Aytuğ Atıcı, Seçmeli Derslerde Din Dayatmasını Meclise Taşıdı !

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Seçmeli Derslerde Din Dayatmasını  Meclise Taşıdı ! Mecliste seçmeli din dersleriyle ilgili soru önergesi verdi.  Atıcı'nın verdiği soru önergesi şöyle

Atıcı, "Okullarda uygulanan seçmeli derslerle ilgili iddialar hemen hemen her gün basına yansımaktadır. Bu iddialar arasında özellikle Mersin’de İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin okul müdürlerine baskı yaparak hem öğrencilere hem de velilere seçmeli ders olarak din derslerini dayatmaya çalıştığı da yer almaktadır. Bu yolla, diğer seçmeli derslerin tercih edilmediği ve dini eğitime talep olduğu yönünde bir algı da oluşturulmaktadır. AKP hükümetinin bu uygulamalarının devamında okulların giderek İmam Hatip Okulları’na dönüştürülmeye çalışıldığı görülmektedir" dedi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın konuya ilişkin verdiği soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96’ıncı maddeleri gereği talep ederim.

Mersin Milletvekili

Bu iddialar arasında özellikle Mersin’de İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin okul müdürlerine baskı yaparak hem öğrencilere hem de velilere seçmeli ders olarak din derslerini dayatmaya çalıştığı da yer almaktadır. Bu yolla, diğer seçmeli derslerin tercih edilmediği ve dini eğitime talep olduğu yönünde bir algı da oluşturulmaktadır. 

Ayrıca, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bazı Anadolu Liseleri’nin kapatılarak, İmam Hatip Liseleri’ne dönüştürülmek istendiği de bilinmektedir. Şırnak iline bağlı 5 beldede bulunan Çok Programlı Anadolu Liseleri’nin önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürüleceği yönünde bazı haberler de basına yansımıştır.

Buna göre;
1-    Şırnak iline bağlı Balveren, Kasrik, Kumçatı, Şenoba ve Karalar beldelerinde bulunan Çok Programlı Anadolu Liseleri’nin önümüzdeki yıldan itibaren İmam Hatip Liseleri’ne dönüştürüleceği iddiaları doğru mudur?
2-    Mersin’deki Milli Eğitim İl, ilçe ve okul müdürlerinin hem velilere hem de öğrencilere seçmeli ders olarak din derslerini dayattığı iddiaları doğru mudur?
3-    Türkiye genelinde son 15 yılda kaç okul İmam Hatip Okulu’na dönüştürülmüştür?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol