Anaokulu Öğretmenleri İçin “Okul Bahçemde Dünya Eğitmen Eğitimi”

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

“Çocuklar fiziksel ve duygusal olarak doğa ve çevre ile aralarında bir bağ hissettikten sonra olguları araştırma ihtiyacını zaten kendiliğinden hissedecek ve hem geçmiş nesillerin bıraktığı yaraları sarmayı hem de gelecek için uygulanabilir, sürdürülebilir pratikler ve politikalar geliştirmeyi görev edinecektir.”

Bu felsefeyle yola çıkarak Kadıköy Belediyesi ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde Kadıköy ilçesi anaokullarındaki 3-6 yaş aralığındaki okul öncesi çocuklarına, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik kapsamında çevre bilinci vermeyi amaçladığımız “Okul Bahçemde Dünya Eğitmen Eğitimi”ni hayata geçirdik. Eğitimi alan anaokulu ve anasınıf öğretmenleri sayesinde toplam 4000 çocuğa ulaştık. 

Nasıl bir “çevre eğitimi”?
Toprak, atık, su ve hava olmak üzere dört ana başlıktan oluşan “Okul Bahçemde Dünya Eğitmen Eğitimi” programıyla erken çocukluk döneminde doğa ile çocuk arasında korkuya bağlı olmayan doğal bir ilişki yürütülmesini amaçladık. Bu ilişkilenme ortamı çocukların doğaları gereği oyun, merak ve heyecan üzerine kurgulandı.

Program içinde öğrencilerin, öğretmenlerinin eşliğinde okul bahçelerinde kurdukları sürdürülebilir sistemler sayesinde yaşam döngüsüne tanıklık etmesi hedeflendi. Çünkü bize göre yakın çevresinden başlayarak doğa için sorumluluk alan ve bir sistem kurabilen çocukların bütüne dair fikir üretebilmeleri kaçınılmaz olacaktır.

Bu program çerçevesinde öğretmenlerin öğrencilerini mümkün olduğunca sık okul bahçesinde, kent içi parklarda, kentin önemli doğal alanlarında doğayla buluşturabilmesi amaçlandı. Program MEB müfredatını destekleyecek şekilde eğitmen Özge Yılmaz tarafından tasarlandı. Eğitim kitapçığının tasarımları ise Uğur Acil’e ait. 

Okul bahçelerinde kompost yapımı
Kadıköy Belediyesi Bütüncül ve Katılımcı İklim Eylemi Projesi çerçevesinde verilen eğitmen eğitimlerinin ilki 9 Şubat 2018’de Akademi Kadıköy’de gerçekleştirildi. Kadıköy ilçesindeki 76 özel anaokulu, 3 resmi anaokulu ve Kadıköy Belediyesine bağlı 5 yuva olmak üzere toplam 84 anaokulu öğretmenine eğitim verildi.

26 Mart 2018’de gerçekleşen ikinci aşamada ise Kadıköy ilçesindeki ana sınıfı bölümü bulunan 22 okuldan toplam 33 temsilci öğretmen, eğitmen kriterlerine uyan belediye personeli ve gönüllü eğitmenin katılımıyla gerçekleştirildi.

Eğitmen eğitimini tamamlayarak sertifikalarını almaya hak kazanan eğitmenlere, okullarında verecekleri eğitimlerde yol gösterici olacak; içerisinde iklim değişikliği, toprak, atık, su, hava konusunda teorik bilgiler, yağmur suyu hasadı, kompost yapımı ve tohum topu yapımı gibi öğrencilerin ilgisini çekecek 11 farklı etkinliği içeren “Okul Bahçemde Dünya Eğitici El Kitabı”, kompost alanını belirtmek için sticker ve eğitmen takvimi verildi.

İlk aşama sonunda temsilci olarak etkinlikleri gerçekleştirecek olan öğretmenlerle uygulama aşamaları ve modülün doğru bir şekilde uygulanıp uygulanmadığının takip edilebileceği bir e-posta grubu da (okulbahcemdedunya@googlegroups.com) oluşturuldu. Oluşturulan grupta etkinlikleri gerçekleştiren okullardan fotoğraflar paylaşılıyor, etkinliklerle ilgili sorular ise uzman eğitmenler tarafından cevaplanıyor.

Projenin tamamlanmasının ardından en büyük dileğimiz eğitime katılan anaokulu ve anasınıfı öğretmenlerinin edindikleri bilgileri diğer meslektaşlarıyla paylaşmaları, kitapçıktaki etkinliklerin uygulanmasını sağlamaları, gelecek için çevreye ve iklime duyarlı nesiller yetiştirmeye katkıda bulunmaları.

Okul Bahçemde Dünya Eğitici El Kitabını indirmek için: http://iklim.kadikoy.bel.tr/Content/Images/okul_bahcemde.pdf
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol