2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA KAÇ AYLIK ÇOCUKLAR OKULA GİDECEK?

Çocuklarının bu sene okula başlayıp başlamayacağını merak eden ebeveynler şimdiden çocuğum 68-69-70-71 aylık okula gidebilir mi sorularını soruyor. 

Çocuklarının okula gidip gidemeyeceğini merak eden ebeveynler ister istemez yardım almak için özellikle eğitimcilerle iletişime geçip, çocuklarını okula yazdırıp yazdırmamalar mı sorusuna yanıt arıyorlar.

Bu yazı çocuğunun okula başlayıp başlamayacağına karar veremeyen ebeveynler için çok güzel ve aydınlatıcı bir yazı olmuş

ÇOCUĞUM 68/69/70/71 AYLIK, OKULA YAZDIRMALI MIYIZ?
O kadar çok soru aldım ki...
Son diyeceğimi başta söyleyeyim: bir çocuk sınıfının minnoşu olacağına (bedensel ve soyut algılama olarak) sınıfın orta/üst bölgesinde olmasını öneriyorum. O nedenle gelecek seneyi beklemeleri daha uygundur. Erken çocukluk döneminde size çok az gelen 3 ayda bile büyük değişimler olur. Okul sadece okuma yazma öğrenme yeri değildir. Onlarca soyut kavram ve iletişim becerilerini kullanma, kendi ayaklarının üzerinde durabilmelerini gerektirir. Okul kavramlarini daha iyi anlayıp daha iyi uygulayabilmesini siz de istersiniz.

Ancak burada biz çocukları görmeden FARAZİ bir yorum yapmış oluyoruz. Her genellemenin dışında durumlar vardır. 

72Aydan Küçük Bir Çocuk;
Çocuk 2 defadan fazla okul öncesine gitmişse,
Bedensel olarak yaşından çok iriyse,
Wc işini soyunmadan el yıkamaya kadar KIMSE ILGILENMEDEN yapabiliyorsa,
Kendini ifade edebilip sıkıntısını anlaşılır şekilde, aile dışından birine anlatabiliyorsa (evet siz anlıyorsunuz ama : )
 Bir seferde verdiğiniz peşpeşe bir kaç yönergeyi, siz tekrarlamadan doğru şekilde/sırayla yapabiliyorsa, (bezi katla, çekmeceye koy, diğer bezi al...)
Kalem tutmaya hakim, basit şekilleri belli bir alana çizmeyi becerebiliyorsa yazdırılabilir.

Kayda giderken çocuğunuzu da alarak okul yöneticilerinin fikrini alabilirsiniz. Onların öğretmen kökenli olduğunu ve yüzlerce çocuk gördüğünü unutmayın. Anasınıfına kaydırma, sınıf tekrarı gibi seçeneklerin de olduğunu unutmayın.Öğretmeninizin yönlendirmeleri de çocuğunuzun iyiliği içindir. Bazıları hiç hoşunuza gitmese bile...

Yaz tatilinde daha müsait olduğu için; çocuğunuzun göz, konuşma bozukluğu , işitme,diş, kan değerleri gibi temel testlerini yaptırmanız hem erken teşhis hem de kış girişi yoğunluk yaşanacağı için zaman kazandırıcı olacaktır.
Küçüklerimizin gözlerinden öperim. Selam ile. PELINAU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13