2020 Yılı Eğitime Ayrılan Ödenek Arttı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, milletvekillerinin eğitimle ilgili sorularını cevapladı. 2020 yılında eğitim bütçesinin2019 yılına göre yüzde 9.4 arttığını belirtti

Milletvekillerinin sorularını cevaplayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler, YÖK ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu dahil merkezi yönetim bütçesinden eğitime 2002 yılında 11,3 milyar lira kaynak aktarıldığını, 2020 yılında ise bunun 176,1 milyar liraya yükseldiğini kaydetti.

Kurum, "Eğitim bütçemiz 2020 yılında, 2019 yılı bütçe ödeneğine göre yüzde 9,4 artırılmıştır. Merkezi yönetim bütçesi içinde eğitime 2002 yılında yüzde 9,4 kaynak aktarılırken 2020 yılı bütçesinden yüzde 16 kaynak aktarılmıştır. 2020 yılı bütçesinde eğitime gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 3,6'sı oranında kaynak aktarılmıştır." dedi.


Kız çocuklarının okullaşma oranlarının da yükseldiğini belirten Kurum, "Eğitime yapılan yatırımlar ve uygulamaya konulan programların sonucu olarak eğitime erişim artmakta, böylece okullaşma oranlarında ciddi iyileşmeler gözlemlenmektedir." ifadesine yer verdi.

Tarımsal desteklemelerin tapu sahibi üzerinden yapılmadığı yönündeki eleştiriye de yanıt veren Kurum, şunları kaydetti:

"Bitkisel üretim destekleri Tarım Kanunu gereği çiftçi kayıt sistemi olan ÇKS üzerinden yapılıyor. ÇKS kayıtları esnasında üreticilerin üretim bilgileri, arazi, ürün gibi bilgiler, üretici ve ilgili beyanlarının muhtar ve aza imzasıyla onaylanarak TAKBİS kontrolü ile yapılıyor. ÇKS kaydı gerçek üreticilere yönelik yapılıyor. Buna aykırı işlem yapanlar tespit edildiğinde 5 yıl boyunca desteklemelerden men ediliyor."

2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin 9. maddesi kabul edildi.

Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13