2. Sınıfların Ortak Projesi: Mavi Kapak Getir Çöp Poşeti Götür.

2. sınıf öğrencilerine geri dönüşüm çevre kirliliğine dikkat çekmek amaçlı proje. Mehmet Akif ilkokul öğretmenleri öğrencilere geri dönüşümü kazandırmak adına ortak bir proje gerçekleştirdi. “MAVİ KAPAK GETİR ÇÖP POŞETİ GÖTÜR"

Yaşam koşullarının değişmesi ile beraber tüketmeye alışan bir toplum haline gelmeye başladık. Tüketip çöpe atılan birçok maddeden yenilerine kavuşacağımızın fark edilmesinden bu yana, geri dönüşüm günümüz toplumunda önemli bir hal almaya başladı.

Geri dönüşüm bilincini öğrencilere kazandırmak amacı ile birçok çalışma, etkinlik ve proje geliştirilmektedir. Mehmet Akif İlkokulu ikinci sınıf öğretmenleri, öğrencilerimize geri dönüşüm bilincini aşılamak ve okulumuza bir katkı sağlamak amacı ile “Mavi Kapak Getir Çöp Poşeti Götür” projesini geliştirdiler.

Projenin başlangıcında, öğrencilere ve velilere okulda mavi renkli kapakların toplanacağına dair duyurular yapıldı. Oldukça yoğun ilgi gören projeye birçok öğrencimiz mavi kapak getirmeye başladı. Cuma günleri tüm sınıflardan toplanan mavi kapaklar ilgili fabrikaya gönderildi. Fabrika gelen kapakların kilogramına göre okulumuza çöp poşeti hediye etti.

İlk haftalardan itibaren oldukça etkili olan kapak toplama projesini rakamlarla anlatmak istersek; birinci haftada11kg mavi kapak toplandı ve bunun karşılığında geri dönüşüm fabrikasında 27 (10’lu) paket çöp poşeti alındı. İkinci haftada ise 13 kg mavi kapak 11 kg de kullanılmış poşet karşılığında okulumuzun kullanabileceği ölçülerde 13 kg çöp poşeti alındı. Üçüncü haftada ise 13 kg mavi kapak 13 kg kullanılmış temiz poşet karşılığında okulumuzun kullanabileceği ölçülerde 13kg çöp torbası alındı 3 haftalık dönüşümde, yaklaşık olarak okulumuzun 6 aylık çöp torbası ihtiyacı karşılanmış oldu.

Projemiz devam eden haftalarda büyüyerek ilerledi. Katkı sağlayan ve emek veren bütün velilere, öğrencilere ve öğretmenlere teşekkürü bir borç biliriz.

Eda KARAÜÇ

Sınıf Öğretmeni

Mehmet Akif İlkokulu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol