2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında Okutulacak Olan Seçmeli Dersler

2020-2021 Eğitim öğretim yılında öğrenciler seçmeli derslerini belirleyecek. Seçmeli derslerde öğretmenlerin bulunması için en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi gerekmektedir. 

2020-2021 eğitim öğretim yılında okutulması planlanan seçmeli dersler listesi

2020-2021 eğitim öğretim yılında Bakanlığımıza bağlı ortaokullar ve imam hatip ortaokullarında okutulacak seçmeli derslerle ilgili olarak okul müdürlüklerimizce yapılacak işlemler Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 16.01.2019 tarihli ve 1136156 sayılı yazısında belirtilmiştir.  

Ülkemizde var olan yaşayan diller ve lehçeleri gelecek kuşaklara aktarılabilmek ve bu alanda toplumun da ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren seçmeli olarak uygulanmaya başlanan Yaşayan Diller ve Lehçeler (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) dersi kapsamında okutulan;

- Adığece (Kiril Alfabesine göre),

- Adığece (Latin Alfabesine göre),


- Abazaca,

- Kunııancca,

- Zazaca,

- Lazca,

- Gürcüce,

- Boşnakça ,

- Arnavutça

dersleri ilgi (a) ve (b) Çizelgelerde açık bir şekilde belirtilmediğinden öğrencilerimiz ve velilerimiz bilgilendirilecektir.

İlgi (a) ve (b) Çizelge'de yer alan "Yabancı Dil (Bakanlar Kurulu Kararıyla Kabul edilen Diller)" kapsamında örgün eğitim kuramlarında söz konusu yabancı diller okul müdürlüklerinin imkan ve şartları kapsamında, kendileri tarafından hazırlanıp Bakanlığımız tarafından onaylanacak öğretim programları doğrultusunda okutulabilecektir.

İlgi (a) ve (b) Çizelgelerin seçmeli dersler bölümünde yer alan;

"SPOR VE FİZİKİ ETKİNLİKLER" DERSİNE AİT ÖĞRETİM PROGRAMI

-Basketbol,

-Atletizm,

-Okçuluk,

-Yüzme,

-Bisiklet,

-Tenis

"GÖRSEL SANATLAR" DERSİNE AİT ÖĞRETİM PROGRAMI -RESİM,

-Grafik Tasarım,

-Seramik,

-Ebru,

-Tezhip,

-Minyatür

"MÜZİK" DERSİNE AİT ÖĞRETİM PROGRAMI -GENEL MÜZİK EĞİTİMİ,

- Bağlama (Saz),

- Gitar,

- Keman,

- Piyano,

- Ut,

- Türk Halk Müziği Koro

şeklinde modül olarak hazırlanmış olup e-okulda da öğrencilerimize seçmeli ders seçeneği olarak sunulmuştur. Bununla birlikte öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri, okulun fiziki dununu, insan kaynağı vb. dikkate alınarak öğretim programının içeriğine uygun olarak okul müdürlüklerince belirlenen farklı spor (futbol, voleybol vb.) ve sanat alanlarındaki çalışmalar e-okulda ilgili bölümde yer alan "DİĞER" seçeneğiyle belirtilecektir.

2019-2020 eğitim öğretim yılında 5. sınıflarda ilgi (a) Çizelge'nin 7 nci maddesi gereğince uygulama yapmak isteyen okullarda ilgili maddede belirtilen zorunlu ve seçmeli ders saatleri dikkate alınarak öğrencilerin ders seçimi ve kitap ihtiyacı belirlenecektir.

Bu bağlamda, öncelikle öğrencilerimizin ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda okul müdürlüğünün de imkanları gözetilerek 2019-2020 eğitim öğretim yılı için seçmeli ders seçiminin sağlanması ve herhangi bir soran yaşanmayacak şekilde okul müdürlüklerimizde iş ve işlemlerin tamamlanması ve Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün kitap ihtiyacı modülünün açılmasıyla birlikte de veri girişlerinin zamanında yapılması için gerekli önlemlerin Valiliğinizce alınması hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz/ rica ederim.

Mustafa SAFRAN

Kaynak: Memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol