Bakan İsmet Yılmaz: "Okul öncesi eğitimde 80 yılda yapılanın 5 kat fazlasını yaptık"

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: Okul öncesi eğitime önem verdiklerini, okul öncesine bu zamana kadar yapılan en büyük yatırı kendilerinin yaptığını belirtti

Bakan Yılmaz, okuma-yazma oranlarına da değinerek, "15 yaş üzeri okuma yazma bilmeme oranı yaklaşık 4 kat azaldı. 2002´de okuma yazma bilenlerin oranı yüzde 85,1, bilmeyen yüzde 14,9. Bu ne demek? 15 yaşın üzerinde olan her 100 kişiden 15 kişi okuma yazma bilmiyordu. Şimdi ortalama yüzde 96. Erkeler de yüzde 99 da hanımlarda 94, ortalama yüzde 96. Kaçı bilmiyor? TÜİK´in bize verdiği rakamlara göre yüzde 4, 2 milyon 400 bin kişi. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın, muhterem hanımefendinin himayelerinde okuma-yazma seferberliği başlattık, gerçekten çok büyük bir mesafe kaydettik. Allah nasip ederse yıl sonuna kadar okuma-yazma bilmeme oranının sıfıra düşüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Yılmaz, Türkiye´nin, Avrupa´dan okul öncesi hariç hiçbir alanda geride olmadığını aktararak, bu alanın gelişmesi için çok büyük bir kaynak ayırdıklarını ve çeşitli proje ve çalışmalarla aileleri teşvik etmeye çalıştıklarını anlattı. Okul öncesi eğitimdeki öğrenci sayısının 2002´de 320 bin iken, bu sayının şu anda 1 milyon 479 bine yükseldiğine dikkati çeken Yılmaz, "Kaç kart artmış? 5 kat. Allah için ´Eğitimde bir şey yapmadı´ denebilir mi? En geride olduğumuz alan 5 kat artmış. 80 yılda yapılanın 5 kat fazlasını yaptık bizim dönemimizde." dedi.


Yılmaz, kendi dönemlerinde gerçekleştirilen çalışmalara ve teşviklere ilişkin bilgi vererek, öğrencilerin yabancı dil öğrenmeleri konusunda yeni bir çalışmayı imzaladıklarını aktardı.

Bakan Yılmaz, "Bu yıl beşinci sınıflar için 15 saat ders veriyoruz ama altıncı sınıfların İngilizce müfredatını da gözden geçiren yeni bir çalışma grubu başlattık. İnşallah önümüzdeki yıllarda sayısını artıracağız." diyerek, sözlerini tamamladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol