ADD, ÇYDD, Eğitim İş ve Yeni Köy Enstitüleri’nden nitelikli okul tepkisi

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

(ADD)  (ÇYDD), ve Eğitim-İş  Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği’nin Eskişehir Şubeleri, bir araya gelerek nitelikli okulların kapanmasına tepki gösterdiler. 

Odunpazarı İlçesindeki Atatürk Lisesi önünde bir açıklama yapan ADD Eskişehir Şube Başkanı Dr. Azmi Kerman. eğitimin adeta yaz-boz tahtasına çevrildiğini, uygulamaların sürekli değiştirildiğini belirterek, “Ortaöğretime geçiş sınavı TEOG’un kaldırılması tam bir kaosa neden olmuştur. Okulların yüzde 10’luk dilimi nitelikli okul ilan edilirken, geri kalanı ise niteliksiz olmuştur. Nitelikli okullara sınavla öğrenci alınacağı açıklanmış, 35 ilimizde hiçbir Anadolu Lisesi nitelikli okul sınıfına girememiştir.

Eskişehir özelinde ise 15 lise nitelikli okul kapsamına alınmış, Atatürk Lisesi, Kılıçoğlu Anadolu Lisesi, Fatih Anadolu Lisesi gibi liseler niteliksiz lise olmuştur” dedi. Atatürk Lisesi’nin bizzat Atatürk’ün emri ile vilayet binasından liseye çevrildiğini anımsatan Kerman şunları söyledi: “Atatürk bir Eskişehir ziyaretinde, Vilayet binası olarak yapılan binanın lise yapılmasını emretmiş, eğitime verdiği değeri bir kez daha göstermiştir. 1933 yılında verilen bu emirle lise yapılan bu kurum, köklü bir geçmişe sahiptir. Ülkemiz için bir çok değerli insan yetiştirmiş, 60 bine yakın mezun vermiştir.Böylesine tarihi olan bu önemli yuvanın niteliksiz bir kurum olarak sayılması üzücü ve yanlıştır.

Özetle, bütün bu düzenlemeler yanlıştır. Okullar nitelikli-niteliksiz diye ayrılamaz. Bütün okulların İmam Hatip Lisesine dönüşmesi anlayışından biran önce vazgeçilmelidir. Eğitim derhal çağdaş, bilimsel standartlara kavuşmalıdır.”
 

Cumhuriyet

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol