1 Milyon Öğretmen 1 Milyon Fikir kapsamında MEB'e sunduğum proje ve önerilerim:

1. Mecburi eğitim 5 yıla düşürülüp, öğrenciler okuldaki dersine giren öğretmenlerin, psikolojik danışman ve velinin ortak kararıyla , ilgi ve yeteneklerine göre ya akademik eğitime ya da çıraklık ve kalfalığa yönlendirilmeli. Çünkü 8 yılı veya liseyi bitiren eline bir makas veya tornavida bile almamış çocuk o saatten sonra birşey öğrenmek istemeyebilir.

2. Diziler ve sosyal medyada iyi ve çalışkan insana vurgu yapılmalı, özendirilmeli. (Mevcut yayinlarin birçoğunda kavgaya , şiddete, aşk sevgili aldatma islerine, kötü alışkanlıklara,tembelliğe meyil olduğunu düşünüyorum)

3. Dersler uygulamaya ve araştırmaya ağırlık verilerek işlenmeli (Özellikle ingilizce , matematik, fen ve davranış eğitimi gibi)

4. Dağıtılan kitaplar sınavda çıkacak soru tarzlarına uygun , bol çözümlü sorular içeren ve ünite-fasikül şeklinde akıllı defter tarzında parça parça dağıtılmalı. Böylece öğrenci her ay 1 kitabın farklı fasikülünü taşır ve bir sürü kitap veya defter taşımak zorunda kalmaz.

5. Karnenin sağ tarafında bulunan davranış ve eğitim içeren kısım öğrencinin geleceğini ve gideceği okulları etkileyecek şekilde önemli hale getirilmeli.

6. Velilere dönemin başında ortasında ve sonunda bilinçli veli eğitimi seminerleri verilmeli ve yıl sonunda onlar da değerlendirmeye tabi tutulmalı.

7. Eğitim fakültelerindeki dersler o dersi tam anlamiyla öğretecek bol uygulamali derslerle ve gittiği yerlerde başına gelebilecek şartlara uygun, bunun yanında yüzme ,sağlık ve ilk yardım,saz- gitar -flut, diksiyon, dans , bilişim -yazılım gibi alanlarda da donanımlı bir şekilde mezun olması sağlanmasi daha faydali olacaktır diye düşünüyorum. 
Ülkemizde doğudan Istanbul'a kadar 9 farklı okulda çalışmış idealist bir öğretmenim. Saygılarımla... 
(3'e yazılım eklemeyi unutmusum) Ayrıca sınıfta kalma olmalı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol