kartlarını İngilizce'den başka dillere çeviren video aracı Spotlight , Kaliforniya'daki Oakland Unified School District'in bu engeli yıkmasına yardımcı oldu. Her video, bir raporun terminolojisini açıklamak için bir ebeveynin ana dilini kullanır, bir öğrencinin gelişmesi ve büyümesi gereken alanları vurgular ve ebeveynlerin çocuklarına evde nasıl yardımcı olabileceğine dair öneriler sunar.


Sorun: Öğrenciler nasıl geliştirebileceklerine dair geri bildirim almıyorlar.

Çözüm: Ebeveynlerin aslında bir konferansta öğrendiklerini çocuklarıyla paylaştıkları konusunda bir garanti yoktur.

Öğrencilerin öğrenimine sahip olmalarını sağlamak ve okul ile ev arasındaki iletişim hatlarını açık tutmak için , Chicago'da bir K – 8 devlet okulu olan Wildwood IB Dünya Mıknatıs Okulu , yılda iki kez öğrenci liderliğindeki konferanslara sahiptir. Öğrenciler , ebeveynlerine ve öğretmenlerine bir çalışma portföyü sunarlar ve “Başarılı oldum…” ve “Hala yardıma ihtiyacım var” gibi yansıma isteklerine cevap verirler. Konferanstan önceki hafta, öğrenciler 10 Öğrencilere iyi bir konferans düzenleyen ve sunumlarını uygulayanları öğrenmek için günde 15 dakikaya kadar.


George Lucas Eğitim Vakfı
Ve Worcester, Massachusetts'teki 7–12 devlet okulu olan University Park Campus School'daki ortaokuldaki öğrenci liderliğindeki konferanslarda öğrenciler güçlü ve zayıf yönlerini paylaşıyor, akademik ve davranış hedefleri belirliyor ve gerektiğinde destek talep ediyorlar. Onlar oluşturmak için güdümlü şablonları kullanan gündemi , yansıtan toplantı nasıl geçtiği hakkında ve tarafından gerekli değişiklikleri yaparak takip toplantıda bir kaç hafta sonra. 11. sınıfta, öğrenci liderliğindeki toplantılar kolej ve kariyer odaklı. Öğrenciler kariyer ilgi alanlarını tartışırlar ve üniversite için umut ederler, daha sonra bir eylem planı hazırlarlar, böylece uygulamaya hazırdırlar.

University Park'ın müdürü olan Dan St. Louis, “Okul, öğrenciler için burada olmayacak” diyor. “Onlar aktif bir katılımcı.”

Sorun: Ebeveynler çocuklarının gelişmesine nasıl yardımcı olacaklarını bilmiyorlar.

Çözüm: Ebeveynlerin çocuklarına destek olmalarına yardımcı olmak, ebeveynlere bir yardım belgesi vermek kadar basit olabilir - ya da geleneksel ebeveyn-öğretmen konferansının gözden geçirilmesi anlamına gelebilir.

Phoenix'teki Creighton İlkokul Bölgesi'nde toplum eğitiminin müdürü olarak çalışırken, Maria Paredes , artık ülke çapında okullar tarafından kullanılan yeni ebeveyn-öğretmen konferansları almaya yönelik Akademik Ebeveyn-Öğretmen Takımları (APTT) geliştirdi .

Gelen bu model , tüm veliler öğretmenle tüm sınıfın akademik verilerini tartışmak için yılda üç kez ayarlayarak büyük bir grup bir araya getirilir. Amaç, ebeveynleri tecritten kurtarmak ve onlara çocuklarına yardım etmek için ihtiyaç duydukları tavsiyeyi veya desteği sağlayabilecek diğer ebeveynlere bağlamaktır. Ebeveynler ayrıca, çocuklarının performanslarını gözden geçirmek için öğretmenle bireysel olarak buluşurlar ve daha sonra, çocuklarına yönelik, belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamanında (SMART) hedefleri olan 60 günlük bir akademik plan oluşturmaya yardımcı olurlar. Plan ve sonuçlar yıl boyunca ebeveynler, öğrenciler ve öğretmen tarafından gözden geçirilmekte ve gerekli değişiklikler yapılmaktadır.


Ancak bazen bir konferans yeterli zaman değildir.

San Diego'daki bir K – 8 devlet okulu olan Design 39 Campus'ta öğretmenler ile konferanslar ve hızlı değişimler, ebeveynlerin çocuklarının akademik gelişimlerini desteklemek için kendilerini güvende hissetmeleri için yeterli olmadı. Buna cevaben okul,  öğretmenlerin okul günü boyunca aileleri sınıfa davet ettiği ana çalıştaylar kurdu . Öğrenciler çalışmalarını ilk yarı saatte ebeveynleriyle paylaşırlar ve daha sonra öğretmenler, öğrencilerin okulda yaptıkları çalışmalara dayanan ebeveynler için 30 dakikalık bir sunum yaparlar. Daha sonra öğretmenler, ailelerin çocuklarıyla birlikte kullanabilecekleri ilgili oyunları (oyunlar, web siteleri, okumalar) sağlar.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/5-strategies-successful-parent-teacher-conference

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al