Anadolu Eğitim Sendikası: Suriyeli Çocuklara Yetiştirme Kursu Veren Öğretmenlere Ek Hizmet Puanı Verilmelidir

Anadolu Eğitim Sendikası olarak, Suriyeli çocuklara eğitim-öğretim faaliyeti içinde olan öğretmenlerimiz için bakanlığa başvurduk. Söz konusu başvuruda; Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlerin hizmet puanlarına, ek olarak her ay için 0,5 puan eklenmesine karşın, benzer görevi kurs olarak Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi kapsamında yapan öğretmenlere hizmet puanı verilmediğini, verilmesinin yerinde bir uygulama olacağını belirttik.
 
Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği
 

  Sayı:  898-18/4937                                                                                        Tarih:27/03/2018
  Konu: Suriyeli Çocuklara Eğitim Veren Öğretmenlerin Hizmet Puanı           
 
 
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne
 
  İlgi: a) 14/06/1973 Tarih ve 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu

           b) 17/04/2015 Tarih ve 29329 Sayılı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

  

Bilindiği üzere İlgi b) yönetmeliğinin 40. madde 5. bendinde “Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu kapsamda görev yaptıkları her ay için 0,5 puan eklenir.” Yazmaktadır. Yönetmelik bu haliyle kurslarda görev alan öğretmenler için ek hizmet puanı avantajı sağlamaktadır.
 
Ancak “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında yapan öğretmenler, aynı kursları yönetmelik kapsamında olmadan sadece proje kapsamında vermelerinden dolayı ek hizmet puanından faydalanamamaktadırlar.
Bu proje kapsamında aynı görevi yerine getiren ve kurslarda görev alan öğretmenlere de ek  hizmet puanı verilmesi yerinde ve adil bir uygulama olacaktır.
Gereğini arz ederiz.
   

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol