Aktif Okuma Becerilerini Geliştirilmek

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Okuduğunu anlama, tüm sınıf seviyelerinde önemli bir beceridir ve metinleri anlamakta güçlük çeken öğrenciler öğrenmeden ayrılabilir. Eğitici uygulamalar yapmak, öğrencilerin içerikle bağlantı kurmalarını sağlar.

Kendinden emin ve başarılı okuyucular materyallerle ilgilenir. “Dur ve Düşün” adı verilen bir strateji, öğretmenlere içerik alanları genelinde not verir ve sınıflarında okuma talimatlarını geliştirmek için uygulayacakları bir araç sunar. Okuma amaçlı sorgulama ile okunurken, öğrenciler anlama ve etkileşimi geliştirmiştir. 

İSTEMİ OLUŞTUR
Bu stratejiyi öğrencilerimle uyguladığım zaman, bir metni okudum ve okuduğum gibi sorular yazarım. Bunlar, metinle ilgili bir tepki veya görüş gibi kişisel düşünceleri içerebilir. Farklı içerik gösteren belirli bölümleri tespit edersem, daha spesifik sorular içerebilirler. Kendi metin açıklamalarım tamamlandıktan sonra, bu materyali öğrencilere bilgi istemleri tasarlamak için kullanıyorum. Metnin öğrenci kopyalarında, akıcı ancak kapsamlı bir okuma deneyimi sunmak için istemleri bilinçli bir şekilde yerleştiririm. Bir istemin yerleşimi, amacına göre belirlenir. Örneğin, öğrenciler okumadan önce çıkarımda bulunmaya teşvik edilirlerse, bilgi istemi metnin başına yerleştirilir. Tüm kapaklarda “Dur ve Düşün” başlığını kullanıyorum ve sonra bir soru veya soruyu ekliyorum.

Öğrenci cevapları, metni anlamalarını gösterir. Öğrencilerin bu yanıtları, öğrencileri gayri resmi veya resmi olarak değerlendirmek için kullanılabilir. Öğretmenler ayrıca öğrencilerin okuma talimatlarını yönlendirmek için verdiği yanıtları kullanabilir. Örneğin, öğrencilerden metnin bir bölümünü özetlemeleri istenirse ve yeterince yapamıyorlarsa, öğretmen daha fazla öğretimin gerekli olduğunu bilecektir. Öğretmenler cevaplarını, öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik öğretim seçimlerini yönlendirmek için kullanmalıdır. 

FARKLILAŞTIRILMIŞ DEĞERLENDİRME VE ÖĞRETİM 
Dur ve Düşün stratejisi öğretmenlerin öğretimi farklılaştırmalarını sağlar. Bazı bilgi istemleri öğrencilerin çıkarımda bulunmasını, bazıları ise öğrencilerin soru sormasını isteyebilir. Durdur ve Düşün istemlerini oluştururken aşağıdakileri göz önünde bulundurun: 

Öğrenenlerin kim? Okuma için sınıfın altında olan öğrencileriniz var mı? Öğrenme tercihleri ​​nelerdir ve bunu isteklerinizde nasıl kullanabilirsiniz? Örneğin, öğrenciler yazmak yerine bir pasajın görsel bir özetini yapabilir mi?
Metin anlamalarını geliştirmek için neye ihtiyaçları var? Uygulamaya ihtiyaç duydukları özel okuma becerileri nelerdir?
Standartlar öğrencilerin hangi özel becerilere sahip olmaları gerektiğini belirler?
Bilgi istemlerinde farklı dil seviyelerinin kullanılması, bireysel öğrenciler için farklı seviyelerde olabilir. Örneğin, bir Kolej Hazırlık İngilizcesi II sınıfı için isteklerim, Honors STEM İngilizce III sınıfım için istemlerimden farklı. Rehberli okuma taleplerini oluştururken öğrencilerin ihtiyaçları hakkındaki bilgileri kullanın. 

Bilgi istemlerinin metin boyunca nereye yerleştirilmesi gerektiğini düşünün. Maksatlı ve kasıtlı yerleştirme farklı okuma becerilerini vurgulayabilir. Örneğin, öğretmenler, öğrencilerin sadece bir başlığın altına bir bilgi istemi koyarak sadece başlığa dayalı çıkarımlarda bulunmalarını sağlayabilir. Ayrıca, öğretmenler özellikle zorlayıcı bölümlerin ortasına ve sonuna bilgi taleplerini özetleyip yansıtabilir. Öğretmen, öğrencilerden bilgi istemek için bir metin serperek, öğrencileri için aktif okuma becerilerini geliştirebilir. 

Dur ve Düşün istemleri, bir metnin okunması boyunca etkileşimi teşvik eder. Ayrıca öğrencileri bir metne daha derine dalmaya teşvik ederler. Bir metni basitçe incelemek yerine, öğrencileri yorumlamaları ve analiz etmeleri zorlanmaktadır. 


KAĞIDIN ÖTESİNDE
Dur ve Düşün stratejisi çevrimiçi araçlarla da kullanılabilir. Öğrenciler, metinlerle etkileşimde bulunmak için Google Dokümanlar gibi programlar kullanırlarsa, öğretmenler bir soruyu içerdikleri istemlerle öğrencilerle paylaşabilir. Öğrenciler, istemlerin her birine yanıt vermek için yorum özelliğini kullanabilir. Bu stratejiyle kullanılabilecek bir başka çevrimiçi araç, iletişim ve işbirliği için birçok farklı çıkış sağlayan Tahterevalli'dir. Yazılı metin, resim veya ses ile cevaplarını analiz etmek ve kaydetmek isteyen öğrenciler bu program aracılığıyla paylaşılabilir. 

İçerik alanlarındaki öğretmenler, eğitimleri boyunca etkili okuryazarlık stratejileri uygulama konusunda teşvik edilmektedir. Durdur ve Düşün, tüm düzeylerdeki ve içerik alanlarındaki sınıflarda kullanılabilir. Herhangi bir metinle öğretmenler, okuryazarlık standartlarını ve içerik alanları için gereksinimleri ele alan bilgi talepleri oluşturabilirler. Öğrencilerden bir matematik programını çözerken ya da bir kimya deneyinde bulunurken amaçlarını açıklamalarını istemek daha derin etkileşimi teşvik ederken içeriği pekiştirir. 

Aktif okuma becerilerini geliştirdiğimizde öğrencileri okumaya teşvik ediyoruz. Dur ve Düşün'ü kullanarak öğretmenler, öğrencinin öğrenmesini geliştirmek için kasıtlı ve amaçlı bir okuma talimatı oluşturur. 

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/promoting-active-reading-skills

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol