Akıllı Olduğu İçin Övgü Alan Öğrencinin Hile Yapması Daha Olasıdır!

 Akıllı oldukları için sürekli övülen öğrencilerde ters tepme olayı yaşanmaktadır. Öğrencilerinize övgüler dizmeden önce bu yazıyı mutlaka okuyun

Öğretmenler genellikle iyi davranışları ödüllendirmek veya doğru cevapları vermek için övgüleri kullanırlar. Ama bu ortak seçim için olası bir dezavantajı var: göre onlar hile etme ihtimalini artırabilir akıllı olduğu için küçük çocukları övgüde yeni bir çalışmaya içinde Psychological Science araştırmacıların uluslararası bir ekip tarafından.

Araştırmada, Çin'de 300 çocuk (yarısı 3 yaşında ve diğer yarısı 5), kartlarla altı-yuvarlak bir oyun oynayarak araştırmacılardan birinin çizdiği kartın yüksek mi düşük mü olduğunu tahmin ediyordu.
Çocuğun doğru bir şekilde tahmin ettiği her turdan sonra, üçte biri yetenekleri nedeniyle övgüler yağdırdı, “Araştırmacı tarafından çok akıllısın” denildi. Başka bir üçün de çabaları ya da performanslarından ötürü övgüde bulundular: “Bu sefer çok iyi yaptınız.” Son üçüncüsü - başlangıç ​​grubu - övgü almamıştı.

Beşinci turdan sonra araştırmacı, çocuğa son kartta göz atmamalarını istedikten sonra bir dakika boyunca odayı terk etti. Gizli bir kamera çocuğun aldatılıp aldatılmadığını gözlemledi. Yeteneklerinden ötürü övülen çocukların yüzde altmışı aldattı. Çocuğa emek için övgü alan çocukların yüzde 41'i gözüküyor ve başlangıçtaki çocukların yüzde 40'ını yaptı. Her ne kadar yüzde 40'ı yüksek bir taban çizgisi gibi görünse de, araştırmalar , küçük çocukların göz atma eğilimine direnmek için gerekli olan öz denetim ve planlama becerilerinden yoksun olduklarını göstermektedir.


Çabadan ziyade yetenek övmek neden çocukları hile yapmaya teşvik ederdi? Çin'deki Hangzhou Normal Üniversitesi'nde profesör olan Li Zhao tarafından yönetilen araştırmacılar, yetenekleri için övüldüklerinde, çocukların beklentilerini karşılamak için baskı altında olduklarını düşünüyorlar. Performans övgüsünden farklı olarak, övgü övgüsü “performansın altında yatan istikrarlı bir yeteneğin (örneğin akıllılık) varlığını ima eder” diye yazıyor ve çocuklar yeteneklerinin algılanmasını korumak için hile yapmaya istekli olabilirler.

Bu araştırma, övgülerin çocuk üzerindeki etkilerini araştıran önceki çalışmalara dayanmaktadır. 1998 yılında, Claudia Mueller ve Carol Dweck , akıllı olma övgü aldıktan sonra , beşinci sınıf öğrencilerinin ne kadar iyi performans gösterdiklerini abarttılar. Ayrıca, problemleri tamamlamada daha az ısrarcıydı, daha az sorun üzerinde çalışmaktan zevk alıyorlardı ve çaba sarf edilen öğrencilere göre daha kötü performans gösteriyorlardı.

Daha yakın zamanlarda, Dweck, öğrencilerin öğrenme hakkındaki inançlarının motivasyonlarını ve başarılı olma kapasitelerini nasıl etkilediğini açıklamak için büyüme zihniyetini ve sabit zihniyet terimlerini ifade etmiştir. Büyüme zihniyetine sahip öğrenciler, akıl ve yetenek gibi niteliklerin özveri ve sıkı çalışma yoluyla geliştirilebileceğine inanırlar. Öğrenme sürecinin bir parçası olarak hataları görüyorlar, daha esnekler ve zorlu sorunları çözmek için muazzam miktarda çaba harcamayı istiyorlar.

Öte yandan, sabit bir zihniyete sahip öğrenciler, zekanın ve yeteneğin sabit özellikler olduğuna ve zorlu problemlerin genellikle ulaşamadıklarına inanırlar. Hata yapmaktan kaçınmaya çalışırlar, başarısızlıkların daha az zeki görünmesini sağlayacağından korkarlar. Ayrıca yeteneklerin (çabadan çok) başarıya götürdüğüne inanırlar.

Dweck ve meslektaşları yaptıkları araştırmada , yetenek veya çaba için övgülerin bir öğrencinin öğrenmeye yönelik tutumunu etkileyebileceğini buldu. Çalışmaktan ötürü övgüyle bahseden öğrenciler - “Çok çalışıyorsunuz” - yeteneklerini öven öğrencilerle çalışırken, onlara yardımcı olabilecek zorlu görevleri tercih etme olasılıkları daha yüksekti - “Siz gerçekten zekisiniz” - görevleri tercih etme olasılığı daha yüksekti rahatlık alanlarında rahatlıkla tamamlayabilecekleri.

Paket servisi: Övgü öğrencileri ödüllendirmek için uygun bir yol olsa da, onlara akıllı olduklarını söylemenin sonuçlarını dikkatlice değerlendirin. Yetenekleri yerine performanslarını ele alarak büyüme zihniyetini geliştirmelerine yardımcı olmaya odaklanın.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/troubling-side-effect-praise

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13