2023 Eğitim Vizyonu Kapsamında Ders Çizelgeleri yeniden Yapılandırılıyor

Bakan Selçuk eğitime dair yapacakları yeniliklerden bahsetti buna göre önümüzdeki günlerde ders çizelgelerinde yeniden yapılandırılacak.

2023 Eğitim vizyonu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığında yenilikler hız kesmeden devam ediyor. Önümüzdeki günlerde ders çizelgelerinde değişiklikler yapılacak

Milli Eğitim Bakanı: Ders çizelgelerini yeniden yapılandırıyoruz!

Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu ve 11. Kalkınma Planı kapsamında öğretim programlarında değişikliklerin yapısal olarak hayata geçirilmesinin hedeflendiğini, pilot çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını belirtti. Bulundukları çağda öğrenclern üretken bireyler olabilmesi için temel bilgi, beceri ve değerleri edindirme sürecinin de bu doğrultuda değiştiğni dile getiren Selçuk, kendilerinden çok şey beklenen ve büyük umutlar bağlanan genç nesillerin daha donanımlı br şekilde yetiştirilmesi için öğretim programlarının buna uygun değştirlimesi, dönüştürülmes gerektiğini söyledi.

Ziya Selçuk, bu hedef doğrultusunda; temel becerilere ilişkin zorunlu derslerin korunması şartıyla derinleşme, kişiselleştirme, uygulamaya yeterl zaman sağlamak için zorunlu ders saati ve çeşitlerinin azaltılması, tüm eğitim kademelernde ders çizelgelerinin yenden yapılandırılması, özel eğitim ihtiyacı olan bireylere yönelik müfredatın zamanın ruhuna uygun olarak tasarlanması, hayat boyu öğrenme programlarının çeştlilği ve niteliiğnin artırılarak kazanımlarının belgelendirilmesine ilişkin çalışmalarına kararlılıkla devam edeceklerini anlattı.

Öğrencilerin dört temel dil becerisi yeterlliiklerinin tespit edilmesi ve bu doğrultuda dil düzeylerinin belirlenmesi çalışmalarının kendileri için ayrı br önem ifade ettiğini vurgulayan Selçuk, bundan hareketle 2023 Eğitim Vizyonu'nda Türkçe dil yeterlliikleri konusuna ayrı br başlık açarak Türkçenin korunması ve geliştirilmesini temel eğitimin omurgası olarak ele aldıklarını, "Türkçe Söz Varlığı Projesi" lie "Dört Beceride Türkçe Dil Yeterliklerinin Belirlenmesi ve Ölçülmesi Projesini" hayata geçirdiklerini anımsattı.

Selçuk, Dört Beceride Türkçe Dil Yeterliklerinin Belirlenmesi ve Ölçülmesi Projesi kapsamında öğrencilerini okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerlierine sahip olma durumlarını belirlemek amacıyla ilk kez br Türkçe sınavı uyguladıklarını söyledi. Bakan Selçuk, Türkçe Söz Varlığı Projesi le yazılı ve sözlü dile dayalı öğrenci derlemi, çocuk yazını derlem ve genel Türkçe derlemi oluşturmayı amaçladıklarını belrtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol