11-12 Yaş Erkek Çocuğuna Aile Nasıl Davranmalıdır?

Tam da ergenlik çağının başları olan 11-12 yaş dönemlerinde ailelere erkek çocuğun psikolojik gelişimi için doğru davranış çok önemlidir. Ailelere bu dönemde birçok görev düşmektedir;

Erkek vücudunda ortaya çıkacak bedensel değişimlerle ilgili bilgilendirmeler yapılmalıdır.

Çocukların yetenekleri üzerinde başarı ve sosyal beceri beklenmesi yanlıştır. Bu durum benlik gelişimini ve psikolojiyi olumsuz etkiler ve yetersizlik duygusuna yol açabilir. Bu yüzden ebeveynler bu dönemde çocuktan yetenekleri ölçüsünde başarı beklemelidir.

Çocuğun sosyal kabul görmesi ve doğru sosyal ortamlarda vakit geçirebilmesi için gerekli ortamlar hazırlanmalıdır.

Sosyal alanlarda çocuklar desteklenmeli ve erkek çocukların sosyal uyumları desteklenmelidir.

Aileler erkek çocuklarda da çocuklarını iyi tanımalıdır. Onların da bir birey olduğunu kabul etmelidir.

Aileler 11-12 yaşlarında erkek çocuklarını zorla kontrol altında tutmaya çalışmamalıdır. Ayrıca disiplin daha profesyonel yollardan sağlanmalı ve çocuğa karşı görüş birliği olmalıdır.

Çocukların bu dönemde uygunsuz arkadaş edindikleri fark edildiği anda karşı çıkılarak yasaklar koyulmamalıdır. Anne baba çocuğun daha asi davranışlar sergilememesi adına doğru arkadaşlıklar için yönlendirmelerde bulunmalıdır.

Erkek çocukları bu yaşlarda sosyal olurlar. Arkadaş edinme konusunda zorluklar yaşanıyorsa psikolojik açıdan zorluklar yaşanabilir. Bu durumda ailenin bir uzmandan yardım istemesi gerekiyor.

Aile davranışları 11-12 yaş erkek çocuğu psikolojisi açısından çok önemlidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol