ABD'de Yapılan Araştırmaya Göre Bir Öğrencinin Başarısız Olmasının Asıl Sebebi: Öğretmeni Ona Soru Sorduğunda Cevap İçin Yeterli Zamanı Vermemesi

ABD'de yapılan çalışmalarda öğretmenlerin bir soru sorduktan sonra,öğrencilerin durakladığı sürenin öğrenmede etkili olduğunu anlaşıldı. 
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ve dünyanın diğer bölgelerindeki birçok sınıfı ziyaret ederken, birkaç istisna dışında bu çalışmaların hala doğru olduğunu keşfettim. Örneğin, 1972'de Mary Budd Rowe ve 1994'te Robert J. Stahl tarafından yapılan çalışmaya göre, öğrencinin üç veya daha fazla saniye düşünmesi, öğrenme üzerinde gözle görülür bir olumlu etki gösteriyor. Ancak öğretmenlerin düşünmek için verdiği ortalama süre 0.9 saniyedir.

Bu çalışmayı pek çok sınıfta gözlemledim ve öğrencilere, bildiklerini işlemek ve anlamadıklarını anlamaya zaman ayırmak için gerçekten ihtiyaç var.

Öğretimi ayırmada, süreç ve öğrenme tercihi anahtarlardır. Süreç, öğrencilerin fikirlerini nasıl hissettirdiklerini, düşüncelerini oluşturduklarını ve düşünceli bir cevap hazırladıklarını gösterir. Öğrenme tercihi, tüm sınıfa verilen soruların durumunda, bazı öğrencilerin içeriğini sessizce işleyip, kendi avukatlarını (İç Düşünürler) koruyarak nasıl tercih ettiklerini, diğerleri düşüncelerini konuşma ya da izleyicilerle sondaj olarak ifade etmeyi tercih ettiklerini ifade eder board (Dış Düşünürler).

İlk üç saniyede konuşmaya katılan Harici Düşünceler, konuştıklarında fikirlerini şekillendiriyor olabilirler - yine de tamamen işlemek için ama yine de konuşmak için yeterli zamana sahip değiller. Bu arada, İç Düşünürler'in işlemesi için zaman da yetersiz, ancak rahat yanıt vermiyorlar.

 Bazı öğrencilerin sessizliği dayanılmaz derecede uzun sürebilir. Yine de dünyadaki en hızlı erkek ve kadın 100 metrelik sprinterlerin 10 saniyede veya altında çalıştığı düşünülmektedir. Dünya rekoru 10 saniyenin altında. Öğrencilerin derin düşünmeyi gerektiren sorulara verdikleri yanıtları dikkate alması için neden aynı miktarda zaman sunmuyorsunuz?

ÖĞRENCİLERE DÜŞÜNMEK İÇİN ZAMAN SAĞLAYIN
Bekleme süresi sağlayın: Öğrenciye, cevabı bilmeleri gereken bir sorunun cevabını formüle etmek için beş ila 15 saniye verin. Her öğrenci aynı hızda düşünmeyi işler. "Kalite", cevap içeriğinde ölçülmeli, hız olmamalıdır.

Düşünme zamanı verin: Öğrencileri, kavramları farklı bir yapıya ve ya çerçeveye sentezlemek için analiz gerektiren soruları anlamaları için 20 saniye ila iki dakika verin. Buna günlük kaydı, sessiz yansıtma ve ya ortak tartışmaları teşvik ederek yardımcı olabilirsiniz. Bu kadar zaman ayırmak, öğrencilerin istediği işi onurlandırır. Hızlı yanıtlar, muhtemelen sorunun öğrencilerin anlayışlarını genişletmediği anlamına gelir. Tahsis edilen zamandan sonra, herhangi bir öğrenci cevaplarını paylaşmak için çağrılabilir.

Yansımayı öğretin: Yansıtma değeri ve uygulaması hakkında öğrencileri antrenörlük yapın. Eğitimciler ve öğrenciler sessizlikten rahatsız görünüyor olabilir, bu nedenle tipik bir saniyelik duraklama zamanı. Sessizlik, hiçbir şey olmadığı halde eşitlenebilir.

Gerçekte, öğrencilere sessiz zaman içinde neler yapmaları gerektiği konusunda düşünceleri ve belirli yönergeleri uygulamaya yönelik yapılandırılmış yollar verildiğinde, yansıtma sırasında daha üretken hale gelebilirler. Düşünmek Ortadan Düşünme ve işbirliği iletişimi sırasında öğrencilerin düşünme süreçlerini yapmalarını sağlayan yaklaşımlar topluluğudur.

Öğrencilere bir konuşmanın nasıl yönetileceğini öğretin: Öğrencilerin müfredat ve gerçek dünya bağlantılarını birleştiren konular etrafında düşünceli konuşmalar yapmasına tanık olmak güzel bir şey. Öğrencilerin bu tür konuşmaları yapacakları bir kültür kurun; kısa süre içinde ders sırasında ağır kaldırmanın çoğunu yapacaklardır.

Michigan ve Texas'ta tanık olduğum güçlü bir örnek, Talk Moves adlı öğrenci odaklı konuşma komut istemleri için bir kılavuz kullanıyor. Bu konuşma metodu listesine öğrencilerin tartışmalara katılmak ve devam ettirmek için iletişim araçları sağlıyor. Yeni Nesil Bilim Standartlarını kullanan fen derslerinde kullanımlarına tanık oldum ve tüm konu alan derslerinde aynı derecede faydalılar.

ÖĞRENCİLERİ ÖĞRENME MERKEZİNDE YERLEŞTİRME
Öğrencilerin, zorlayıcı materyalleri ve durumları anlamalarını bağımsız öğreniciler olmasını isteriz. Öğrenciler, zeka ve öğrenme yolunda koyduğu engelleri hakkında daha az gözüken farklı adımlarla öğrenirler. Zamanlı tepkiler vermek ve soruların bir saatin baskısı altında cevaplandırılması için bir yer olabilir, ancak öğrencilerin kavramları bir saniyeden kısa sürede ele almaları gerektiğini söyleyen hiçbir standart bulunmamaktadır.

Bir konuşmaya katkıda bulunmaları beklenirse, çoğu insan düşüncelerini işleme koymak için yeterli zamana ihtiyaç duyar. Yaşam, düşük seviyeli cevaplar gerektiren hızlı ateş sorularıyla birlikte 30 dakikalık bir oyun şovu değil . Olsalar bile, rekabet edebilmek için işleme becerilerini geliştirmek ve bunlara hakim olmak için zamana ihtiyaç duyulacaktı.

Çeviri: Handan Taşgın

Orjinal Kaynak:  https://www.edutopia.org/article/extending-silence

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol