2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında Okutulacak Seçmeli Dersler

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 eğitim öğretim yılında okutulacak seçmeli dersler belli oldu. Okullarda seçmeli olarak okutulacak dersler haberimizin içeriğinde

Bu göre önümüzdeki eğitim öğretim döneminde seçmeli derslerin işleyişi şu şekilde olacak

2019-2020 eğitim öğretim yılında ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda okuyacak öğrencilerimiz ilgi (a) Çizelge doğrultusunda haftada toplam 6 saat, imam hatip ortaokullarında okuyacak öğrencilerimiz ise ilgi (b) Çizelge'de belirtildiği şekilde seçmeli derslerini belirleyeceklerdir.

Seçmeli derslerin kaç kez ve kaç saat seçilebileceği ilgi (a) ve (b) Çizelgelerde belirtilmiş olup seçmeli derslerin amacı, tanıtımı ve seçimine yönelik yapılacak işlemler konusunda özellikle 4. sınıf öğrenci ve velilerimize okul müdürlüklerimiz bilgilendirme yapacaklar ve sınıf öğretmenlerimiz rehberlik edeceklerdir.

İlgi (a) Çizelge'nin "Açıklamalar" bölümünün 2 nci maddesine göre; ortaokullarda seçmeli ders uygulaması konusunda esneklik sağlanacak ve her okul yönetimi kendi imkanları doğrultusunda Çizelge'nin seçmeli dersler bölümünde yer alan azami 10 dersten (aşağıda belirtilen dersler/modüller de dikkate alınarak) bir grup oluşturacak ve öğrenciler kendi okullarında okul yöneticileri tarafından oluşturulan gruptan derslerini seçeceklerdir.

Okullarda en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda ilgili seçmeli ders okutulabilecektir.

Okullarda ilgili alanda yeterli sayıda öğretmenin bulunmadığı derslerin seçilmesi halinde öncelikle diğer okullardan maaş/ek ders karşılığı görevlendirmeler yoluyla öğretmen temin edilecek, bunun da mümkün olmadığı hallerde ücretli öğretmen görevlendirilmek suretiyle bu dersler açılıp okutulabilecektir.

Ülkemizde var olan yaşayan diller ve lehçeleri gelecek kuşaklara aktarılabilmek ve bu alanda toplumun da ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren seçmeli olarak uygulanmaya başlanan Yaşayan Diller ve Lehçeler (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) dersi kapsamında okutulan;

- Adığece (Kiril Alfabesine göre),

- Adığece (Latin Alfabesine göre),

- Abazaca,

- Kunııancca,

- Zazaca,

- Lazca,

- Gürcüce,

- Boşnakça ,

- Arnavutça

dersleri ilgi (a) ve (b) Çizelgelerde açık bir şekilde belirtilmediğinden öğrencilerimiz ve velilerimiz bilgilendirilecektir.

İlgi (a) ve (b) Çizelge'de yer alan "Yabancı Dil (Bakanlar Kurulu Kararıyla Kabul edilen Diller)" kapsamında örgün eğitim kuramlarında söz konusu yabancı diller okul müdürlüklerinin imkan ve şartları kapsamında, kendileri tarafından hazırlanıp Bakanlığımız tarafından onaylanacak öğretim programları doğrultusunda okutulabilecektir.

İlgi (a) ve (b) Çizelgelerin seçmeli dersler bölümünde yer alan;

"SPOR VE FİZİKİ ETKİNLİKLER" DERSİNE AİT ÖĞRETİM PROGRAMI

-Basketbol,

-Atletizm,

-Okçuluk,

-Yüzme,

-Bisiklet,

-Tenis

"GÖRSEL SANATLAR" DERSİNE AİT ÖĞRETİM PROGRAMI -RESİM,

-Grafik Tasarım,

-Seramik,

-Ebru,

-Tezhip,

-Minyatür

"MÜZİK" DERSİNE AİT ÖĞRETİM PROGRAMI -GENEL MÜZİK EĞİTİMİ,

- Bağlama (Saz),

- Gitar,

- Keman,

- Piyano,

- Ut,

- Türk Halk Müziği Koro

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol