2018-2019 idarecilik sınavı yönetmeliğe göre %60 yazılı %40 mülakat olacak şekilde yapılacaktır.

Bilindiği üzere 2018-2019 idarecilik sınavı yönetmeliğe göre %60 yazılı %40 mülakat olacak şekilde yapılacaktır. Bu olumlu bir adım olsa da uygulamada birtakım değişiklikler yapılmazsa adil bir alım yapılmadığı görüşünün önüne geçilemeyecektir.
Uygulamadaki eksiklere ve çözüm önerilerine gelecek olursak.

1. Mülakatta sorulan sorular: Yazılı sınavda onlarca mevzuat sorusu cevaplayacak adaylara mülakatta mevzuat sorusu ya da ince ayrıntıya boğulmuş detay soruları değil. Kavramayı, muhakemeyi, bakış açısı getirmeyi, çözüm yolları getirmeyi gerektiren sorular sorulmalıdır. İyi ve adil olarak yapılan bir mülakat gereklidir. Mülakatlarda yapılabilecek haksızlıklar için de aşağıdaki önlemler alınmalıdır.
A) Mülakatlar kayıt altında yapılmalıdır.
B ) Mülakatlarda yazılı sınavdan +5, -5 şeklinde puan vermesi durumunda komisyon kayıtlarla verdiği notun savunmasını yapmalıdır.
C) Mülakat komisyonlarında bütün sendika temsilcileri de yer almalıdır.
D) Yazılıda bilgi, Mülakatta hitabet, kavramayı, muhakeme, bakış açısı getirme, çözüm yolları getirme, vizyon ölçülmelidir.

2. Yazılıda sorulan sorular: Mevzuat sorularının yanında anlama, çıkarım yapma, analiz etme, özellikleri de ölçen PİSA tarzı sorularda sorulmalıdır.
Bunların yapılması MEB’e olan güveni yeniden tesis edip idarecilerle öğretmenler arasında sorunları azaltacaktır diye düşünüyorum saygılar

Erman Diril

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol