Ailelerin okul güvenliği hakkında sorması gereken 5 soru

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yakın zamanda yapılan okul çekimleri, politika yapıcıların, eğitimcilerin öğrenci güvenliğini geliştirmelerine yardımcı olacak yeni programlar, personel ve araçlar için savaşmalarını istemiştir. Yalnız 2018'de 39 ülke en az 200 adet mevzuat çıkarmıştır . Bu arada Kongre, devletlerin güvenli ve destekleyici okul iklimi oluşturmasına yardımcı olan programlar için federal desteği önemli ölçüde artırdı .

Bu genişletilmiş destek göz önüne alındığında, aileler, okullar için yeni zorluklar yaratabilecek, araştırmayla desteklenmeyen ya da kanıta dayalı yaklaşımlardan doğrudan finansman sağlayabilecek yeni girişimler için özellikle dikkatli olmalıdır. Bu, okul müdürlerinin okuldaki çocukların güvenliğini sağlama yaklaşımındaki herhangi bir değişiklik hakkında müdürler ve okul bölge liderleri sormaları gerektiği anlamına gelir.

Aşağıdaki beş soru, ailelerin sorgulamasına rehberlik edebilir.

1  Okulum şiddeti önlemek için ne yapar?
Öğrencilerin aktif olma duygusunu güçlendiren ve yetişkinler ile öğrenciler arasında güçlü ilişkiler kurabilen okullar, şiddet olaylarını önlemek için daha iyi bir konuma sahiptir. Bunlar, şiddeti önlemenin kritik yönleridir, çünkü okulları hedefleyen çoğu aktif atıcı , yabancı değil , öğrencilerdir . Okullar, öğrencilerin personelle güçlü bir bağlantı kurdukları ortamları yaratmalı (silahları okula getirme olasılığını azaltarak) ve güvenilen bir yetişkine tehditleri raporlayabilmelidir . Ruh sağlığı taraması ve tehdit değerlendirmesi gibi uygulamalar da, öğrencilerin şiddeti düşündüklerinde okulların tespit edilmesine ve müdahale etmesine yardımcı olabilir.

 2  Okulum ek fiziksel güvenlik önlemlerine mi yatırım yapıyor?
Güvenlik kameraları, metal dedektörleri ve diğer güvenlik önlemleri, okul şiddeti için doğal caydırıcılar gibi görünebilir, ancak çok az kanıt , bunların ortaya çıkmasını azalttığını veya önlediğini göstermektedir. Nitekim, okuldaki son olaylarda, failler , metal dedektörlerinin veya kontrollü erişim prosedürlerinin varlığına rağmen, okullara erişim elde edebildiler . Güvenlik önlemleri ayrıca istenmeyen sonuçlara da yol açabilir: Örneğin, öğrencilerin korku algılarını ve düşük gelirli okullar için düşük akademik sonuçları artırabilirler .

 3  Okul, okulun güvenliğini sağlamak için yerel polis veya güvenlik görevlileri kullanıyor mu?
2016 itibariyle, tüm devlet okullarının yüzde 57'si , en az bir haftada yemin edilmiş polis veya güvenlik görevlilerine sahipti, bu rakam en büyük okullar için yüzde 90'ın üzerine çıkmıştı. Ancak, okul polisinin ve güvenlik görevlilerinin okul güvenliği üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmalar karışık sonuçlar vermiştir . Çalışmalar, öğrencilerin okul polisine güvendikleri zaman, olayları rapor etme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak diğer çalışmalar polisin mevcudiyetinin gençlerin tutuklanma davranışlarını artırma olasılığını ve eğiticilerin kendilerini başka bir şekilde ele alacakları fiziksel kavgaları nasıl artırdığını vurguladı . Dahası, aktif atıcıların polisin bulunduğu okulları hedef almasımevcuttu ve genellikle bağlantı kurdukları okullara saldırdılar - güvenlik personelinin etkili bir caydırıcı olamayacağını anlıyorlar. Aileler, güvenlik görevlilerinin (eğitimcilerin değil) herhangi bir öğrenci davranışını ele alıp almayacaklarını, ister ateşli silah taşıyabileceklerini, isterse öğrencileri tutuklayıp yakalayamayacaklarını ve bir okul ortamında çalışmadan önce ne gibi eğitim almaları gerektiğini sormalıdır. Okul temelli tutuklamalarda ırk ve sakatlık nedeniyle eşitsizlikler olduğu düşünüldüğünde , aileler ayrıca okulların çocuklara nasıl adil muamele yapılmasını sağlayacağını da sormalıdır.

 4  Okul personeli okul sahasında ateşli silah bulundurma izni var mı?
2018 itibariyle, en az sekiz eyalet okul personelinin ateşli silah taşımasına izin verirken , 17 kişi de okullara veya okul bölgelerine personelin ateşli silah taşımasına izin vermesine izin vermiştir. Parkland çekiminden sonra, en az 14 ülkedeki yasa koyucular, personelin silah taşımalarına izin vermek için yeni politikalar getirdi, ancak çok azı geçti . Bazı durumlarda, devletler, uzaktan kırsal okulları korumak için bu tür politikaları yürürlüğe koymuştur . Bununla birlikte, aileler, silahlı personelin öğrenci güvenliği üzerindeki etkilerini ya da okul sahasındaki ateşli silahların potansiyel risklerini açıklamak için mevcut araştırmaların çokluğunu not etmelidir. Uzmanlar genellikle silahlı personele karşı tavsiyeSilahlı personelin aktif atıcıları caydıracağı muhtemel güvenlik sorunları ve şüpheciliğine ilişkin kaygılar nedeniyle. Aileler, ateşli silahların nasıl saklanacağını, personelin ateşli silah kullanabileceğini ve eğitimli personelin sahip olması gerekenleri sormalıdır.

 5  Öğrencilere veya personele acil durumlara müdahale etmek için hangi matkaplar kullanılır?
Deliller, matkapların ve kilitleme prosedürlerinin etkinliğini desteklerken, hesap verebilirlik ve değerlendirme önemlidir. Bir kentsel okul bölgesi üzerinde yapılan bir çalışmada , çoğu okul, tatbikat sayısı için asgari gerekliliği karşıladı, ancak tahliye zamanlarını kaydetmek için neredeyse yarısı ihmal edildi ve tatbikatlar ciddiye alınmadı ya da iyileştirme için değerlendirilmedi. Acil yanıtları ve uygulama kalitesini pratik nasıl (ve hangi sıklıkta) okullar hakkında aileler örneğin (sormalısınız çeşitlendirilmesiöğlen yemeği sırasında veya sınıflar arasında gerçekleştirerek tatbikatlar) ve personelin süreci sürekli iyileştirmek için attığı adımlar. Araştırmacılar, kanıta dayalı olmayan ya da korumadan daha fazla zarara neden olabilecek uygulamalara karşı dikkatli davranırlar. Örneğin, Columbine çekimlerinden bu yana aktif atıcı simülasyonları ortaya çıkmıştır, ancak bunlar öğrencileri travmatize etme veya onları şiddete karşı duyarsızlaştırma riski taşıyabilir.

Kaynak: https://www.childtrends.org/child-trends-5/5-questions-families-should-ask-about-school-safety

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al