Bakan İsmet Yılmaz: Yeni Bilgiler Geldikçe, Müfredat Güncellenecek

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Milli Eğitim Bakanı: İsmet Yılmaz: Yeni Bilgiler Geldikçe, Müfredat Güncellenecek

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Dün, kendi evlatlarınıza Amerikan süt tozunu yardım olarak alırken, bugün kendi sütümüzü kendi evlatlarımıza veriyoruz, artanını da yardım olarak gönderiyoruz. Yardım alan ülkeden yardım eden Türkiye konumuna geçtik." dedi.
Bakan Yılmaz, programı kapsamında geldiği Manisa’da yaptığı konuşmada, eğitimde yapılan yatırımlara değinerek, Türkiye´nin kalkınmadaki en önemli hamlelerinden birinin eğitim olduğunu söyledi. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye OECD ülkeleri arasında son 10 yıllık dönemde milli gelirini en çok artıran ülkedir. OECD´nin araştırmasında, 2007 yılının son çeyreğinden 2017 yılının son çeyreğine kadar olan dönemde milli gelirini en çok artıran ülkeler arasında Türkiye açık ara öndedir. Peki, bu nasıl sağlandı? Petrol, doğalgaz, altın madeni ve elmas madeni bulmadık ama bizim beşeri sermayemiz var. Beşeri sermaye eğitim ile değerlidir. Eğitimsiz bir nüfus size yüktür. Eğitimli nüfus ise güçtür. Türkiye, beşeri sermayesini kendisine güç olarak dönüştürmeyi başarabilmiş dünyadaki ender ülkelerden biridir."

Yılmaz, yeni bilgiler geldikçe milli eğitim müfredatın güncellenmesi zorunluluğu olduğunu belirterek, sadeleştirmenin yapılması gerektiğini söyledi. Öğrencilerin öğrendiklerinin hayatta bir karşılığı olması ve değerler eğitiminin verilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Yılmaz, şöyle devam etti: "Bu yıl 50 bin derslik programını gerçekleştirdik. Kaliteli eğitim olması için velilere, bilhassa annelere düzenli olarak ´Okula gönderin.´ diyoruz. ´Okul öncesi eğitim dahil, gönderdiğiniz her erkek çocuk için 35, kız çocukları için 40 lira, liseye gönderdiğiniz her erkek çocuk için 50, kız çocuk için 60 lira sizin hesabınıza yatıracağız.´ diyoruz. Bu proje bizim dönemimizde başladı. Şu ana kadar 25 milyondan fazla öğrencimizin annelerinin hesabına 6 milyardan fazla para yatırdık. Kaliteli eğitim için düzenli olarak okula gitmek lazım. Bunu kim takip edecek, tabii ki de anneleri takip edecek. Bunu başardık."

"Yardım alan ülkeden yardım eden Türkiye konumuna geçtik"

Yılda yaklaşık 6 milyon öğrenciye okul üzümü ve okul sütü dağıtıldığını anımsatan İsmet Yılmaz, "Bizim zamanımızda, Amerikan süt tozundan yapılan yardımlar dağıtılıyordu. Şimdi kendi çiftçimizin üretmiş olduğu sütleri dağıtıyoruz. Hatta süt üretimimiz fazla olduğu için o sütlerden süt tozu imal edip Afrika´da bazı ülkelere yardım ediyoruz. Türkiye´nin nereden nereye geldiği noktasından çok kriterler var fakat birisi de budur. Dün, kendi evlatlarınıza Amerikan süt tozunu yardım olarak alırken, bugün kendi sütümüzü kendi evlatlarımıza veriyoruz, artanını da yardım olarak gönderiyoruz. Yardım alan ülkeden yardım eden Türkiye konumuna geçtik." ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol