Bakan Selçuk Ders Saatleri 30 Dakikaya Düşecek ve Öğrenciler 3 Gün Okulda 3 Gün Evde Olacak

Okullar salgının gölgesinde 31 Ağustos'ta açılmaya hazırlanıyor. Gereken tüm tedbirler eşliğinde okulların 31 Ağustos'ta son anda her hangi bir sorun olmadıkça açılması kesin gibi görünüyor. 
Salgın nedeniyle geçtiğimiz dönemin neredeyse yarım dönemi okullar tatil edilmişti. Yeni eğitim öğretim yılı çalışma takvimi MEB tarafından yayımlanmış, okulların 31 Ağustosta açılacağı açıklanmıştı. 
Milyonlarca veli salgın sürecinde okulların açılması konusunda endişeli. Bakan Ziya Selçuk katıldığı programda okulların hangi şartlarda açılacağına dair açıklamalarda bulunmuştu.  Çocukların ve öğretmenlerin sağlığını korumak adına bir dizi önlemler sayesinde okullar açılmaya hazırlanıyor. 
Özellikle ders saatlerinde düşüş yaşanacak ve ders saatleri 30 dakikaya inecek


İKİ FARKLI SİSTEM DEVREDE


Edinilen bilgilere göre 'Hibrit modeli' olarak nitelendirilen seyreltilmiş eğitimin detayları da belli olmaya başladı. Buna göre, yüz yüze ve uzaktan eğitim olarak iki farklı sistem işletilecek. Haftalık 40 saat olan ders saatleri 20 saat olacak. Matematik, Türkçe, fen gibi temel derslerle ilgili eğitim okulda ve yüz yüze verilecek. Coğrafya, beden eğitimi, tarih, hayat bilgisi, sanat gibi dersler ise uzaktan eğitimle olacak. Yüz yüze verilecek derslerin hangileri olacağı ilköğretim ve orta öğretime göre değişebilecek. Sınıflar ikiye bölünecek. Bir grup pazartesi, çarşamba, cuma bir diğer grup ise salı, perşembe ve cumartesi günleri okula gidecek. Okulda verilen temel derslerin saatlerinin de düşürülmesi planlanıyor. Buna göre haftalık 6 saat olan bir dersin 4 saati okulda, 2 saatinin de EBA verilmesi planlanıyor. Ayrıca öğrencilerin sınıfta kalma sürelerinin düşürülmesi için 40 dakika olan ders saatlerinin de 30 dakikaya çekilmesi üzerinde çalışma yapılıyor.

DERSLİK SAYILARI ARTACAK


Eğitimin seyreltilmesi ile birlikte ortaya çıkacak derslik ihtiyacının nasıl karşılanacağı konusunda da planlama yapılıyor. Bu kapsamda çeşitli nedenlerle kullanılmayan 12 bin civarındaki okulun 7 bininde tadilat yapılarak kullanılır hale getirilmesi için hazırlıklara başlandığı belirtildi. Ayrıca derslik ihtiyacının karşılanması için kamuya ait binalar ve öğrenci sayısı çok düşük olan fakültelerin binaları da okullar için kullanılacak.

İMAM HATİPLER DEVREDE

Edinilen bilgilere göre, toplantılarda şu anda İmam Hatip okullarında 300 bin kişiyi alacak boş derslik olduğu, buralarının diğer okullara tahsis edilebileceği üzerinde duruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bu teklife destek vererek, Bakan Selçuk'a "Bunlar milletin serveti. Tabii kullanabilirsiniz" dediği öğrenildi. Bu kapsamda, öğrenci sayısı düşük olan İmam Hatip okullarının bazılarının birleştirilebileceği, boşalan binaların da ilköğretim ve orta öğretim okullarına dönüştürülebileceği belirtiliyor.

YÜCEL KAYAOĞLU

Türkiye
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13