Anadolu Eğitim Sendikası: Çocuk İstismarına Karşı Savaş Açtı

Ulusal ve uluslararası hukuk tarafından koruma altına alınmış olsalar da, duygusal ve fiziksel anlamda korumakta güçlük çektiğimiz çocuklar geleceğimizdir. Ülke gündemimizde her an güncellenen, Dünya önünde de başımızı eğdiren çocuk tecavüzleri her boyutu ile alınmalı, önleyici ve caydırıcı tedbirler birlikte düzenlenmelidir. Bu konuda inisiyatif alarak eğitim ve rehberlik hizmeti vermeye karar veren Anadolu Eğitim Sendikası bir basın bildirisi ile yol haritasını açıklamıştır. Genel Başkan Cansel GÜVEN’in konuya ilişkin olarak yaptığı açıklama şu şekildedir:
Çocuklarımız ülke gündemindeki haberlerde başarı ve mutluluklarıyla anılmak yerine istismar ve tecavüz haberlerinin nesnesi olarak yer almaktadır. Haberlere konu olarak yargıya taşınan vakıaların toplam içerinde %5 lere karşılık geldiğine dair söylemler hepimizi dehşete düşürmüştür. Tecavüzün dahi “istismar” diye geçiştirildiği, mağdurun kışkırtıcı bir fail olarak görüldüğü, utanç ve tehdit unsuruyla susturulduğu sayısız olay bugünkü rezil tablonun nedenidir. İstismarın, tacizin, tecavüzün mazereti olmaz, hafifletici bir gerekçe uydurulamaz!
Toplum vicdanında en ağır şekilde yargılanan, sosyal medyada infaz edilen istismarcılar gerçek hayatta fiillerinin gerektirdiği cezalara çarptırılmamakta, yeni eylemler için cesaret bulmaktadır. Nihayet meclis gündemine gelerek araştırılması söz konusu edilen çocuk istismarları kaderimiz değildir, milletimizin fıtratı değildir. Yetişkinleri de kapsayan eğitimle, toplumsal bilinçle, yasal düzenlemelerle bu rezilliği aşabilir, çocuklarımızı güvenle büyütebiliriz.
Kimi zaman velisi, akrabası, komşusu olduğumuz çocukların her zaman öğretmenleriyiz. Onları yakın uzak tehlikelerden korumak adına elbet inisiyatif alacak, kalkan olacağız. Bu kapsamda;
Samimiyetle taciz arasındaki ayrım çoğu zaman yetişkinler tarafından dahi yapılamamaktadır. Girdiğimiz sınıfların düzeyine ve hazır bulunuşluklarına uygun olarak, iyi dokunma/kötü dokunmayı anlatacağız.
İnsan bedenindeki özel bölgelere dokunma hakkının aile içinde dahi kimseye verilemeyeceğini her çocuğa öğreteceğiz.
Çocukta ve ergende rahatsızlık hissi uyandıran her temas reddedilmelidir. Çocuklarımızı bayramlık şeker gibi konu komşuya ikram etmenin, “amca biraz sevsin” diye zorlamanın samimiyet olmadığını velilerimize de anlatacağız. Hijyen boyutuyla bile çocuk bedeni korunmaya muhtaçtır.
Sınıf ortamında yaşının gerektirdiği gibi davranmayan, sosyal davranışlarında anormallik olan öğrencilerimizi yakından tanımaya çalışacak, gereğinden uslu çocukluğun anormallik olduğunu unutmayacağız.
Sınıf veya rehber öğretmenleri olmasak da öğrencilerimiz bizi rehber edinebilir. Onlarla kuracağımız yakınlıkta sırdaş olabileceğimizi bilecekler. Tekil ya da süregelen bir istismarın kurbanı olan çocuk utanç ve korku içinde olabilir. En yakınlarına bile anlatamadıkları, kimi zaman da en yakınlarından gelen tacizde suçlu taraf olmadıklarını, yardım için bize gelebileceklerini öğreteceğiz.
Onların kaygılı yetişkinler olması, korkuyla yaşaması elbette arzu edilemez. Güvenliklerini arttıracak temel bilgileri (yabancılarla iletişim, sosyal medya, sosyal hayatta alacakları önlemler) uygun bir dille, yeri geldikçe ve tekrarlarla öğreteceğiz.
Cinsel taciz veya saldırıya maruz kalmaları halinde çığlık atarak kalabalığa (başka insanların bulunduğu her hangi yere) doğru kaçmaları, mümkün olamıyorsa saldırganın canını acıtacak savunma hamlelerini uygun dille anlatacağız.
İstismara dair yatkınlığından şüphe duyduğumuz her kim olursa olsun gözlemimiz altında olacak, iyimserliğimizi makul bir seviyede tutacağız. Onaylamadığımız eylemlere şahit olursak ASLA SUSMAYACAK, cezai ve idari işlemler için imzamızı esirgemeyeceğiz.
 
Sorumluluğumuz yalnızca ders belletmek, not vermek değildir. Anadolu Eğitim Sendikası üyeleri öğrencilerimize yönelen istismara karşı teyakkuzdadır, sorumluluk alacaktır. Üyemiz olan olmayan bütün öğretmenlerimizi ve tüm eğitim çalışanlarımızı da bu mücadelemize katkı vermeye çağırıyoruz.
 
Anadolu Eğitim Sendikası
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol