Ara Sınıfların Birleştirilmesi Hususunda Açıklama

Okul bütünlüğünde öğretmen, öğrenci ve sınıf var iken ara sınıfların birleştirilmesi işlemi; yeni norm fazlası öğretmen meydana getirmekte, personel boyutunda atıl kapasite yaratarak eğitim öğretimin huzurunu bozmaktadır.

En önemlisi zincirleme olarak okuldaki tüm sınıfların öğretmenlerini değişmesine yol açacağından öğrencilerimizin öğretmenlerinden ayrılmalarına ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Dolayısıyla pedagojik açıdan da ara sınıfların birleştirilmesinde kamu yararı, öğrenci ve öğretmen yararı bulunmamaktadır. Hiç kimse normalde kendi çocuğunun öğretmenin değişmesini istemez. Bunu yanında mevcut sınıfların bölünerek yeni sınıflar oluşturulmasında da kamu yararı yoktur.

Boş sınıflarımız ve norm kadro fazlası sınıf öğretmenlerimiz var iken okullarımızda eğitim ve öğretim hizmetlerinin gerekli ve yeterli personelce yürütülmesi, personel boyutunda atıl kapasite yaratılmaması, var olan atıl kapasitenin ihtiyaç duyulan okul ve kurumlara yönlendirilmesi ve verimliliğe dönüştürülmesi için ara sınıfların birleştirilmemesi gerekmektedir.

Kısacası ara sınıflarda sınıf birleştirme işlemi sadece mücbir sebeplere dayanılarak yapılabilir. mücbir sebepler ise sınıf ihtiyacı, öğretmen yokluğu ile öğrenci sayısının sınıf kapatma sayısı olan 10'un altına taşıma kapsamında 8'in altına düşmesiyle mümkündür.

Ancak sene başında 1. sınıf oluşturulur iken veya 5. sınıf oluşturulur iken veya 9. sınıf oluşturulur iken öğrenci sayılarının 30-40 arasında tutulmasında kamu yararı bulunmaktadır.

Fakat sınıf oluştuktan sonra ve yasal olarak sınıfta bulunması gereken öğrenci sayısının altına düşmedikçe sınıfları birleştiremezler.

Bu konudaki sorunları aktardığımız Milli Eğitim Müdürümüz Aydın Albak ile yaptığımız görüşmede ara sınıfların mücbir sebep olmadıkça birleştirilmeyeceğini söyleyerek hem öğrencilerimiz hem de öğretmenlerimiz açısından duyarlılık göstermiştir. Milli Eğitim Müdürümüz Aydın Albak’a teşekkür eder saygılar sunarız.

Bu bağlamda mücbir sebep yok iken ara sınıfları bileştiren okul müdürlerimizin bize iletilmesi kamuoyuna arz olunur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol